3p

Joe Biden hivatalából való távozása óta elöször mondott beszédével bírálta a Trump-kormányzat jóléti politikáját.

Az ex-amerikai elnök egy chicagói konferencián azt mondta, hogy a kormány „csatabárdot ásott ki” a társadalombiztosítási rendszernél, amelyről Donald Trump és Elon Musk – aki a Fehér Ház költségcsökkentési törekvéseit vezeti – azt állítja, hogy csalás történt. Az adminisztráció le akarja csökkenteni az évi 1,6 billió dollár juttatásokért felelős ügynökség személyzetét.

Biden keddi beszédében nem említette név szerint Trumpot, de azt mondta: „Kevesebb, mint 100 nap alatt ez az új kormányzat annyi kárt és pusztítást okozott, ami lélegzetelállító” – írja a BBC.

A hivatalban jelenleg hatalmas átszervezés zajlik – beleértve a személyzet leépítését és az irányelvek megváltoztatását –, amelyet a technológiai milliárdos Elon Musk vezette kormányzati hatékonysági minisztérium irányít. Az aggódó amerikaiak elárasztották a társadalombiztosítás telefonvonalait és a helyi irodákat, mert aggódnak, hogy veszélyben vannak a juttatásaik.

Először bírálta Trumpot, mióta elbúcsúzott
Először bírálta Trumpot, mióta elbúcsúzott
Fotó: Youtube

„7000 alkalmazott, 7000 ember távozik. Beleértve a legtapasztaltabb hivatásos tisztviselőket is. Most arra készülnek, hogy további több ezer embert küldjenek ki az ajtón” – mondta Biden.

És anélkül, hogy kifejezetten megemlítette volna Muskot – aki a szövetségi munkaerő és az egész kormányzat kiadásainak csökkentésére irányuló kezdeményezés élén áll – Biden bírálta azt a kultúrát, amelyet az új kormányzatban a „tech startupokhoz” hasonlított.

A hivatalból való távozása óta Biden viszonylag kevés nyilvános szereplést vállal. De februárban szerződést kötött a Creative Artists Agency-vel, a Los Angeles-i tehetséggondozó ügynökséggel, amely 2017 és 2020 között képviselte őt.

Barack Obama egy héttel ezelőtt bírálta a Trump-adminisztrációt is, és az X-en azt mondta, hogy a Harvard Egyetem több mint 2 milliárd dolláros (1,5 milliárd GBP) szövetségi alapjának befagyasztására vonatkozó döntése „törvénytelen volt”. Trump befagyasztja az egyetemi alapot, mert a Harvard kijelentette, hogy nem változtat a felvételén, és a tanítási gyakorlatán, amelyek állítása szerint kulcsfontosságúak az állítólagos antiszemitizmus elleni küzdelemben.

Obama egyébként rendkívül ritkán bírált vagy rótt meg a közösségi médiában kormányzati tisztviselőket vagy kormányzati politikát, amióta csaknem egy évtizede elhagyta a Fehér Házat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A német hadsereg vezetője elmondta, mikor támadhatja meg Oroszország a NATO-t
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 13:43
Páros interjút adott a német és a brit hadsereg vezetője a Süddeutsche Zeitungnak: Carsten Breuer szerint legfejlebb három éve maradt a NATO-nak a felkészülésre.
Nemzetközi Minden eddiginél durvábban támadtak az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 12:45
3 napos tűzszünet után rekordmértékű orosz légitámadást kaptak a nyakukba az ukránok.
Nemzetközi Leírhatatlan az öröm a fogságból visszatérő ukrán katonák arcán
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 12:38
Oroszország és Ukrajna 205-205 hadifoglyot adott át egymásnak – közölte az orosz védelmi minisztérium. Fehéroroszországban vizsgálják  ki az oroszokat.
Nemzetközi Volt kubai elnök ellen készül vádemelésre Amerika
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:36
Az Egyesült Államok lépéseket tesz a 94 éves Raúl Castro volt kubai elnök bíróság elé állítása érdekében – jelentette helyi idő szerint csütörtökön a CBS amerikai hírcsatorna kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva.
Nemzetközi Trump „fantasztikus megállapodásokat” kötött Kínával, de részleteket nem közölt
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 08:48
Az Egyesült Államok és Kína „fantasztikus kereskedelmi megállapodásokat” kötött a pekingi amerikai-kínai csúcstalálkozón – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök, a Hszi Csin-ping kínai államfővel folytatott tárgyalásai második, egyben utolsó napján. Nem szűkölködött a jelzőkkel az amerikai vezető, de egyelőre nincsenek részletek arról, hogy akár vámok, akár ritkaföldfémek ügyében sikerült-e előrelépniük.
Nemzetközi Trump nem kérte, de a kínai államfő felajánlotta segítségét az iráni konfliktus rendezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 06:15
Már az első tárgyaláson szóba került a kínai és az amerikai elnök között a Hormuzi-szoros válsága. Donald Trump úgy nyilatkozott, hogy Hszi Csin-ping felajánlotta segítségét az iráni konfliktus rendezéséhez.
Nemzetközi Itt az oroszok válasza Orbán Anitának: ezért támadtak Kárpátaljára
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 19:59
Az ukrán akciókra adott válaszcsapásnak nevezte a budapesti orosz nagykövetség csütörtökön a Kárpátalja ellen indított előző napi orosz támadásokat.
Nemzetközi Moszkva egyre durvábban fenyeget: megerősítik a finn és a litván légvédelmet
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 19:45
Gitanas Nauseda litván és Alexander Stubb finn elnök csütörtökön a légvédelem megerősítését szorgalmazta a NATO keleti szárnyán a legutóbbi drónincidensek nyomán.  
Nemzetközi Micsoda fordulat: Varsóban bejegyezték az első azonos nemű házasságot
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 19:34
Rafal Trzaskowski, Varsó polgármestere csütörtökön bejelentette, hogy a lengyel főváros hivatala bejegyezte az első azonos nemű házasságot az anyakönyvébe, eleget téve a nemzetközi bírósági ítéleteknek.
Nemzetközi Harminc hajót engedtek át tegnap óta a Hormuzi-szoroson
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 18:32
Szerda este óta mintegy 30 hajó kelt át a Hormuzi-szoroson – közölte csütörtökön az iráni Forradalmi Gárda haditengerészetének egyik parancsnoka, akit a Fársz hírügynökség idézett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG