3p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást.

Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump csütörtökön. Az elnök a Fehér Házban újságírók kérdéseire válaszolt közösen Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel, miután befejezték a zárt ajtók mögött tartott megbeszélést.

Donald Trump azt hangoztatta, hogy sikerült közelebb kerülni az ukrajnai háború lezárásáról szóló megállapodáshoz is, és az erre vonatkozó orosz válasz „nagyon hamarosan” várható. Az amerikai elnök kifejtette, hogy a háborúért nem hibáztatja közvetlenül az ukrán államfőt, de hozzátette, hogy Volodimir Zelenszkij „nem végzett jó munkát” a háború elkerülése érdekében.

„Oroszország nagyobb katonai erővel rendelkezik, és ha az ember okos, akkor nem keveredik bele” – fogalmazott Donald Trump a háborúval összefüggésben.

Scott Bessent pénzügyminiszter az amerikai-ukrán ásványkincs-kitermelésről szóló partnerségi megállapodással kapcsolatban elmondta, hogy a részleteken még dolgoznak, de alapvetően ugyanarról a dokumentumról van szó, amit február végén a két elnök aláírt volna.

A szerződésben az Egyesült Államok üzleti részesedést szerez az ukrán bányaiparban különböző befektetések révén. Donald Trump szándéka szerint a többi között ritka földfémek kitermeléséből származó bevételt az Egyesült Államok ellentételezésnek tekinti az Ukrajnának az elmúlt években adott amerikai katonai támogatásért.

Alapvetően ugyanarról a dokumentumról van szó, amit február végén a két elnök aláírt volna
Alapvetően ugyanarról a dokumentumról van szó, amit február végén a két elnök aláírt volna
Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kifejtette, hogy az Egyesült Államokkal közösen ki lehet alakítani egy „tartós és igazságos békét Ukrajnában”, valamint hozzátette, hogy támogatja Donald Trump béketörekvéseit.

A sajtóbeszélgetésen Donald Trump Iránnal kapcsolatban megismételte, egyetlen célja, hogy megakadályozza a teheráni vezetést abban, hogy atomfegyver birtokába kerüljön. Az elnök kifejtette, hogy nem beszélte le Izraelt egy, az iráni atomlétesítmények elleni légicsapásról, de ebben nem lát szükségesnek sietséget. Reményét és meggyőződését fejezte ki Irán tárgyalási szándékára. Donald Trump hozzátette, hogy személy szerint azt kívánja, hogy Irán egy nagyszerű és virágzó ország legyen, amire esélye nyílik, akkor ha a tárgyalást választja, mert „a második lehetőség nagyon rossz lenne”.

Az amerikai elnök ismét leszögezte, hogy Irán nem rendelkezhet atomfegyverrel.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az új német sorozási törvény a nőkhöz is szól
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 15:40
Pénteken jóváhagyták a vitatott új katonai szolgálati törvényt, amelynek célja a Bundeswehr létszámának növelése, és a NATO-célok teljesítése.
Nemzetközi Szijjártó Péter szerint ezért halt meg az ukrajnai magyar
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 15:20
Hiába tagadják, Ukrajnában kényszersorozás zajlik, és ennek magyar áldozata is van – írta a külügyi tárca vezetője bejegyzésében.
Nemzetközi Kamatcsökkentés a rekord alacsony infláció után a világ legnépesebb országában
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 14:02
Az indiai jegybank (Reserve Bank of India – RBI) az elemzői várakozásokkal összhangban kamatot csökkentett pénteken.
Nemzetközi Közösen kijelentették: India és Oroszország nem enged a külső nyomásnak
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 13:21
Az orosz elnök látogatóba érkezett Indiába. Narendra Modi és Vlagyimir Putyin találkozóját követően a két ország közös nyilatkozatot adott ki.
Nemzetközi Putyin örülhet, a belgák sem koboznák el az orosz vagyont
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 12:51
A brüsszeli Euroclear szerint nem reális ez a megoldás.
Nemzetközi A francia és a spanyol GDP pörgeti Európát
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 12:27
Az Eurostat pénteken közzétette harmadik, végleges becslését.
Nemzetközi Áll a bál az Eurovíziónál: négy ország is bojkottot hirdetett Izrael miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 12:01
Írország, Spanyolország, Szlovénia és Hollandia nem vesz részt a dalfesztivál jövő évi rendezvényén, tiltakozásul Izrael gázai vérontása ellen.
Nemzetközi Fontos lépésre szánhatta el magát az IKEA
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 09:52
Az amerikai fogyasztókhoz közelebb szeretnék gyártani a termékeket.
Nemzetközi Lezárták az ukránok Sebestyén József halálának kivizsgálását
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 07:59
Betegségben halt meg.
Nemzetközi Andrej Babis kemény döntést hozott a vagyonáról, hogy kormányfő lehessen
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 07:18
Megválik az Agrofert holdingtól.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG