1p
Élesen szétváltak Magyarország és Lengyelország költségvetési folyamatai: a magyar költségvetési pálya meredek javulást mutat
Élesen szétváltak Magyarország és Lengyelország költségvetési folyamatai: a magyar költségvetési pálya meredek javulást, a lengyel erőteljes romlást jelez - áll az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport térségi elemzésében.

A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) előrejelzése szerint az ESA-95 szabvánnyal számolt lengyel államháztartási hiány jövőre valószínűleg a hazai össztermék (GDP) 6,6 százalékára emelkedik az idei évre várt 6,3 százalék és a tavalyi 3,9 százalék után, a ciklikus bevételkiesés és a GDP-érték csaknem 2 százalékának megfelelő központi ösztönzés hatására; ez utóbbi a strukturális hiányt is 6 százalék körüli szintre nyomja fel az idén.

Magyarország eközben masszív - 7 százalékos GDP-arányos - prociklikus költségvetési szigorítási programot hajtott végre az elmúlt három évben; ebből a GDP arányában 4,4 százaléknyi az idén valósul meg. Mindez jövőre várhatóan a GDP-érték hozzávetőleg 1 százalékának megfelelő többletbe fordítja a strukturális költségvetési mérleget, amiből "lélegzetelállító" mértékű, 6 százalékos GDP-arányos elsődleges strukturális többlet következik - áll a BoA-ML előrejelzésében.

A cég prognózisa szerint Lengyelországban a közfinanszírozási szféra bruttó hitelfelvételi igénye jövőre 24,4 százalékkal növekszik, Magyarországon ugyanakkor 24,8 százalékkal zuhanni fog. A magyar költségvetési helyzet javulását más nagy citybeli házak is kiemelték.

London lepontozta Magyarországot
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének múlt héten kiadott térségi elemzése szerint Magyarország lehet az első euróövezeti tagállam a közép-európai hármak közül, mert itt van a legjobb esély arra, hogy az államháztartási hiány belátható időn belül a felső tűréshatárra süllyed.

A ház szerint a közép-európai gazdaságokat sújtó recesszió és a közfinanszírozási rendszerek állapotának ebből eredő romlása tovább csökkentette a hármak - Lengyelország, Csehország és Magyarország - hamaros euróövezeti belépésének esélyeit.

A JP Morgan londoni elemzői most 2014-2016 között valószínűsítik az országcsoport valutauniós belépését, de kiemelték, hogy véleményük szerint Magyarország a másik két térségi országot egy évvel megelőzve bevezetheti az eurót.

A cég új előrejelzése az, hogy a hármak átlagos államháztartási hiánya 2013-2014-ben csökken a hazai össztermék arányában mért 3 százalékos felső tűrési szint alá. Az átlagon belül viszont Magyarországon a deficit már 2012-ben e határ alatt lesz, feltételezve, hogy a 2010-es választások után megalakuló kormány is fenntartja a megfontolt költségvetési politikát - állt a JP Morgan múlt heti londoni prognózisában.

Románia is az eurókötvényekhez nyúl
Ukrajna újabb pénzeket kap a Világbanktól
Putyin szerint érdemes Oroszországba fektetni
A határon túliak húzhatnak ki a gödörből?

MTI

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Meglepetés az Allianznál
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 16:03
A német Allianz SE biztosítótársaság a vártnál nagyobb profittal és rekordmagas működési eredménnyel zárta az idei második negyedévet.
Pénzügyi szektor Robbanni fog az Otthon Start: jövőre a lakáshitelek 60 százaléka támogatott lehet
Herman Bernadett | 2025. augusztus 6. 12:34
Az ATM-ek telepítése visszaveti a versenyképességet, a lakáshitelpiacot pedig eláraszthatják a támogatott hitelek – hangzott el az Erste Bank féléves eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.
Pénzügyi szektor Gigantikus terhek alatt nyög az OTP, mégis fut a szekere
Herman Bernadett | 2025. augusztus 5. 13:28
Fél év alatt már 199 milliárd forintnyi kormányzati tehet sújtotta az OTP-t, de a hitelfelvétel pörög, ezért jól megy a banknak. És persze a külföldi leányok is hozzák a pénzt. A magyar gazdasággal kapcsolatban viszont egyre borúlátóbbak a bank elemzői. 
Pénzügyi szektor Megszólalt a gigabank is a Kúria devizahiteles döntéséről
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 17:15
A MBH Bank elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését, és a jogelőd bankok szerződéskötési gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta – hangsúlyozta a pénzintézet a Kúria jogegységi határozatára reagálva az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Pénzügyi szektor Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:37
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG