3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A kormánykoalíció „cselfogásai” miatt veszélyben van a májusi lengyelországi elnökválasztás törvényessége – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök vasárnap Lódz városában, ahol részt vett Karol Nawrocki, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) támogatásával induló jelölt nagygyűlésén.

A lengyel elnök különleges vendégként vett részt a kampánygyűlésen. Beszédében közölte: Karol Nawrockire fog szavazni, mert bízik abban, hogy a jelölt mindent megtesz Lengyelország „tisztességessé és erőssé tételének érdekében”, és építeni fogja a transzatlanti kapcsolatokat.

Duda aktív kampányolásra biztatta a PiS és Nawrocki választótáborát, ezen belül arra is, hogy vegyék védelmükbe a „szabad médiát, amelytől meg akarják vonni a műsorszórási engedélyt”. Az államfő ezzel a két konzervatív tévécsatorna, a TV Republika és a wPolsce24 esetére utalt.

Az elnök bírálta Donald Tusk kormányát a közmédiában és az államügyészségben szerinte törvénytelenül végrehajtott változtatások miatt. Úgy ítélte meg: az ilyen „cselfogások” miatt „veszélyben van az elnökválasztás törvényessége”, mivel a kormánykoalíció nem ismeri el a választás érvényességét megerősítő legfelsőbb bírósági testületet.

Duda szerint problémás lehet az elnökválasztás
Duda szerint problémás lehet az elnökválasztás
Fotó: MTI/EPA/PAP

Lengyelország tragédiájának nevezte, hogy a kormánypolitikusok a médiában „a jogállamiság helyreállításának” állítják be intézkedéseiket. „Tragikus, hogy az Európai Unió liberális-baloldali elitje minderre rábólint, esetleg úgy tesz, mintha nem is látná” – tette hozzá Duda.

Nawrocki támogatását a PiS részéről megerősítette a beszédében Jaroslaw Kaczynski pártelnök is, aki felszólalásában aláhúzta: az elnökválasztás „tétje a lengyel államérdekek” védelme.

Úgy vélte: a kormánykoalíció az európai uniós alapszerződések olyan jellegű módosítását támogatja, amelynek nyomán Lengyelország elveszítené függetlenségét. Nawrocki pedig nem fog beleegyezni az ilyen lépésekbe – hangsúlyozta Kaczynski.

Nawrocki a rendezvényen azzal vádolta fő választási riválisát, Rafal Trzaskowski kormánykoalíciós jelöltet, hogy „nemcsak a lengyelországi üzletembereknek és ingatlanfejlesztőknek, hanem Soros úrnak és német alapítványoknak is” az embere. Aláhúzta, hogy ő maga ellenzi az illegális bevándorlást, fontosnak tartja a lengyel-amerikai kapcsolatok fejlesztését, és ígérte a zloty védelmét is.

Rafal Trzaskowski vasárnap Poznan városában tartott szabadtéri kampánygyűlést, amelynek különleges vendége Radoslaw Sikorski külügyminiszter volt. Trzaskowski úgy ítélte meg: Nawrocki a megválasztása esetén „Kaczynski bábja” lenne.

A választás tétjének Trzaskowski azt nevezte, a lengyelek olyan elnököt választanak-e, aki „csak egy törzs elnöke lesz, vagy olyat, aki az összes lengyel, az egész nemzet elnökévé válik”. „Nehéz idők jöttek el, ezért össze kell fognunk. (…) Csak így leszünk legyőzhetetlenek, csak így tudja meg (az orosz elnök, Vlagyimir) Putyin, hogy semmi esélye sincs” – fogalmazott a kormánypárti jelölt.

Lengyelországban május 18-án tartják az elnökválasztás első fordulóját, amelyen 13 jelölt indul. Ha ezen egyikük sem kapja meg a voksok abszolút többségét, június 1-jén második fordulót rendeznek.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Magyar Péter bejelentette: mégsem lépünk ki a Nemzetközi Büntetőbíróságból
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:39
A Tisza Párt elnöke korábban meghívta Benjamin Netanjahut az október 23-ai ünnepségre, hétfőn viszont arról beszélt, Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tagja marad. Ha valóban így lesz, Netanjahut kötelező lenne letartóztatni, amint Magyarországra lép.
Nemzetközi ENSZ: naponta 47 palesztin nő és lánygyerek vesztette életét a gázai háborúban
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 11:36
A nők egyenjogúságáért küzdő ENSZ-ügynökség arra is figyelmeztetett, hogy a vérontás a tűzszünet ellenére is folytatódik.
Nemzetközi Mi történik megint? Fortyog a tenger Hormuznál kalózkodás és lefoglalt hajó miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 11:02
Konténerhajót tartóztattak fel, majd foglaltak le az amerikaiak, több se kellett Iránnak.
Nemzetközi Putyin örömére: oroszbarát politikus győzhetett a bolgároknál
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 07:58
A korábbinál nagyobb részvétel mellett zajlott a voksolás.
Nemzetközi Micsoda karrier! KGB-ügynökből üzleti coach
Elek Lenke | 2026. április 19. 17:34
Jelena Sztanyiszlavovna Vavilova, a Külügyi Hírszerző Szolgálat, a KGB nyugalmazott ezredese a félelmetes hírű szervezetben szerzett tapasztalatait hasznosítja az üzleti életben.
Nemzetközi Fordít egyet a cseh külpolitika irányán Andrej Babis
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 16:34
Le az elvekkel, éljen a pragmatizmus!
Nemzetközi Bulgáriában is az „oligarchikus kormányzási modell” a választások tétje – öt éven belül nyolcadszor
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 15:38
Ezzel kampányol a legesélyesebb párt, a sokadig előrehozott választást tartják vasárnap a balkáni országban.
Nemzetközi Kezd tényleg bepöccenni Trump Irán miatt – vasárnap újabb fenyegetést intézett
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 15:18
Ha nincs megállapodás, akkor visszatér a középkorba visszabombázás forgatókönyvéhez.
Nemzetközi Eddig nem látott szögből kapták le az új amerikai csodabombázót – vannak furcsa részletek
Litván Dániel | 2026. április 19. 14:31
Már megint valami nagyot gurítottak az amerikai mérnökök? Nem véletlen, hogy eddig ebből a szögből nem láthattuk a B-21-et.
Nemzetközi Irán szerint messze van a megállapodás az Egyesült Államokkal
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 11:24
Előrehaladás van a tárgyalásokon, de a vége még messze.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG