2p

A második világháború áldozataira emlékezve éjfél után is leguríthatnak majd egy italt a britek kedvenc kocsmájukban.

A törvényben előírt záróránál két órával tovább tarthatnak nyitva a brit pubok a második világháború európai hadszínterein aratott szövetséges győzelem 80. évfordulóján.

Az egyszeri engedélyt Keir Starmer brit miniszterelnök személyesen jelentette be. A munkáspárti kormányfő úgy fogalmazott: a pubok hosszabb nyitvatartása lehetővé teszi az egész ország számára a háborús nemzedék hihetetlen áldozatvállalásával elért béke és szabadság közös megünneplését.

Starmer kérte, hogy a pubok vendégei emeljék poharukat azoknak a férfiaknak és nőknek az emlékére, akik hazájuk szolgálatában küzdöttek a frontokon.

A brit kormány döntése szerint a pubok május 8-án, csütörtökön a jogszabályokban megszabott 23 óra helyett kivételes engedéllyel péntek hajnali 1 óráig tarthatnak nyitva.

Ezt az a törvényi kitétel teszi lehetővé, amely szerint a pubok nyitvatartási ideje „országos jelentőségű, kivételes események” alkalmával két órával meghosszabbítható.

Korábbi értesülések szerint volt olyan elképzelés is, hogy a kormány az európai győzelem – a bevett angol rövidítés alapján a VE Day – 80. évfordulójára munkaszüneti napot is elrendel, de ilyen döntés végül nem született.

Emma McClarkin, a Brit Sör- és Pubszövetség (British Beer and Pub Association, BBPA) vezérigazgatója kijelentette: a nemzet második otthonaként szolgáló pubok tökéletes helyszínt nyújtanak a helyi közösségeknek arra, hogy emeljék poharukat mindazok emlékére, akik óriási áldozatokat hoztak a brit nép szabadságáért.

A brit kormány az elmúlt években is több kiemelkedő esemény alkalmával engedélyezte a pubok hosszabb nyitvatartását. A legutóbbi ilyen esemény a tavalyi labdarúgó Európa-bajnokság döntője volt, amelyen Anglia Spanyolországgal mérkőzött, ám 2-1 arányban alulmaradt.

III. Károly király 2023. május 6-án, szombaton tartott koronázásának hosszú hétvégéjén a pubok pénteken, szombaton és vasárnap is a törvényben előírt 23 óra helyett kivételes engedéllyel hajnali 1 óráig tarthattak nyitva.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Jól odapörkölt a lengyel miniszterelnök a hiányzó Orbán Viktornak az uniós csúcson
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 13:36
Évek óta most először nincs jelen egyetlen orosz sem a teremben – mondta Donald Tusk lengyel miniszterelnök Nicosiában, az Európai Tanács ülésén pénteken. 
Nemzetközi ENSZ: világszerte tovább növekszik az éhínség a háborúk és a segélyek megcsappanása miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 13:21
Idén is kritikus lesz az éhezés mértéke a világban dúló válságok, az aszály és a segélyek megcsappanó mértéke miatt, az élelmezési bizonytalanság pedig várhatóan nő a világ legkiszolgáltatottabb térségeiben – áll a globális élelmezési válságokról és súlyos éhínségekről szóló, pénteken közzétett éves jelentésben (Global Report on Food Crises).
Nemzetközi Izraeli légicsapás ölt meg egy híres libanoni újságírót
Wéber Balázs | 2026. április 24. 12:13
Amal el-Halíl az első támadást még túlélte, az azt követő légicsapás azonban már végzett vele.
Nemzetközi Most akkor legyőzték az iráni haditengerészetet, vagy nem?
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 10:46
Donald Trump „újra megsemmisítené” az iráni hajókat.
Nemzetközi Az EU továbbra is a szankciós fegyverben bízik
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 10:15
Jön a 21. szankciós csomag Oroszországgal szemben.
Nemzetközi Érkezhetnek az eurómilliárdok Brüsszeltől – csak a Magyar-kormánytól függ?
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:42
A Tisza Párt választási győzelme fundamentális fordulatot jelenthet az EU-s pénzek felszabadítása tekintetében, feltéve, hogy a kormányzat sikeresen teljesíti a jogállamisági feltételeket – írja elemzésében az Accorde Alapkezelő Zrt.
Nemzetközi Meddig bírják az izraeliek a libanoni feszültséget?
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 07:08
Az amerikai elnök bejelentette, hogy három héttel meghosszabbítják az Izrael és Libanon között hétfőn lejáró tűzszünetet.
Nemzetközi A cseh kormányfő szerint elfogadhatatlan az Európai Unió költségvetési terve
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 18:45
Csehország számára abszolút elfogadhatatlan az Európai Unió 2028-tól tervezett, következő hétéves költségvetési tervezete – jelentette ki Andrej Babis cseh miniszterelnök Prágában csütörtökön, mielőtt elindult az EU-tagországok kormányfőinek informális találkozójára Ciprusra.
Nemzetközi Megszólalt Putyin az oroszországi internetkimaradásokról
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 17:50
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön azt mondta, hogy az országban tapasztalható internetkimaradásokat biztonsági okokból vezetik be. Csak nagyon enyhe önkritikát gyakorolt ezzel kapcsolatban.
Nemzetközi Elfogadta az újabb szankciós csomagot az Európai Unió Oroszország ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 15:45
Az Európai Unió Tanácsa csütörtökön elfogadta az Oroszországgal szembeni 20. szankciós csomagot. Ezt a testület soros ciprusi elnöksége közölte az X-en. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG