3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az emlékmű igazgatója azt mondja, azt szeretné, ha a hangsúly a náci koncentrációs tábor utolsó túlélőin lenne Auschwitz felszabadításának 80. évfordulóján. 

A felszabadítás kerek évfordulója alkalmából az auschwitzi múzeum első ízben tiltotta meg a politikusok beszédét a január 27-i rendezvényen. (A szovjet csapatok 1945-ben ezen a napon szabadították fel a tábort.) Csak túlélők fognak felszólalni, ami valószínűleg az utolsó nagy megemlékezés lesz, amikor még sokan élnek és elég egészségesek ahhoz, hogy elutazzanak.

„Egyáltalán nem lesznek politikai beszédek” – mondta Piotr Cywiński, az auschwitz-birkenaui emlékhely és múzeum igazgatója a The Guardian-nek. „Az utolsó túlélőkre szeretnénk összpontosítani, akik közöttünk vannak, és az ő történetükre, fájdalmukra, traumájukra, és arra, ahogyan nehéz erkölcsi kötelezettségeket kínálnak a jelen számára” – mondta.

A kortárs politika mindazonáltal az eseményre való felkészülés körül kavarog, és azzal fenyeget, hogy beárnyékolja a megemlékezési ceremóniát.

A hónap elején a lengyel külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy a hatóságok kötelesek lennének letartóztatni Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, ha Lengyelországba utazna az ünnepségre, tekintettel arra, hogy a nemzetközi büntetőbíróság háborús bűncselekmények vádjával elfogatóparancsot adott ki ellene.

80 éve szabadult fel Auschwitz
80 éve szabadult fel Auschwitz
Fotó: Depositphotos

A miniszterelnök, Donald Tusk csütörtökön visszavonta ezt a fenyegetést, és bejelentette, hogy bármely izraeli politikus, beleértve Netanjahut is, letartóztatástól való félelem nélkül látogathat el az ünnepségre, annak ellenére, hogy Lengyelország aláírta a Nemzetközi Büntetőbíróságot. „A lengyel kormány úgy kezeli Izrael vezetőinek biztonságos részvételét a 2025. január 27-i megemlékezéseken, mint a zsidó nemzet iránti tiszteletadás részét, aminek több millió lánya és fia vált a Harmadik Birodalom által végrehajtott holokauszt áldozatává” – közölte Tusk hivatala.

Cywiński az egész vitát „médiaprovokációnak” minősítette, és azt állította, semmi jel nem utalt arra, hogy Netanjahu egyáltalán tervezte volna, hogy ellátogat az ünnepségre. Elmondta ugyanakkor, hogy az eseményre jelentős izraeli delegációt várnak.

Izrael folyamatos támadása a Gázai övezet ellen csak egy a sok kortárs esemény közül, ami megnehezíti, hogy az ünnepséget egyszerűen a világ vezetőinek találkozójaként tekintsük, akik csendben megemlékeznek az Auschwitzban meggyilkolt 1,1 millió emberről, akiknek túlnyomó többsége zsidó volt.

2005-ben Vlagyimir Putyin ellátogatott a 60. évfordulós megemlékezésre, és beszédet mondott, amelyben azt mondta, hogy „elképzelhetetlen, hogy emberek képesek ilyen barbárságra”, és tisztelgett a tábort felszabadító szovjet katonák előtt. De most már nem hívtak meg orosz delegációt.

Cywiński rámutatott, hogy a tábort felszabadító Vörös Hadsereg csapatai között oroszok és ukránok is voltak, ezért a szomszédos Ukrajnában zajló háború „az egyik felszabadító által a másik ellen folytatott háború”. Elmondta, hogy a jelenlegi helyzetben szó sincs arról, hogy orosz delegáció is részt venne a rendezvényen. „Ezt a felszabadulás napjának hívják, és nem hiszem, hogy egy olyan országnak, amely nem érti a szabadság értékét, van keresnivalója egy, a felszabadításnak szentelt ünnepségen. Cinikus lenne, ha ott lennének” – mondta.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Meglepőt húzott Putyin, itt a tűzszünet – egy időre
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 17:04
De visszalőni azért vissza fognak az oroszok, ha szükségesnek látják.
Nemzetközi Mi bajuk van Pakisztánban a KFC éttermekkel? Már egy halott is van
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 16:19
Már húsz támadás érte a lánc pakisztáni egységeit az elmúlt hónapokban.
Nemzetközi A halál 48 órája Gázában
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 15:43
A helyi hatóságok adatai szerint több mint 90 palesztin halt meg az elmúlt 48 órában Gázában izraeli csapások következtében.
Nemzetközi Újraválasztották az elnököt, rögtön meg is akarják ölni? Szükségállapot Közép-Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 14:57
Terrortámadást terveznek Daniel Noboa ellen – vagy ezzel akarja megúszni, hogy elcsalta a választást?
Nemzetközi Kivételes alkalom közeleg: hajnali egyig ihatnak a britek ezen az egyetlen napon
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 14:33
A második világháború áldozataira emlékezve éjfél után is leguríthatnak majd egy italt a britek kedvenc kocsmájukban.
Nemzetközi Van még egy csavar Rogán Antal szankciós listájának ügyében
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:53
Úgy tűnik, nem minden törvényi feltételt teljesítve húzták le a listáról.
Nemzetközi Éleződik a verseny a Michelin-csillagos éttermek között
Elek Lenke | 2025. április 19. 12:04
Az is szempont, mennyire keresnek rá az Instagramon.
Nemzetközi A pápa nem, de egy érdekes vendég ott volt Vatikánban a nagypénteki misén
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 11:24
És ha már ott van, hivatalos találkozója is lesz Rómában.
Nemzetközi Ennyi volt? Úgy tűnik, Trump tényleg megunta a béketeremtést
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:43
Ha nincs előrelépés, Trump kiszáll az ukrajnai béketeremtés folyamatából.
Nemzetközi Itt az újabb moszkvai győzelmi jelentés – a halott civilekről nem beszélnek
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:11
Elfoglaltak egy donyecki települést, lelőttek egy F-16-ost, és csapásokat mértek „külföldi zsoldosokra” is az orosz védelmi minisztérium összegzése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG