2p

Lengyelország az augusztusban kezdődő határvédelmi művelet keretében 8 ezerre emeli a határőröket támogató katonai kontingens létszámát a migrációs nyomásnak kitett lengyel-fehérorosz határszakaszon - jelentette be szerdán Pawel Bejda nemzetvédelmi miniszterhelyettes.

A május végén bejelentett, Lengyelország keleti határszakasza védelmének fejlesztését célzó, Keleti Pajzs nevű projekt támogatásáról az utóbbi hetekben észt, litván, lett és finn partnerekkel tárgyaltak, és Pawel Bejda az Európai Beruházási Bank képviselőivel is megbeszélést tartott "a projekt egy részének esetleges finanszírozásáról".

Cezary Tomczyk megerősítette: augusztus elején elindítják a Biztonságos Podlasie (a Fehéroroszországgal szomszédos lengyel vajdaság) fedőnevű műveletet, amely addig fog tartani, amíg el nem éri műveleti készségét a Határvédelmi Egység (KOP) nevű, a Keleti Pajzs keretében felállítandó alakulat. A KOP a tervek szerint 2028-ra áll össze.

Pawel Bejda közölte: az augusztus 1-jén kezdődő Biztonságos Podlasie művelet keretében a keleti határ védelmére átvezénylendő összesen 17 ezer katona közül 8 ezren közvetlenül a határon fognak szolgálni, 9 ezren pedig készenlétben maradnak, és szükség esetén 48 órán belül bevethetők lesznek határszolgálatra. A kontingensek féléves időszakonként váltják majd egymást. A sajtókonferencián nem részletezték, hogy a létszámnövelés mikor kezdődik, és milyen ütemben történik majd. Korábbi közlések szerint augusztustól ezer fővel erősítik a jelenleg mintegy 6 ezer fős katonai jelenlétet a keleti határon.

A Keleti Pajzs keretében 2028-ig a lengyel-fehérorosz és - a Kalinyingrádi terület esetében - a lengyel-orosz határon korszerű térfigyelő és drónrendszereket telepítenek, terepakadályokat, valamint a lakosság és a katonák számára szánt óvóhelyeket létesítenek. A migrációs nyomás miatt korábban a lengyel-fehérorosz határvonal jelentős részén már felépült az elektronikus riasztórendszerrel felszerelt acélkerítés.

A 10 milliárd zlotyba (924,8 milliárd forint) kerülő Keleti Pajzsot korábbi bejelentések szerint az állami költségvetésből finanszírozzák, de uniós forrásokért is folyamodnak e célból. Donald Tusk kormányfő az európai uniós állam- és kormányfők június végi csúcsértekezlete után elmondta: az európai vezetők beleegyeztek, hogy hozzájárulnak a Keleti Pajzs költségének támogatásához. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Adócsökkentés és ársapka jöhet az üzemanyagokra Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 16:31
A lengyel parlament alsóháza elfogadta az ársapkáról szóló javaslatot, már csak a Szenátusnak és az elnöknek kell jóváhagynia. A miniszterelnök, Donald Tusk 23 százalékról 8 százalékra csökkentené az üzemanyagokat terhelő áfát.
Nemzetközi Feljelentették Robert Ficót
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:17
A feljelentést az Ukrajnába irányuló vészhelyzeti áramszállítás leállítása miatt az ellenzéki liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) mozgalom elnöke, Branislav Gröhling tette meg. Ennek alapján a rendőrség hazaárulás és más bűncselekmények ügyében vizsgálatot indított – számolt be a szlovák sajtó pénteken az SaS elnökének a közösségi médiában tett bejegyzésére hivatkozva.
Nemzetközi Újabb halálos áldozatok a Közel-Keleten, vitatott törvényt venne elő az izraeli miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:08
Izraelben az Irán elleni háború miatt életét vesztette egy civil Nahariában és egy újabb katona Dél-Libanonban – írja az MTI. Folytatódtak az iráni katonai létesítményeket célzó izraeli csapások, Benjamin Netanjahu pedig a katonai szolgálatról szóló vitatott törvényeket készül elfogadni.
Nemzetközi Kaja Kallas: Oroszországra is nyomást kell gyakorolni, hogy véget érjen az iráni háború
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:05
Megkezdték tanácskozásukat a G7 országok külügyminiszterei a közel-keleti feszültség csökkentése érdekében.
Nemzetközi Határidőt adott Trump Iránnak, eddig kell megegyezniük a háborús feleknek?
Imre Lőrinc | 2026. március 27. 06:15
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön 10 napra elhalasztotta az iráni energialétesítmények elleni katonai csapásokat a Teheránnal zajló egyeztetésekre hivatkozva.
Nemzetközi WTO-főtitkár: nincs visszaút, a világrend visszavonhatatlanul megváltozott
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 19:40
A Kereskedelmi Világszervezet vezetője csütörtökön kijelentette, hogy a multilaterális rendszer alapvetően megváltozott, és az országoknak a jövőbe kell tekinteniük, mert a régi világ nem jön vissza.
Nemzetközi Megvan, hogy milyen „ajándékot” kapott Donald Trump az iráni vezetéstől
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 18:20
Az amerikai elnök szerint Irán „ajándéka” az Egyesült Államoknak az volt, hogy 10 olajszállító tartályhajót engedett át a Hormuzi-szoroson.
Nemzetközi Az Orbán-kormánynak bizonyára tetsző döntést hozott az Európai Parlament
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 17:20
Az EP támogatja az uniós maradásra jogosulatlan migránsok visszaküldését célzó szabályozás szigorításait.
Nemzetközi Likvidálták az iráni Iszlám Forradalmi Gárda haditengerészeti parancsnokát
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 16:20
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter jelentette be az iráni katonai vezető halálhírét.
Nemzetközi Kínába vezethet az új „Barátság” gázvezeték az iráni háború hatására
Bózsó Péter | 2026. március 26. 15:10
Az iráni háború nyomán kialakuló energiasokk felélesztheti Kína érdeklődését egy régóta tervezett, de még nem létező orosz gázvezeték, a Szibéria Ereje 2 iránt, ami átalakíthatja Peking energiastratégiáját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG