2p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az Európai Központi Bank (EKB) valószínűleg óvatosabbra fogja kamatpolitikáját az amerikai Silicon Valley Bank (SVB) csődje után a düsseldorfi IMK makrogazdasági és konjunktúrakutató intézet szakemberének véleménye szerint.

"Az Egyesült Államokban történtek valószínűleg némileg lassabb tempóra fogják késztetni az EKB-t" - mondta a szakszervezetekhez közel álló IMK (Institut für Makroökonomie und Konjunkturforschung) gazdaságkutató intézet tudományos igazgatója, Sebastian Dullien a Reuters hírügynökségnek kedden.

Véleménye szerint az amerikai bankcsődöt követő pénzpiaci turbulenciák az ottani befektetések és hitelezés terén bizonyos óvatosságot kell, hogy kiváltsanak és ez önmagában is lassítja a növekedést. Ennek következtében a Fed lassítani kényszerül kamatemeléseinek tervezett ütemén. "Ez pedig Európában is visszafogja a növekedést" - mondta Dullien. Ráadásul az alacsonyabb amerikai kamatlábak mellett még egy kissé alacsonyabb EKB-kamat is elég az euró árfolyamának stabilan tartásához- tette hozzá.

Hamar reagáltak a bank csődjére. Fotó: Depositphotos
Hamar reagáltak a bank csődjére. Fotó: Depositphotos

A kutatóintézet szakembere szerint ugyanakkor a bankszektor jelenlegi problémái nélkül is elegendő lenne az irányadó jegybanki kamatokat lassabb ütemben emelni. A monetáris politika általában több negyedéves késleltetéssel fejti ki a hatását a reálgazdaságra. Az EKB az utóbbi időkben úgy tűnik, mintha nem várná ki a kamatemelések tényleges hatását - mondta Dullien, megjegyezve, hogy ilyen megközelítéssel könnyen túl lehet lőni a célon.

Az EKB a héten csütörtökön tartja kamatdöntő ülését. A piac az irányadó kamat 3,00 százalékról 3,50 százalékra emelésére számít. Az EKB inflációellenes céllal - ami jelenleg 8,5 százalék az euróövezetben - már a hatodik kamatemelést hajtja majd végre.

"Kockázatos helyzetet teremthet a monetáris politika számára ha a banki stabilitás érdekében nem lehet tovább emelni a kamatlábakat akkor sem, ha az infláció miatt arra szükség lenne" - mondta Dullien, hozzátéve, hogy ezért is fontos szerinte a bankrendszert szigorú ellenőrzés alatt tartani. "Remélem Európában az EKB jobb felügyeleti munkát végez, mint az SVB-ért felelős hatóságok az Egyesült Államokban" - mondta az IMK szakértője.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Újabb piacokat keres Albániában a 4iG, ezért járt Jászai Gellért Tiranában
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 20:17
A telekommunikáció után az energiapiacon is lát lehetőségeket a cégcsoport. 
Pénzügyi szektor Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék, csökkent az olajár
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:35
A Brent olajfajta hordónkénti ára 94 centtel (1,09 százalékkal), 87,15 dollárra csökkent.
Pénzügyi szektor Jó és rossz nap is volt a mai forint számára
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:19
Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 363,56 forintról 362,52 forintra csökkent estére.
Pénzügyi szektor Történelmi csúcson zárt itthon a tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 18:51
Nagyon jó hangulatban telt a kereskedés a BÉT-en.
Pénzügyi szektor Rekordösszegű számlát nyújtott be a magyar állam az Erstének
Herman Bernadett | 2026. július 30. 12:56
Jelentős növekedést ért el az Erste Csoport 2026 első félévében, miután a nemrég megvásárolt lengyel leánybank számai is megjelentek a mérlegben. Bár a megugró hitelállomány miatt a menedzsment megemelte az éves célszámokat, az állami elvonások komoly terhet jelentenek a bankcsoportnak. A régiós kormányok közül a magyar állam nyújtotta be a legnagyobb számlát: a kivetett adó egyetlen év alatt csaknem a kétszeresére nőtt, és a teljes régiós elvonás közel felét tette ki.
Pénzügyi szektor Jó hírt kapott az OTP
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 18:17
A Moody’s a bankfelvásárlás hírét értékelte így.
Pénzügyi szektor A kamatvágás sem rázta meg a forintot, alig változott az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 18:26
Az eurót délután hat órakor 361,77 forinton jegyezték a reggel hét órai 361,87 forint után.
Pénzügyi szektor Történelmi csúcson zárt kedden a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 17:54
A részvénypiac forgalma 31,8 milliárd forint volt.
Pénzügyi szektor Jelentős átalakulás: 80 ezer kriptós tűnt el a hazai piacról – hoz változást a Tisza?
Sipos Ildikó | 2026. július 20. 10:42
A Revolut kivonulása és a 2025-ös szigorú szabályozás felgyorsította a lemorzsolódást.
Pénzügyi szektor Van ilyen is? Rossz napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 18:48
Az euró jegyzése napközben 358,92 forint és 363,13 forint között mozgott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG