2p

Jóváhagyta a bíróság Jun Szogjol letartóztatását, több tízezer híve erre megostromolta az épületet.

Jóváhagyta egy dél-koreai bíróság szombaton (helyi idő szerint vasárnap) Jun Szogjol felfüggesztett államfő őrizetének meghosszabbítását, arra hivatkozva, hogy bizonyítékokat semmisíthet meg az ellene a december elején kihirdetett hadiállapot miatt indult bűnvádi eljárásban.

Jun Szogjolt szerdán vették őrizetbe. Dél-Korea korrupcióellenes nyomozóhivatala (CIO) pénteken kérte a szöuli bíróságtól a lázadás gyanúja miatt felfüggesztett államfő őrizetének meghosszabbítását. Jun Szogjol ugyanis ismét megtagadta a válaszadást kihallgatásán.

A szöuli Nyugati Kerületi Bíróság jóváhagyta a kérést, mert attól tart, hogy a gyanúsított bizonyítékokat semmisíthet meg – áll a bíróság által kiadott közleményben.

A bírósági döntés értelmében Jun Szogjol húsz napig tartható előzetes őrizetben. A felfüggesztett elnököt egy szöuli fogdában őrzik.

Jun Szogjolt lázadás vezetésével és hivatali visszaéléssel vádolják, amiért december 3-án hadiállapotot hirdetett ki, és katonákat vezényelt a parlamentbe, hogy megakadályozza a döntés leszavazását.

A felfüggesztett elnök szombaton megjelent a bíróságon, és az őrizetben tartás meghosszabbítása ellen érvelt az 5 órás tárgyaláson elmondott 40 perces beszédében.

Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnök támogatói tüntetnek a Szöul közelében lévő Uivang börtön bejáratánál 2025. január 17-én - nem csitulnak az indulatok
Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnök támogatói tüntetnek a Szöul közelében lévő Uivang börtön bejáratánál 2025. január 17-én - nem csitulnak az indulatok
Fotó: MTI/AP/Ri Dzsin Man

A bíróság épülete előtt Jun Szogjol több tízezer – a rendőrség szerint 44 ezer – híve tüntetett amerikai és dél-koreai zászlók alatt az elnök szabadlábra helyezését követelve. Egyes demonstrálók betörték a dél-koreai főváros déli részében álló bíróság ablakait, és behatoltak a létesítménybe. A helyi rendőrség közlése szerint 40 tüntetőt állítottak elő erőszakcselekmények miatt, amelyeket elsősorban a rendvédelmi szervek tagjai ellen követtek el.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Moszkvában kér garanciát Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 13:00
Megérkezett az orosz fővárosba a magyar külgazdasági és külügyminiszter, ahonnan élő adásban jelentkezett be, fontos találkozója előtt.
Nemzetközi A spanyol miniszterelnök erős beszédben szólt vissza Donald Trumpnak
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 12:32
Pedro Sánchez határozottan visszautasította az amerikai elnök kereskedelmi embargós fenyegetését, és ismételten hangsúlyozta ellenállását a háborúval és az általa a „nemzetközi jog összeomlásának” nevezett folyamattal szemben.
Nemzetközi Donald Trump a venezuelai kedvence eldobására készül?
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 12:10
A Trump-adminisztráció csendben jogi eljárást készít elő a venezuelai ideiglenes elnök, Delcy Rodríguez ellen, beleértve egy büntetővádirat-tervezet összeállítását is – ez egyike azoknak az eszközöknek, amelyekkel Washington igyekszik növelni befolyását Caracas felett – állítja négy, az ügyet ismerő forrás.
Nemzetközi Eddig ennyien halhattak meg az USA-Izrael páros Irán elleni háborújában
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 09:50
Majdnem ezer ember halt meg a Közel-Keleten, mióta az Egyesült Államok és Izrael február 28-án megtámadta Iránt. Az amerikai katonai bázisoknak és személyzetnek otthont adó Perzsa-öböl menti államok, valamint Libanon gyorsan bekapcsolódtak a konfliktusba.
Nemzetközi A CIA kurd erők felfegyverzésére törekszik, hogy felkelést szítson Iránban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 09:30
A Trump-adminisztráció aktív tárgyalásokat folytatott iráni ellenzéki csoportokkal és iraki kurd vezetőkkel arról, hogy katonai támogatást nyújtson nekik.
Nemzetközi Donald Trump büntetné a spanyolokat, de Friedrich Merz visszaszólt
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 08:05
Az amerikai elnök kedden kereskedelmi embargóval fenyegette meg az EU tagállamát, miután NATO-szövetségese megtagadta katonai bázisainak használatát az Irán elleni támadáshoz.
Nemzetközi Leégett egy gázt szállító orosz tankerhajó Málta szigeténél
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 07:01
A sziget hadserege közölte, megtalálták a hajóról elmenekült legénységet. A támadás mögött egyesek ukránokat sejtenek.
Nemzetközi Szíria több ezer katonát vezényelt a libanoni határra
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 06:41
Szíria védelmi minisztériuma közölte, hogy megerősítette a Libanonnal közös határszakaszt. Nyolc szíriai és libanoni forrás szerint a lépések rakétaegységek és több ezer katona telepítését is magukban foglalják, miközben a térségben tovább terjed a konfliktus, többek között Izrael és a libanoni Hezbollah között.
Nemzetközi Zelenszkij megosztaná az iráni drónok megállításának titkát?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 19:26
Üzletet ajánlott az Arab-öbölben támadott országoknak.
Nemzetközi Elsodorta az iráni háború egy atomerőmű építését
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 18:42
A Roszatom felfüggeszti a munkát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG