2p

Peter Pellegrini, Robert Fico Ukrajna-szkeptikus miniszterelnök szövetségese szombaton letette az új szlovák elnöki hivatali esküt.

Szlovákia Ukrajna egyik legmeghatározóbb szövetségese volt, mielőtt a múlt hónapban a lövöldözésből épülőfélben lévő Robert Fico októberben hatalomra került azzal az ígérettel, hogy leállítja a szlovák hadsereg hadikészleteinek Kijevbe történő szállítását.

Pellegrinit, aki maga is volt miniszterelnök, áprilisban választottak meg a szavazatok 53 százalékával. Ezzel legyőzte Ivan Korcok nyugatbarát diplomatát a szomszédos ukrajnai háború miatti megosztottság által uralt szavazáson.

Peter Pellegrini letette az esküt
Peter Pellegrini letette az esküt
Fotó: Facebook

Bár a hivatal nagyrészt ceremoniális, Szlovákia elnöke a fegyveres erők főparancsnoka, így ő ratifikálja a nemzetközi szerződéseket, és nevezi ki  legfelsőbb bírákat.

Pellegrini lesz Szlovákia hatodik elnöke, miután az ország Csehszlovákia 1993-as szétválása után elnyerte függetlenségét, és Zuzana Čaputovát, az ország első női államfőjét követi.

Čaputová, a szomszédos Ukrajna elkötelezett támogatója az orosz invázió elleni harcban tavaly júniusban bejelentette, hogy nem indul újra a választásokon, miután halálos fenyegetéseket kapott.

(The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem vették jó néven J. D. Vance budapesti beszólásait Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 13:55
Jelezni fogja az aggodalmait az EU.
Nemzetközi Amerika győzött? Leálltak az amerikai katonai csapások Irán ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 10:25
Irán feloldja a Hormuzi-szoros blokádját, de nem teljesen.
Nemzetközi Zuhan a kőolaj világpiaci ára szerda reggel
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:06
Az Egyesült Államok és Irán a Hormuzi-szoros újranyitását is tartalmazó kéthetes tűzszünetben állapodott meg.
Nemzetközi Megnyitják a Hormuzi-szorost, Trump kéthetes tűzszünetet jelentett be
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 06:24
Leálltak az amerikai katonai csapások Irán ellen. Irán szerint a tárgyalások hamarosan megkezdődnek
Nemzetközi J. D. Vance fejest ugrott a kampányba Orbán Viktor újraválasztásáért
Kollár Dóra | 2026. április 7. 18:31
Évtizedek után érkezett újból amerikai alelnök Magyarországra. Nagyító alatt ezúttal az amerikai elnök budapesti látogatása. 
Nemzetközi Nem biztos, hogy Szerbiában megtartják az előrehozott választásokat
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 17:33
Aleksandar Vučić belengette, nem biztos, hogy nyáron megtörténik. 
Nemzetközi Szokatlan hatalomkoncentráció jött létre Vietnámban
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 17:15
To Lam megerősítette hatalmát az egyhangú közgyűlési szavazáson.
Nemzetközi Donald Trump hihetetlen durva fenyegetést küldött Iránnak
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 16:25
Az ameirkai elnök azt találta mondani, hogy „ma éjjel egy egész civilizáció fog kihalni, és soha többé nem tér vissza”.
Nemzetközi „Orbán megmentését célzó művelet” – mondja a Belgrádi Biztonságpolitikai Központ kutatási igazgatója
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 13:39
„Orbán rezsimjének megmentését célzó műveletről van szó” – véli az állítólagos vajdasági terrortámadásról a Belgrádi Biztonságpolitikai Központ kutatási igazgatója.
Nemzetközi Mélypontra zuhant a brit gazdaság az iráni háború miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 13:19
Meredek visszaeséssel fél éve nem mért mélypontra zuhantak a brit gazdaság aktivitási mérőszámai márciusban, mindenekelőtt az iráni háború okozta bizonytalanság és az energiahordozók drágulása miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG