3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ)-nek sikerült azonosítania az augusztus 11-én keletkezett tűz forrását - jelentette ki Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója, miután szerdán felkereste a zaporizzsjai atomerőművet. Mint mondta, a tűz nem a hűtőtorony aljánál keletkezett. A felelősöket Grossi nem nevezte meg. Beszámolója szerint láthatta az összes munkát, amelyet az állomás vízszivattyúrendszerén és az üzemanyagtárolón végeztek.

"Elemezni és értékelni fogjuk a ma látottakat. Meggyőződésem, hogy további előrelépéseket fogunk tenni az erőmű biztonságának és stabilitásának biztosítása terén" - mondta újságíróknak Grossi, aki a háború kezdete óta ötödik alkalommal járt az erőműben.

Jevgenyij Balickij, Zaporizzsja megye kormányzója, augusztus 11-én arról számolt be, hogy ukrán dróncsapás következtében tűz ütött ki a zaporizzsjai üzemben, a hűtőtornyok területén. Elmondta ugyanakkor, hogy az atomerőmű és Enerhodar város körül a sugárzási háttér továbbra is normális.

Jurij Csernicsuk, a zaporizzsjai atomerőmű igazgatója szerdán azt mondta Grossinak, hogy a létesítmény vezetősége elrendelte a hűtőtorony műszaki vizsgálatát az ukrán dróntámadás utáni működtetéséhez. Közölte, hogy csak felülről történt drónberepülést tudtak megállapítani a történtekkel kapcsolatban.

A főigazgató látogatása alkalmából váltás történt a zaporizzsjai erőműben szolgálatot teljesítő NAÜ-megfigyelőknél.

Alekszej Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat vezérigazgatója Vlagyivosztokban elmondta: a Roszatom és a NAÜ álláspontja eltér abban, hogy kik az elkövetői a kurszki és a zaporizzsjai atomerőművek elleni támadásoknak. Hozzátette: a NAÜ további információkat kér a fenyegetések forrásának egyértelmű azonosítása érdekében.

Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója nézi az okozott kárt az orosz megszállás alatt álló zaporizzsjai atomerőmű egyik hűtőtornyában a délkelet-ukrajnai Enerhodarban 2024. szeptember 4-én
Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója nézi az okozott kárt az orosz megszállás alatt álló zaporizzsjai atomerőmű egyik hűtőtornyában a délkelet-ukrajnai Enerhodarban 2024. szeptember 4-én
Fotó: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata

"Úgy gondoljuk, hogy tovább kell lépni, nem szabad félni az igazságtól, hogy megállapítsuk, honnan származnak és kitől érkeznek a lövedékek, drónok, hogy csapást mérjenek a zaporizzsjai atomerőmű, a zaporizzsjai hőerőmű, Enerhodar város területére, a város infrastruktúrájára" - mondta Lihacsov. Hozzátette, a Roszatom igyekszik majd elérni, hogy meghatározzák az atomenergetikai létesítmények elleni támadások okát és végrehajtóit.

Grossi legutóbb februárban járt az erőműben. Júniusban a főigazgató úgy nyilatkozott, hogy a nukleáris biztonság mind a hét pillérét megsértették benne. Mint mondta, az atomerőművet először áprilisban érte közvetlen támadás, és továbbra is akadályozták az ellátási láncok működését és a vészhelyzeti intézkedések végrehajtását.

A NAÜ főigazgatója kedden Kijevben tárgyalt az ukrán vezetéssel az ukrán atomerőművek támogatásáról. A tervek szerint a héten Kalinyingrádban találkozik majd Lihacsovval.

A zaporizzsjai Európa legnagyobb atomerőműve, amely hat VVER-1000-es erőműblokkal rendelkezik. A létesítmény 2022. szeptember 11. óta nem termel áramot, mind a hat reaktora hideg leállítási üzemmódban van.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Dél-Koreában nyoma sincs válságnak, rég pörgött így a gazdaságuk
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 08:59
A kivitel 5,9 százalékkal ugrott meg.
Nemzetközi A Pentagon kőkemény döntést hozott
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 08:15
A Pentagon feketelistájára idén eddig 15 kínai válallat került föl.
Nemzetközi Irán és Izrael megint megállapodott
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 07:55
A Fehér Ház szerint Trump felhívta Netanjahut.
Nemzetközi Zelenszkij egy királyt hívna meg Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 06:56
A király akár még az idén eleget tehet a kijevi meghívásnak.
Nemzetközi Most az Egyesült Államoknak szúrt oda Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 19:45
Az Egyesült Államok sajnos nem mutat érdeklődést az Anchorage-ban elért megállapodáshoz való visszatérés iránt – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn Moszkvában.
Nemzetközi Nézze csak: itt az aranytojás, amiből milliókat szórnak ki a fociláz idején  
Czwick Dávid | 2026. június 8. 18:55
Ahogy közeledik a futballvilág legnagyobb ünnepe, a szurkolók, és tulajdonképpen hosszabb-rövidebb időre az egész világ figyelme a focipályák zöld gyepére terelődik. Ezen belül is egy parányi pontra, melyet mérete ellenére mindenki fesztült izgalommal figyel majd. A csütörtökön rajtoló labdarúgó-világbajnokság szurkolói lelkesedése és a színfalak mögött ugyanakkor óriási üzlet rejlik. A sportszergyártók harca a profitért.
Nemzetközi Ezzel a feltétellel támogatná az ukránok többsége a fegyverszünetet
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 17:45
A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KMISZ) hétfőn közzétett felmérésének eredménye szerint a megkérdezett ukrán állampolgárok 61 százaléka támogatná a tűzszünetet Oroszországgal, ha a frontvonalhoz európai országok csapatait telepítenék.
Nemzetközi Ismét lángba borult a Közel-Kelet, Trump szerint pedig már közel járnak a megállapodáshoz
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 16:42
Az indiai haditengerészet helikopterei hétfőn evakuáltak egy ománi partok előtt kigyulladt tartályhajó 24 tengerészét – közölték az indiai hatóságok.
Nemzetközi Drónt lőttek a NATO-légtérben
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 13:11
Vadászgépek szálltak fel Lettországban. A moldáv légtér sem maradt érintetlen.
Nemzetközi „Nincs még vége!” – balhé jöhet az örmény választások után
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 11:28
Történelmi siker vagy elcsalt választás? Házi őrizetből is fenyegő üzenetet küldött Putyin örmény barátja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG