3p

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azzal vádolta meg Robert Fico szlovák miniszterelnököt, hogy hazája függetlenségével és szuverenitásával fizet az orosz gázért, mert Moszkvát választotta a nyugati partnerekkel szemben.

„Szlovákia jelenlegi miniszterelnökének figyelmébe. Néhány nappal ezelőtt (Donald) Trump (amerikai) elnök határozott döntést hozott, amely jelentősen növeli az amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) exportját, főként Európába. Ez kell a biztonsághoz és a stabilitáshoz: több energiaforrás a partnerektől Európa számára” – mutatott rá Zelenszkij a Telegramon közzétett bejegyzésében. Az államfő úgy vélekedett, hogy az amerikai LNG-ért pénzzel kell fizetni, de

az orosz gázért nemcsak pénzzel, hanem függetlenséggel és szuverenitással is.

Megjegyezte, hogy sok európai ország már visszautasította az orosz gázt szuverenitásuk megőrzése érdekében. Az ukrán elnök szerint azonban Robert Fico más utat választott, és nem az Egyesült Államokra, és más, kereskedelmi feltételekkel gázt kínáló partnerekre összpontosít, hanem Moszkvára. „Ez az ő (Fico) hibája. Európában mindenkinek előrelátónak kell lennie, és olyan kapcsolatokat kell kialakítania, amelyek erősítik nemzeteinket” – hangsúlyozta az ukrán elnök.

Tényleg Zelenszkij az ellenség?

Az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolója szerint Robert Fico a szlovák parlament gazdasági bizottságának keddi ülésén az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának leállításáról szólva Szlovákia „ellenségének” nevezte Zelenszkijt. Fico korábban arról is beszélt, hogy Ukrajnának területeket kellene feladnia:

Az ukrán külügyminisztérium hivatalos honlapján reagált Fico szavaira. A tárca közleményében azzal vádolta a szlovák kormányfőt, hogy a belpolitikai problémákért a felelősséget más országokra, elsősorban Ukrajnára próbálja áthárítani. „A szlovák társadalom iránta táplált bizalmának hanyatlása és az oroszbarát irányzata elleni tiltakozások hatására ellenségek keresésére indult, és megtalálta őket Ukrajnában. ”Abszurdnak„ minősítve Fico kijelentéseit, a minisztérium azt tanácsolta neki, hogy ”ne külföldre nézzen, hanem a tükörbe".

A tárca emlékeztetett arra, hogy Kijev többször is figyelmeztetett a jelenlegi szlovák vezetés oroszbarát politikájának veszélyére, aminek eredménye a külügyminisztérium szerint „nyilvánvaló”: Ficót és az ország parlamentjének egy részét „megmérgezte az orosz propaganda”, és most már „a szomszédos baráti demokráciák vezetőit tekintik ellenségnek”.

„Meggyőződésünk, hogy Robert Fico álláspontja és politikája ellentétes Szlovákia lakosságának azon választásával, hogy az európai közösség szerves részei legyenek” – fűzte hozzá az ukrán külügyminisztérium.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Előrehozott választás, új alkotmány – sikerül véget vetni a politika káosznak Thaiföldön?
Bózsó Péter | 2026. február 7. 17:46
Vasárnap előrehozott, országos választásokat tartanak Thaiföldön, három nagy párt küzdelmével – a progresszív, a populista és a konzervatív táborok között. A közvéleménykutatásokat a progresszív erők vezetik, nagy tervekkel.
Nemzetközi Megjött Irán válasza, így reagálnának egy amerikai beavatkozásra
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 16:50
Irán csapást mérne az Egyesült Államok közel-keleti támaszpontjaira, ha az amerikai erők – amelyek jelentős számban vonultak fel a térségben – támadást indítanának ellene – közölte szombaton az iráni külügyminiszter.
Nemzetközi Videón egy ukrán anya, akit felhívott az évek óta halottnak hitt fia
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 15:30
Miközben az ukrán hadseregben katonája, Nazar Daletszkij szülei több mint három éve úgy tudták, hogy elvesztették fiukat a háborúban, a héten megszólalt az anya telefonja, amelybe halottnak hitt fia szólt bele.
Nemzetközi Két hét múlva Trumphoz utazik Washingtonba Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 14:53
A tavaly november 7-i kétoldalú találkozó után ismételten, de ezúttal más meghívottak is lesznek.
Nemzetközi Trump a jó bevált eszközhöz folyamodott Iránnal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 13:35
Donald Trump amerikai elnök végrehajtási rendeletet írt alá, amely újabb vámok kiszabásával fenyegeti azokat az országokat, amelyek továbbra is kereskednek Iránnal.
Nemzetközi Határidőt szabott az Egyesült Államok, eddig kell befejezni az orosz-ukrán háborút
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 12:56
Az Egyesült Államok júniusi határidőt szabott Ukrajnának és Oroszországnak a békemegállapodás véglegesítésére.
Nemzetközi Túl lehet a kritikus pillanatokon a pénteken meglőtt orosz tábornok
Imre Lőrinc | 2026. február 7. 12:15
Vlagyimir Alekszejev tábornokot megműtötték, majd magához tért a mesterséges kómából.
Nemzetközi Elmúlt a veszély, újranyíltak az Ukrajnához közeli lengyel repülőterek
Imre Lőrinc | 2026. február 7. 11:35
Újra megnyitották a lengyelországi Lublin és Rzeszów repülőtereit, miután „nem tervezett katonai tevékenység” miatt lezárták azokat.
Nemzetközi Trumpék irányítják Alberta szeparatista mozgalmát Kanadában?
Bózsó Péter | 2026. február 7. 10:31
Az albertai szeparatisták három állítólagos találkozó után finanszírozást kérnek Donald Trump kormányától.
Nemzetközi Már az asztalon van a 20. uniós szankciócsomag Oroszországgal szemben
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 17:35
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beterjesztette a huszadik szankciós csomagot Oroszországgal szemben. A nyersolajra teljes tengeri szolgáltatási tilalmat vezetnének be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG