3p

Az orosz-ukrán háború 786. napja volt a pénteki. Mi történt az elmúlt órákban? 

  • Volodimir Zelenszkij legújabb üzenetében arra szólította fel a szövetségeseket, hogy nyújtsanak Ukrajnának további légvédelmi eszközöket. Hangsúlyozta annak fontosságát is, hogy Oroszországot felelősségre vonják, majd kiemelte, minden rakétát, minden támadó drónt le kell lőni. Zelenszkij egy számot is mondott, szerinte Ukrajnának legalább hét Patriot vagy más nagy teljesítményű légvédelmi rendszerre van szüksége az orosz légicsapások elhárításához.

Zelenszkij ismét kért valamit
Zelenszkij ismét kért valamit
Fotó: Ukrán elnöki hivatal

  • A NATO védelmi miniszterei megállapodtak abban, hogy további katonai támogatást nyújtanak Ukrajnának, főképpen a légvédelem területén - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Elmondta, a Patriot légvédelmi rendszereken kívül vannak más fegyverek is, amelyeket a szövetségesek biztosítani tudnak Kijev számára, például a francia SAMP/T föld-levegő rakéták. Azok a szövetségesek, amelyeknek nincs birtokukban rendelkezésre bocsátható rendszer, ígéretet tettek arra, hogy pénzügyi támogatást nyújtanak ezek megvásárlásához Ukrajna számára. Stoltenberg nem részletezte, hogy Ukrajna hány új légvédelmi rendszert kap majd.
     
  • Az orosz erők a dél-ukrajnai Mikolajiv és Odessza megyékre mértek csapásokat pénteken napközben, a támadásoknak civil áldozatai is vannak. Mikolajiv régióban az orosz erők tüzérségi tűz alá vettek egy kistérséget a megyeszékhely közelében, a támadás következtében egy idős nő életét vesztette, férje és egy 14 éves fiú pedig megsérült. Odesszából egy civil sérültet jelentettek.
     
  • Az Ukrajna ellen péntekre virradóra rakétatámadást végrehajtó orosz Tu-22M3 nagy hatótávolságú bombázó repülőgépek egyikét az ukrán katonai hírszerzés a légierővel közösen végrehajtott különleges művelete során lőtték le - közölte az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főcsoportfőnöksége. A hírszerzés közölte, hogy miután a bombázót találat érte, még Sztavropol környékére tudott repülni, ahol végül lezuhant. Kiemelték, hogy első alkalommal sikerült orosz stratégiai bombázót megsemmisíteni a levegőben a háború kezdete óta.
     
  • Az amerikai képviselőház pénteken egy 95 milliárd dolláros, Ukrajnának, Izraelnek, Tajvannak és humanitárius segítségnyújtásnak szánt külföldi segélycsomagot terjesztett elő, miután a demokraták Mike Johnson republikánus házelnök segítségére siettek. A törvényhozók koalíciója segített abban, hogy a jogszabály egy eljárási akadályt leküzdve eljusson a végső szavazásokig a hétvégén, így az a ritka jelenség valósult meg, hogy egyes demokrata és republikánus politikusok együtt szavaztak.
     
  • Olyan szlovákok, akiket feldühített, hogy kormányuk nem hajlandó katonai segélyt nyújtani Ukrajnának, közel 2 millió eurót gyűjtöttek össze arra, hogy a támogatásokból lőszert vásároljanak Kijevnek.

(The Guardian, MTI, Sky News, Al Jazeera)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Közel 1 milliárd eurót ad Brüsszel Gáza újjáépítésére
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 19:48
Ennyi jött össze a több országgal közös gyűjtésen.
Nemzetközi Trump megüzente: magáénak akarja a Hormuzi-szorost, ismét jön a blokád
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 17:33
Felügyelete alá vonná az Egyesült Államok.
Nemzetközi Zelenszkij már Párizsban van, jelentős találkozót tartanak
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 15:55
A Tettrekészek Koalíciója ismét összeül.
Nemzetközi 10 ezer ember halhatott meg Európában a rendkívüli hőség miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 12:41
Európában 10 ezer többlethalálozást jegyeztek fel a június végi hőhullám idején.
Nemzetközi Uniós főképviselő: Oroszország az EU-t fenyegető számos hackercsoportot irányít
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 11:33
Az Európai Unió leleplezte, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) az Európai Uniót és tagállamait fenyegető számos kibertámadásért felelős elkövetőt, köztük a Turla nevű orosz hackerekcsoportot irányítja – közölte Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az Európai Unió nevében kiadott nyilatkozatában hétfőn.
Nemzetközi Moldovában csapódott be egy orosz drón – az Azovi-tenger hajóforgalma leállt
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 11:24
Az Ukrainszka Pravda beszámolója szerint Moldovában csapódott be egy orosz drón, amely 30 kilométeres mélységben hatolt be. Egy falu közelében robbant fel, de az elsődleges információk szerint senki sem sérült meg. Közben az ukrán dróntámadások miatt, gyakorlatilag leállt az Azovi-tenger hajóforgalma.
Nemzetközi Irán újabb rakéta- és dróncsapásokat hajtott végre
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 09:22
Irán rakéta- és dróntámadásokat hajtott végre amerikai katonai létesítmények ellen Jordániában, Bahreinben, Kuvaitban és Ománban, válaszul az Egyesült Államok iráni célpontok elleni légicsapásaira – közölte az iráni Forradalmi Gárda.
Nemzetközi Komoly tűzvész tombol Párizs környékén
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 07:45
Tűzoltó repülőgépekkel oltották mára virradóra a Párizstól ötven kilométerre található híres Fontainebleau-i erdőt, ahol tűz ütött ki és nagyon gyorsan terjedt a kánikulai melegben.
Nemzetközi Már is megvan az elektromos autókra kivetett vám első hatása
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 07:19
A Kínában gyártott elektromos autókra tavaly bevezetett uniós vámok miatt a nyugati autógyártók egyre nagyobb arányban helyezik át elektromosjármű-gyártásukat Európába.
Nemzetközi A FIFA-vezér tovább bővítené a vb-létszámot
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 06:57
Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség elnöke szakmailag hatalmas sikernek tartja az észak-amerikai térségben az elődöntőknél tartó világbajnokságot, a létszámot tekintve pedig már 2030-ra vonatkozóan további bővítést helyezett kilátásba.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG