2p

A szakértő biztonsági kockázatot is lát. 

2024 elejétől indult a Nemzeti Kártya, a program elsőként szerb és ukrán állampolgárok magyarországi munkavállalását könnyítette meg – emlékeztet cikkében a Szabad Európa. Az ilyen kártyát birtoklók esetében:

  • nincs maximumlétszám,
  • nincs kizárt munkakör,
  • nem kell munkaerőigényről szóló igazolást bemutatni a foglalkoztatásukhoz,
  • a kártyatulajdonosok rokonai velük tarthatnak, lehetőség van családegyesítésre,
  • az engedélyt bármennyiszer meg lehet hosszabbítani,
  • a hosszabbításhoz nem kell kulturális ismereti vizsgát tenni.

A cikk szerint a Nemzeti Kártya két évre szól, de akárhányszor meghosszabbítható három évvel. A kártyát kérelmezők alapesetben a kormányhivatalok általános ellenőrzésén esnek csak át az úgynevezett összevont kérelmezési eljárás folyamatán. Az eredetileg csak két országra vonatkozó programot július elején kiszélesítették, és kormány bejelentés és részletes indoklás nélkül kibővítette a kedvezményezett országok körét hattal, közöttük Oroszországgal és Fehéroroszországgal.

Rácz András elmondta véleményét az új kormányzati tervről
Rácz András elmondta véleményét az új kormányzati tervről
Fotó: Izsó Márton Artúr

A téma kapcsán a Szabad Európa megkereste Rácz András Oroszország-szakértőt, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóját, aki úgy fogalmazott,

teljesen értelmezhetetlen, hogy miért kellene beengedni a magyar munkaerőpiacra közelebbről meg nem határozott számú oroszt a Nemzeti Kártyával

A szakember szerint bár a paksi erőmű bővítéséhez indokolt lenne nagyobb számú orosz munkavállaló bejövetele, de ez még közel sincs abban az engedélyezési fázisban, hogy elkezdődhetne a tényleges nukleáris technológiai részleg beépítése.

Rácz András emellett kiemelte, ha többezres számban kezdenek érkezni oroszok, belaruszok a Nemzeti Kártyával, azt a jelenlegi magyar államigazgatás nem tudja kezelni, és az alapvető nemzetbiztonsági átvilágításukat sem tudná megfelelően elvégezni, nem lenne rá erőforrása.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megy az agyalás arról, hogyan lehetne megnyitni a Hormuzi-szorost
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 12:45
A világ nyersolajellátásában kulcsszerepet betöltő Hormuzi-szoros megnyitásának lehetséges módozatairól egyeztetett csütörtökön számos ország a brit kormány kezdeményezésére.  
Nemzetközi Mianmar a katonai junta vezetőjét választotta meg elnöknek
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 11:39
Mianmarban a parlament az országot a 2021-es puccs óta irányító junta vezetőjét, Min Aung Hlaing tábornokot választotta államfővé pénteken.  
Nemzetközi Donald Trump felmentette az igazságügyi miniszterét
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 11:35
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy menesztette Pam Bondi igazságügyi minisztert. Utódja Todd Blanche igazságügyiminiszter-helyettes lesz – közölte Donald Trump a Truth Social nevű közösségi oldalán.  
Nemzetközi Politico: Ukrajna gondjai nem oldódnak meg Magyar Péter győzelmével?
Kollár Dóra | 2026. április 3. 11:31
Brüsszeli források bizonytalanok abban, hogy mi várható az esetleges kormányváltás után.
Nemzetközi Szerbia ismét meghosszabbította a kőolaj és az üzemanyagok exportjára vonatkozó tilalmat
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 09:34
Szerbia május 2-ig meghosszabbította a kőolaj és az üzemanyagok exportjára vonatkozó tilalmat, hogy megvédje a hazai piacot, „mivel a globális események jelentős mértékben befolyásolják e termék ellátását és a kínálat csökkenését” – közölte a kormány.
Nemzetközi Magyarországra látogat JD Vance
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 08:01
A jövő héten érkezik hazánkba az Egyesült Államok alelnöke. 
Nemzetközi „Menjetek a szoroshoz és védjétek meg” – tényleg hátat fordít Trump az iráni háborúnak?
Wéber Balázs | 2026. április 3. 06:01
Trump két-három héten belül kiszállna az iráni háborúból, akár a Hormuzi-szoros megnyitása nélkül is. Menjen oda, akinek fontos, üzente. Otthon ketyeg az óra, és háborúellenes a hangulat. Azért búcsúzóul még „visszabombázza a kőkorszakba” Iránt. És amúgy fontolgatja a kilépést a NATO-ból. De mennyire lehet még komolyan venni a szavait?  
Nemzetközi A Közel-Keletért aggódik az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 18:11
Minél előbb véget vetne a harci cselekmények a Közel-Keleten. 
Nemzetközi Az amerikai cégek kirúgásainak negyede a mesterséges intelligencia számlájára írható
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 17:49
15 ezer munkavállalóval kevesebb egyetlen hónap alatt.
Nemzetközi Oroszország kemény üzenetet küldött a NATO-nak
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 15:05
Oroszország a NATO-t olyan szövetségnek tekinti, amely tevékenysége ellenséges vele szemben – mondta Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG