1p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Szigorodhatnak a hitelezési feltételek Magyarországon jövőre a bankadó miatt, azonban a kkv-k a Széchenyi-tervre támaszkodhatnak - a fizetési morál viszont már most nagyon gyenge
Szigorodhatnak a hitelezési feltételek Magyarországon jövőre a bankadó miatt, azonban a kkv-k a Széchenyi-tervre támaszkodhatnak - áll az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb elemzésében.

A felmérés szerint a fizetési morál még állami megrendelések esetén is jelentősen romlott, a csődeljárások száma nőtt, az építőipar és a szállítmányozás pedig továbbra is a legveszélyeztetettebb ágazatok.

A magyar cégek 2009-ben még elég nehezen tudtak hitelhez jutni a beköszöntött pénzügyi válság hatása miatt, azonban 2010 elején már észlelhető javulás volt ezen a téren. Mindazonáltal az Atradius Hitelbiztosító Market Monitor nevű elemzésének októberi száma szerint a jövő nem sok jóval kecsegtet a területen. „Arra számítunk, hogy a bankok szigorítanak hitelezési politikájukon, vagy a kölcsönök drágábbak lesznek a bankadó miatt; utóbbi esetben azért, mert a bankadó összegét az ügyfelekre terhelik” – állítja Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója. Az Atradius vezetője azonban úgy látja, hogy a kis- és középvállalkozások jobban megbirkózhatnak ezzel a problémával, hiszen ezek könnyebben juthatnak pénzekhez az Új Széchenyi Terv (a kormány 29 pontos gazdaságélénkítő-csomagja) révén, amely az eddigi tervek szerint 1000 milliárd forintos keretet biztosít EU valamint nemzeti források felhasználásával.

A megszorítások és a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok miatt a magyar GDP 6,3 százalékkal esett vissza 2009-ben, de 2010 első negyedében már 0,2 százalékkal növekedett, míg az év második negyedében 0,8 nőtt éves bázison számolva. Ezen belül az exportorientált termelés 12,1 százalékkal növekedett a második negyedévben, míg az építőipar teljesítménye 14,1, míg a mezőgazdaságé 13,6 százalékkal esett vissza. Igaz, ez utóbbi esetében a rossz időjárásnak volt a legnagyobb szerepe. 

Az év első nyolc hónapjában mind az export mind az import értéke euróban mérve is jelentősen növekedett, előbbi 22, utóbbi 19 százalékkal. Így összesen 3,4 milliárd eurós kereskedelmi többlet keletkezett, amely lényegesen magasabb érték, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában regisztrált 2 milliárd euró. „Azt azonban látnunk kell, hogy a belső kereslet továbbra is gyenge, hiszen a háztartások kiadásai 4,9 százalékkal csökkentek a második negyedévben. Ez természetesen közrejátszik abban, hogy az IMF szerint ebben az évben csak 0,6 százalékkal növekedhet a magyar GDP, azaz a második félévben sem várható jelentős gyorsulás ” – tette hozzá Vanek Balázs. Az országigazgató ugyanakkor pozitívnak értékeli, hogy a leginkább a német gazdaság magához térése miatt a magyar ipari termékek exportja felpörög, és 2011-ben már 2 százalékos GDP-növekedést is elérhetünk. Ez azonban nemzetközi szinten mérve nem jelentős érték.

Vanek Balázs ugyanakkor több aggasztó tényezőre is rámutat. Az építőipar teljesítménye 2010 első hét hónapjában 12,3 százalékkal esett vissza éves bázison mérve, és jövőre is csak nagyon enyhe javulás várható. A szektorban regisztrált fizetésképtelenségi eljárások száma ugyan csökkent a júliusban tapasztalt 393-as értéket mutató rekord óta, azonban augusztusban 467 új céget alapítottak, ami azt jelenti, hogy a szektor továbbra is nagyon népszerű azon vállalkozók körében, akik csődbe ment, vagy eladósodott cégeket hagynak maguk után – állította Vanek Balázs. Az összes magyar fizetésképtelenségi eljárás száma 2009-ben 29,3 százalékos növekedés után 14 637-et tett ki, míg az idén a harmadik negyedév végén már 13 ezer felett járt ezek száma. Az Atradius szerint az idén a tavalyinál is több ilyen eljárás indul meg, leginkább a következő hónapokban, a legérintettebb szektorok pedig az építőipar, az élelmiszer, az IT és a kiskereskedelem lesznek.

Az országigazgató szerint az sem megnyugtató, hogy a késedelmes fizetések minden szektorban terjednek, már az önkormányzati és állami megrendelők is csúsznak a kifizetésekkel. Ugyanakkor ezen a területen az építőipari és a szállítmányozási vállalatok vannak a legrosszabb helyzetben, hiszen ezekben a szektorokban a legnagyobb a késedelmes fizetések aránya. Vanek Balázs szerint leginkább ezeknek a cégeknek kellene észrevenniük a hitelbiztosítások és a hatékony követeléskezelések hasznosságát, bár az összes többi szektorban szükség volna ezekre a megoldásokra.

Privátbankár

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Papír van róla: kockázatos, amit a kormány csinál
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 19:21
A Költségvetési Tanács (KT) szerint bekövetkeztek az általa a 2025-ös költségvetési tervezés véleményezése során jelzett kockázatok – állapította meg a 2025. évi központi költségvetésről szóló 2024. évi XC. törvény első félévi végrehajtásáról készített véleményében a testület, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra.
Pénzügyi szektor Száguld az Otthon Start, ki tudja hol áll meg
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 14:15
Érezhetően emelkedett, de még így is 5 százalék alatti szinten maradt a júniusig tartó egy év alatt a 20 százaléknál kevesebb önerővel felvett jelzáloghitelek aránya. Az Otthon Start megjelenésével még inkább megugorhat ez az arány, hiszen az új támogatott konstrukciónál is elegendő lehet a vételár 10 százalékát előteremteni – hívta fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója.
Pénzügyi szektor Hét termékkel startolt el a 3 százalékos fix kamatú vállalkozói hitel
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 16:45
Hétfőtől hét hiteltermék egységesen 3 százalékos fix kamattal érhető el a Széchenyi Kártya Program keretében – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Pénzügyi szektor Sosem takarítottunk meg ennyi pénzt, még mindig a biztonságra játszunk
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 09:55
Egyetlen év alatt több mint 38 százalékkal emelkedett a pénzügyi szolgáltatóknál vezetett tartós befektetési számlák (TBSZ) száma, ami arra utal, hogy a kisbefektetőknek egyre motiválóbb a konstrukcióval elérhető adóelőny – hívta fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Közben a TBSZ-számlákon tartott összeg is szép ütemben gyarapodik. 
Pénzügyi szektor Szép számokat közölt az Államadósság Kezelő Központ
Privátbankár.hu | 2025. október 1. 19:31
Az idei évi finanszírozási tervének teljesülése az év első kilenc hónapjában kedvezően alakult, az állam működésének pénzügyi feltételei biztosítottak, az államadósság finanszírozása stabil, az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 115 százaléka teljesült – közölte az MTI-vel csütörtökön az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK).
Pénzügyi szektor Meglepetés a 30 éves jelzáloghiteleknél az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. október 1. 16:55
Az Egyesült Államokban emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a szeptember 26-án záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Pénzügyi szektor Ausztriában tovább csökkent az infláció szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. október 1. 13:47
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 4,0 százalék volt szeptemberben, miután augusztusban 4,1 százalékos, tavaly március óta a leggyorsabb emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) szerdán közzétett adataiból.
Pénzügyi szektor Ezt mindenki megérezte: óriási féket nyomott a lakossági hitelpiac
Privátbankár.hu | 2025. október 1. 12:00
Látványos visszaesést hozott az augusztus a lakossági hitelpiacon: lakáshitelekből bő negyedével kevesebbet folyósítottak a bankok júliushoz képest, de visszaesett a személyi kölcsönök iránti kereslet is. 
Pénzügyi szektor Stratégiai szövetséget kötött a Hungarikus Alkusz és a UNIQA
Herman Bernadett | 2025. október 1. 11:00
Kisebbségi tulajdonrészt vásárolt a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. leányvállalatában, a HUNBenefit Többes Ügynök Kft.-ben az UNIQA Biztosító. A partnerségre alapozva a biztosítótársaság – digitális transzformációs programja keretében – átszervezi függőügynöki hálózatát, és a jövőben a Hungarikum Alkusz leányvállalatának kötelékében többes ügynökként szolgálja ki ügyfeleit, és gondozza a mintegy 200 000 biztosítási szerződést.
Pénzügyi szektor Milliós összdíjazással indul a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! verseny
Vámosi Ágoston | 2025. szeptember 25. 17:58
Október 16-ig lehet nevezni a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyre. A Privátbankár.hu milliós összdíjazás mellett rendezi meg a vetélkedőt, a döntősök a Budapesti Gazdasági Egyetem campusán mérhetik össze tudásukat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG