2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Északi szomszédunk februártól a Török Áramlaton keresztül kapja az orosz gázt.

A szlovák állami gázművek (SPP) február elsejétől a Török Áramlat gázvezetéken keresztül kezdte importálni az orosz gázt, és az így behozott gáz mennyiségét áprilistól megduplázzák – jelentette be Vojtech Ferencz, az SPP igazgatótanácsának elnöke pozsonyi sajtótájékoztatóján csütörtökön.

A Török Áramlaton keresztül Szlovákiába behozott gáz mennyiségét a gázművek vezetője nem pontosította, ugyanakkor rámutatott: az SPP-nek érvényes szerződése van a Gazprom orosz gázvállalattal és a tőlük vásárolt gáz ára jelentősen alacsonyabb más forrásokénál.

Robert Fico szlovák miniszterelnök már januárban jelezte, hogy Oroszország le fogja szállítani Szlovákiának azt a gázt, amelyre a vonatkozó szerződésekben kötelezettséget vállalt, és erre az ukrajnai gáztranzit leállítása után alternatív útvonalakon, például Magyarországon keresztül kerül majd sor. A szlovák kormányfő akkor még nem tett említést arról, hogy ez az alternatív útvonalakon történő gázszállítás mikor indulhat meg.

A magyar gázrendszer manapság déli importirányba néz
A magyar gázrendszer manapság déli importirányba néz
Fotó: FGSZ

Ami a csövön kifér

A szlovák gázművek képviselői által csütörtökön tartott sajtótájékoztatón a cég kereskedelmi divíziójának vezetője, Michal Lalík a helyzetet ismertetve elmondta: a Török Áramlaton keresztül történő gázszállításról született megegyezés ellenére Szlovákiának valószínűleg más útvonalakra is szüksége lesz, mert a magyarországi gázvezeték kapacitása nem tudja lefedni a teljes szükségletet.

Hozzátette: erre a célra a Németországon és Csehországon keresztüli útvonal tűnik valószínűnek, ahol az SPP-nek lekötött kapacitásai vannak.

Vojtech Ferencz a Szlovákiába történő gázszállítás jelenlegi helyzete kapcsán hangsúlyozta: számukra az az elsődleges, hogy bebiztosítsák a szükséges tartalékokat és elégséges mennyiségű gázt tudjanak biztosítani a fogyasztóiknak, de problémát jelent a gáz növekvő ára és az is, hogy az alternatív útvonalakon érkező gáz ára is magasabb.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nagy tüntetésre készülnek Pozsonyban
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 19:21
A Beneš-dekrétumok vitatását kriminalizáló törvény ellen.
Nemzetközi Az EU jegeli az USA-val kötött kereskedelmi megállapodást Trump miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 18:59
Határozatlan időre befagyasztják az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti, tavaly júliusban nyélbe ütött kereskedelmi megállapodás végrehajtását – jelentette be Bernd Lange. 
Nemzetközi Trump magának is árt, ha tényleg megszerzi Grönlandot?
Kollár Dóra | 2026. január 21. 18:31
Valószínűleg az amerikai alkotmányos rendszeren is fennakadna a hódítási terv. 
Nemzetközi Trump Davosban: „Grönland csak egy jégdarab, Dánia hálátlan”
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 15:49
Trump azzal kezdte beszédét Davosban, hogy jó visszatérni ennyi tiszteletben álló üzleti vezetőhöz, ennyi baráthoz és néhány ellenséghez is szólni. 
Nemzetközi Tényleg bevetettek csoda-hangfegyvert az amerikaiak a Maduro-akcióban?
Litván Dániel | 2026. január 21. 14:31
Lehetséges volna, hogy az amerikai kommandósok valamilyen titokzatos csodafegyvert használtak a venezuelai elnök testőrei ellen? Régóta kísérletezik ilyesmikkel az amerikai haderő.
Nemzetközi Davosba repül Orbán Viktor Trump kérésére
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 14:02
A kormányfő és az amerikai elnök a Világgazdasági Fórumon tervezi megalakítani az úgynevezett béketanácsot.
Nemzetközi Japán újraindította a világ legnagyobb atomerőművét
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 13:19
Japán újraindította a világ legnagyobb atomerőművének egyik reaktorát közel 15 évvel azután, hogy a fukusimai erőműben történt katasztrófa miatt az ország kénytelen volt leállítani az összes atomreaktorát.
Nemzetközi Szijjártó Péter: Ukrajna berendelte a magyar nagykövetet
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 12:28
Nem tetszik az ukránoknak a kormány nemzeti petíciója.
Nemzetközi Meglepőt nyilatkozott Kaja Kallas Venezuela ügyében – Győri Enikő pedig rátett három lapáttal
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 11:46
Bár a január eleji amerikai katonai intervenció a dél-amerikai országban nyilvánvalóan sérti a nemzetközi jogot, az EU külügyi főképviselője a jelek szerint nem lát különösebb kivetnivalót benne. A Fidesz EP-képviselője pedig egyenesen dicsérte a beavatkozást.
Nemzetközi 23 évet kapott a volt dél-koreai miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 09:53
A szükségállapot kihirdetésében való bűnrészesség miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG