2p

Klaus Iohannis államfő péntek este kijelentette, hogy az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés kötelező érvényű, és mindenkinek alá kell vetnie magát.

„Az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy érvényteleníti az elnökválasztási folyamatot. Az alkotmánybíróság döntése kötelező érvényű, és mindannyian alávetjük magunkat” – mondta az Agerpress tudósítása szerint Klaus Iohannis román elnök. Hozzátette: hasonló esetre nem volt eddig példa, és érdemes lenne felidézni, hogyan jutott el idáig az ország.

Elmondása szerint az elnökválasztás első fordulója után először telefonon kapott jelentéseket a hírszerző szolgálatoktól, amelyek arra utaltak, hogy „furcsa” dolgok történnek. Ezek alapján mélyreható ellenőrzéseket rendelt el.

Iohannis: hogyan jutott idáig az ország?
Iohannis: hogyan jutott idáig az ország?
Fotó: MTI / EPA / Robert Ghemen

Röviddel ezután megkapta az írásbeli tájékoztatást is, ami annyira aggasztó volt, hogy összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot. Ezen az ülésen négy intézmény ismertette adatait: a Román Hírszerző Szolgálat, a Külügyi Hírszerző Szolgálat, a Különleges Távközlési Szolgálat és a belügyminisztérium. Az általuk bemutatott információk ma már nyilvánosak – idézte fel Iohannis.

Beszámolója szerint a Legfelsőbb Védelmi Tanács súlyosnak találta a helyzetet. Mint kiderült, az egyik jelölt népszerűsítése a kampánycsend idején – a választásokat megelőző szombaton és a választások vasárnapján – is folytatódott, ami sérti a választási törvényt – magyarázta az államfő. Azt is elmondta, ugyanaz az elnökjelölt azt nyilatkozta, hogy nulla lejbe került a kampánya, holott rendkívül gondosan kidolgozott népszerűsítésben volt része. Ráadásul a titkosszolgálatok szerint ezt a kampányt egy olyan országból finanszírozták, amely „idegen Románia érdekeitől” – fogalmazott az államfő.

Továbbmenve felidézte, hogy civil szervezetek jelentős csoportja kérte tőle a CSAT ülésén ismertetett információk titkosításának feloldását, így – a dokumentumokat kiállító intézményekkel folytatott egyeztetések nyomán – ezek nyilvánosságra hozataláról döntöttek.

Hozzátette, a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak nem áll hatáskörében beleszólni a választások menetébe; ez a hatóság a kialakult helyzet nemzetbiztonságra gyakorolt hatására hívta fel a figyelmet, mivel külső, illegális támogatást kapott az egyik jelölt választási kampánya.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Bűnösnek találták Marine Le Pent, elúszhat az indulása
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 12:01
Akár öt évre is eltilthatják a közhivatal viselésétől, ami kizárhatja a 2027-es választásból.
Nemzetközi Az uniónak szembe kell szállnia Orbánnal – darwini pillanatról írt a szakember
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 11:17
Mujtaba Rahman szerint az EU-nak ideje fellépnie Orbán Viktor obstrukciós politikája ellen.  
Nemzetközi Trump megfenyegette Oroszországot
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 09:57
Trump újabb szankciókat helyezett kilátásba az orosz olaj vásárlóival szemben.
Nemzetközi Berlin erősebb hadsereget akar – de ez nem lesz könnyű menet
Káncz Csaba | 2025. március 31. 09:32
A Trump-kormányzat közeledése Oroszországhoz idegessé teszi Berlint, ami miatt az EU vezető gazdasága most rohamtempóban erősítené a hadseregét. De azon úton több akadály és kihívás is jelentkezik. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Magyarországot célozza az új német kormány csapása
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 07:28
Németország a jogsértő uniós tagállamok szavazati jogának felfüggesztését is szorgalmazza.
Nemzetközi Forrong Törökország: új fegyvert vetnek be Erdogan ellen
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 06:54
Tízezrek tüntetnek Erdogan ellen, a bojkott kormányközeli cégeket és médiát céloz.
Nemzetközi Bombázással fenyegetett Donald Trump: „Olyan bombázás, amilyet még sosem láttak”
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 06:18
Donald Trump katonai csapással és újabb szankciókkal fenyegette meg Iránt, ha nincs megállapodás.
Nemzetközi Ezt kérheti majd Orbán Viktortól az izraeli kormányfő jövő heti látogatásán
Wéber Balázs | 2025. március 30. 16:46
Az izraeli miniszterelnök, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben, szerda este érkezik majd Budapestre, a magyar kormányfő meghívására.
Nemzetközi Kiállt Donald Trump mellett egy nagy európai ország kormányfője
Privátbankár.hu | 2025. március 30. 12:46
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint Európának úrrá kell lennie a transzatlanti kapcsolatokban kialakult feszültségeken.
Nemzetközi Eddig bírta Trump oltásszkeptikus miniszterét az FDA egyik vezetője
Privátbankár.hu | 2025. március 30. 11:36
Távozik posztjáról az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) oltásokért felelős biológiai és kutatási központjának igazgatója az új egészségügyi miniszterrel való közös munka ellehetetlenülésére hivatkozva.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG