2p

Nagy-Britannia több száz légvédelmi rakétát szállít Ukrajnának. A londoni védelmi minisztérium pénteki tájékoztatása szerint könnyű, több feladatra használható rakétarendszerekről (Lightweight Multirole Missile, LMM) van szó.

A tárca közölte, hogy a brit kormány 650 LMM típusú rakéta előállítására 162 millió font (76 milliárd forint) értékű megbízást adott a Thales hadiipari konglomerátumnak, amely belfasti üzemében gyártja majd az Ukrajnának szánt fegyvereket.

Már több mint egymilliárd font értékű a brit és dán kezdeményezésre életre hívott alap támogatása Ukrajnának
Már több mint egymilliárd font értékű a brit és dán kezdeményezésre életre hívott alap támogatása Ukrajnának
Fotó: Depositphotos

A londoni védelmi minisztérium felidézi, hogy Nagy-Britannia eddig is több száz LMM típusú rakétát szállított Ukrajnának, és ezekkel fegyverekkel az ukrán légvédelem rengeteg orosz drónt és egyéb légi támadóeszközt semmisített meg. A rakéták a hangsebesség másfélszeresével repülnek, hatótávolságuk meghaladja a 6 kilométert, és légvédelmi feladatok mellett számos más jellegű katonai célpont, például páncélozott csapatszállító járművek vagy támadó gyorsnaszádok ellen is bevethetők - áll a minisztérium pénteki tájékoztatásában.

John Healey brit védelmi miniszter a héten bejelentette, hogy Nagy-Britannia évente 3 milliárd font (1400 milliárd forint) értékű segélyben részesíti Ukrajnát mindaddig, amíg erre szükség van. Bejelentette azt is, hogy átlépte az egymilliárd fontot az Ukrajna számára brit és dán kezdeményezéssel 2022-ben létrehozott nemzetközi alapnak (International Fund for Ukraine, IFU) folyósított adományok értéke.

John Healey a héten fogadta Londonban Rusztem Umerov ukrán védelmi minisztert, akinek elmondta: aláírták az IFU-program eddigi legnagyobb megbízási szerződését, amelyek alapján a résztvevők 300 millió font (140 milliárd forint) értékben gyártanak 152 milliméteres lövedékeket a szovjet időszakból fennmaradt, az ukrajnai fegyveres erők által jelenleg is használt tüzérségi eszközökhöz. A szerződés értelmében a programban részt vevő országok a következő 18 hónapban 120 ezer ilyen tüzérségi lövedéket gyártanak és adnak át Ukrajnának.(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Lavrov: „Oroszország nem fog megelégedni átmeneti megoldásokkal”
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 19:33
Még van lehetőség az ukrajnai háború diplomáciai eszközökkel történő rendezésére – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán Moszkvában a Primakovi Előadások elnevezésű nemzetközi tudományos és szakértői fórumon.
Nemzetközi Üzemanyaghiány fenyegeti Oroszországot
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 18:15
Fél évbe is beletelhet, mire helyreállítják Moszkva legfontosabb olajfinomítóját.
Nemzetközi ENSZ: mindenképpen ellenőrzik Irán nukleáris helyszíneit
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 17:44
A globális nukleáris felügyeleti szerv vezetője bejelentette, hogy ellenőrzéseket fognak végezni Iránban az ország és az Egyesült Államok közötti előzetes békemegállapodás értelmében.
Nemzetközi Betette a lábát Európába az ebola
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 14:37
Franciaország megerősítette az első ebolás esetet.
Nemzetközi Újabb pofon Netanjahunak: ismét nagyon súlyos vád érte Izraelt
Wéber Balázs | 2026. június 24. 12:22
Egy ENSZ-vizsgálat eredménye szerint az izraeli erők szándékosan vették célba és ölték meg gyerekek tömegeit azzal a céllal, hogy ellehetetlenítsék a palesztinok jövőjét Gázában. Izrael visszautasítja az állításokat.     
Nemzetközi Irán Amerika vereségét ünnepli – meddig tűri ezt Trump?
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 11:46
Szerda délelőtti hírek az iráni konfliktusról: Irán győzelmet hirdet, a NAÜ ellenőrizne, a repülés még mindg nem biztonságos.
Nemzetközi A vb-döntő is Trumpról fog szólni
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 10:03
A FIFA elnökével együtt adják majd át a trófeát.
Nemzetközi Marco Rubio Iránnak: nem lesz díj, nem lesz vám a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 08:01
Ők viszont díjat szednének – megint gyülekeznek a felhők a békeegyezmény egén.
Nemzetközi Áll a bál Romániában: új választások is jöhetnek
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 07:16
Sehogy sem tudnak dűlőre jutni a pártok, Kelemen Hunor már összezáratná a vezetőket.
Nemzetközi Jelzésértékű pofont kapott Trump a szenátusban
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 06:56
Republikánusok is ellene fordultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG