A nem teljesítő hitelek arányának mérséklődésére lehet számítani 2014-ben a közép-kelet-európai régióban - áll az UniCredit Bank Austria szakértőinek tanulmányában, amelyet kedden ismertettek Bécsben a Euromoney nemzetközi konferencián.
Az összeállítás szerint 2014-ben - noha néhány délkelet-európai országban tovább romlik a helyzet -, a régió két olyan államában, ahol különösen kritikus a helyzet, csökkenni kezd a rossz hitelek aránya: Romániában 32,9 százalékról 29,7 százalékra, Ukrajnában 30,0 százalékról 27,0 százalékra. A tanulmány szerint Magyarországon 20,5 százalékról 19,5 százalékra javul a nem teljesítő hitelek aránya, és Szerbiában, valamint Szlovéniában is kevesebb lesz a rossz hitel.
Folytatódik a vállalati hitelezés
Az UniCredit szakértői szerint a számos nehézség ellenére 2014-ben is nyereséges lesz a bankszektor a 13 országot felölelő régióban. A bank adatai szerint 2013-ban a régió bankjai összességében jövedelmezőbbek voltak, mint a nyugat-európai bankok: az eszközarányos nyereség Törökországban és Oroszországban kiemelkedően jó, 2, illetve 1,8 százalék volt, Szlovéniában ugyanakkor rendkívül rossz, -2,1 százalék. Magyarországon és Romániában 0,1-0,1 százalék volt a mutató. Összehasonlításul: a Németországban működő bankok átlagos eszközarányos nyeresége 0,3 százalék volt, Ausztriában 0,2 százalék, Olaszországban 0,0 százalék.
Az UniCredit előrejelzése szerint 2014-ben Kelet-Közép-Európában 2,0 százalékra gyorsul az átlagos gazdasági növekedés, és folytatódik a vállalati hitelek 2013 közepén megindult lassú növekedése. Ahogy fokozatosan helyreáll a nyugat-európai gazdasági növekedés, úgy növekszik az ipari termelés Kelet-Közép-Európában, bár vannak eltérések a régió egyes országai között - mondta Gianni Franco Papa, a római székhelyű bankcsoport Kelet-Közép-Európáért felelős vezetője.
Egyensúlyban a hitelek és betétek aránya
A bank tanulmánya szerint a 2005 és 2008 közötti 113 százalékos növekedés után 2008-tól 2013-ig 20 százalékkal bővült a külföldi tulajdonú bankok által kihelyezett hitelek volumene. Eközben a betétállomány 2005-2008 közötti 55 százalékos növekedése 2008-2013 között 34 százalékra lassult. Ez azt jelenti, hogy a hitel-betét arány a globális pénzügyi válság csúcspontján mért 114 százalékról tavaly 102 százalékra változott, és ez "sokkal egészségesebb" - mondta Gianni Franco Papa.
Az UniCreditnek összesen csaknem 3600 fiókja működik a kelet-közép-európai régióban; az olasz bank az osztrák Raiffeisen és Erste, valamint a belga KBC vetélytársa a térségben.
UniCredit szerint idén már csökkenni fog a rossz hitelek aránya a régiónkban.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Bezuhantak a Szegeden is jelen lévő kínai autógyár eladásai
39 perce
-
A szerb hírszerzés szerint egy migránscsoporthoz tartozó személy próbálhatta szabotálni a Török Áramlatot
körülbelül 1 órája
-
Újabb magasrangú iráni vezetőt lőtt ki az izraeli hadsereg
2 órája
-
Minimálisan csökkent a munkanélküliség az Egyesült Államokban
2 órája
-
Félmilliárd forinttal több jut a hungarikum pályázatokra
2 órája
-
Végre egy jó hír: csökken a kőolaj ára
3 órája
-
Filmet forgatni egy még élő diktátorról elég merész ötlet – igaz, nem példa nélküli
4 órája
Mfor.hu Top24
- „Hazugság minden szavuk, ezt csak szeretnék, de sose lesz belőle semmi!” Olvasóink a közvélemény-kutatókról
- Ukrajna már tudni véli, ki áll a szerbiai akció mögött
- A magyar-szerb határhoz sietett Orbán Viktor, és tett egy sokat sejtető megjegyzést
- Élelmiszerek tömegeit menti meg egy magyar fejlesztésű platform
- Irán bejelentette: új rend lesz a Hormuzi-szorosnál
- Szijjártó Péternek van egy tippje arra, hogy ki akarhatta felrobbantani a Török Áramlatot
- Hadijelentés: 1215 ukrán katona esett el vagy sebesült meg súlyosan
Pénzügyi szektor
Megérkezett az új állampapír, mutatjuk, hogy megéri-e a befektetés
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 06:55
Nőtt az új lakossági állampapírvásárlások volumene az elmúlt héten. Április 1-től pedig egy új Magyar Állampapír Plusz sorozat érkezik.
Pénzügyi szektor
Fontos döntést hozott az MNB
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 12:53
Nem változtatnak a bankok tőkeelőírásán.
Pénzügyi szektor
GKI: Magas alapkamat, alacsony infláció?
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 18:15
A Monetáris Tanács keddi kamatdöntő ülésén – az elemzői várakozásoknak megfelelően – 6,25 százalékon tartotta az alapkamatot. Az inflációs adatokra pillantva mindez meglepő lehet: a 2022-2023-as drasztikus áremelkedés kora leáldozott, még ha a fogyasztók inflációs érzékelése továbbra is magas.
Pénzügyi szektor
Bóvliba kerülhet Magyarország április 12. után
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:29
Rossz hírt közölt a hitelminősítő: bóvliba kerülhetünk a válsztások után.
Pénzügyi szektor
Tovább erősödtek a bevételi várakozások a hazai nagyvállalatok körében
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 11:43
Kijöttek a K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb adatai.
Pénzügyi szektor
Teljesen megváltoztak a fizetések Magyarországon
Herman Bernadett | 2026. március 17. 06:11
A bankkártyát már szinte csak vásárlásra használják a magyarok, 26 vásárlásra jut egy készpénzfelvétel. Egyre többen digitalizálják a bankkártyát a mobiltelefonba, és terjed az ATM-es készpénzbefizetés is. A kiberbűnözők támadásait is sikerült valamelyest visszaszorítani.
Pénzügyi szektor
Új agrár hiteltermékkel bővül a Széchenyi Kártya Program portfoliója
Privátbankár.hu | 2026. március 12. 10:56
A hitelkérelmek benyújtására 2026. március 11-ét követően van lehetőség.
Pénzügyi szektor
Olvad a bankszektor nyeresége, viszi a pénzt a sok adó
Privátbankár.hu | 2026. március 12. 08:27
Az 1500 milliárdos profitból csaknem 500 milliárd volt az osztalék, ami nagyrészt külföldről jött. A maradék 1000 milliárdos idehaza megtermelet nyereséghez hasonló nagyságrendű összeget fizettek be a bankok mindenféle különadó címén az államkasszába – írja az Mfor.hu.
Pénzügyi szektor
Budapest Mészáros Lőrinc bankjától is vesz fel hitelt
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 17:37
15 milliárd forintot ad márciusban.
Pénzügyi szektor
Adatvédelmi szakértő: így lehet a határon nagy értékkel átutazni
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 16:30
Az Ausztriából Ukrajnába tartó, hatalmas készpénzt és aranyat szállító konvoj ügye újra ráirányította a figyelmet arra, milyen szigorú szabályok vonatkoznak a pénz határon átnyúló mozgatására. Az Európai Unióban 10 ezer euró felett kötelező bejelenteni a készpénzt az EU külső határán, és a hatóságoknak meg kell adni a pénz eredetét és a szállítás célját – mondta Dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi szakjogász, a pénzmosás elleni eljárások szakértője.
Heti top
- Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét 2026. április 4. 13:30
- Moszkvából jött: az orosz külügyi szóvivő is megszólalt Szijjártó Péterrel kapcsolatban 2026. április 1. 12:50
- Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét 2026. április 4. 16:35
- Nehéz elhinni, hogy milyen erős lett a forint 2026. március 31. 07:30
Havi top
- Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken 2026. március 18. 09:54
- Kiderült, mekkora a gond a Barátság kőolajvezetékkel 2026. március 12. 17:16
- Megvan az ország, amelyet elsőként üthet ki az iráni háború 2026. március 9. 10:24
- Bemondták a svájci profik: spájzoljon be még most az aranyból, ezüstből 2026. március 26. 05:44
Friss
Nemzetközi
A szerb hírszerzés szerint egy migránscsoporthoz tartozó személy próbálhatta szabotálni a Török Áramlatot
körülbelül 1 órája
Nemzetközi
Újabb magasrangú iráni vezetőt lőtt ki az izraeli hadsereg
Az izraeli hadsereg (IDF) likvidálta az Iráni Forradalmi Gárda hírszerzési főnökét.
2 órája
A 100 Leggazdagabb
-
Titokzatos milliárdos örökös csavarhatta el Emma Watson fejét?2026. április 1. 16:15 -
Célegyenesben Futó Gábor milliárdos energiatároló fejlesztése2026. április 1. 05:50 -
Elindult az aranypénz-gyártás Belgiumban: 1100–4000 euróba kerülnek az érmék2026. március 31. 15:50 -
Külföldön terjeszkedik Jászai Gellért cége: milliárdos üzlet Montenegróban2026. március 31. 05:50 -
A világ leggazdagabbja most a Napot „kapcsolná le”: Musk új ötlete sokkolja a szakértőket2026. március 30. 16:00
További hírek >
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
-
Búcsú a hazai gasztronómiai élet ismert és elismert alakjától
13:46
-
Megnyílt a Citadella – újra látogatható
18:27
-
Szevasz Terasz: Indul a tavaszi borterasz-szezon!
15:13
-
Jóízű Magyarország Gulyás Hete: több mint ezer étteremben ünneplik a magyar konyha jelképét
15:05
-
Zotter csokoládé – Végtelen csokoládé mindenkinek!
08:09
A vidék hírei
-
Elhunyt Szilváné dr. Graffjódy Eszter
10:52
-
Hidegfront hoz erős, viharos szelet, lehűlést
09:05
-
Magyar Péter: ha kampánytéma lesz a szerbiai ügy, az beismerésnek számít
19:18
-
Robbanószert találtak a magyar–szerb gázvezetéknél – rendkívüli védelmi tanácsot hívott össze Orbán Viktor
12:59
-
Betegségéből lábadozva küldött húsvéti üzenetet Erdő Péter bíboros
10:55
legolvasottabb
-
Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken
2026. március 18. 09:54
-
Kiderült, mekkora a gond a Barátság kőolajvezetékkel
2026. március 12. 17:16
-
Megvan az ország, amelyet elsőként üthet ki az iráni háború
2026. március 9. 10:24
-
Bemondták a svájci profik: spájzoljon be még most az aranyból, ezüstből
2026. március 26. 05:44
-
Zelenszkij: „Nagyon rossz előérzetem van”
2026. március 18. 13:14
top 24
-
Nem a Hormuzi-szoros a legnagyobb kockázat – hanem az, amit elindíthat
2026. április 6. 06:01
-
Ismét megszólalt Szijjártó Péter a Török Áramlat elleni állítólagos támadás tervéről
2026. április 6. 08:22
-
Vészjósló bejelentést tett Irán a Hormuzi-szorosról
2026. április 6. 09:01
-
Döntött a kormány: katonai védelem alá helyezik a Török Áramlat magyar szakaszát
2026. április 5. 16:52
-
Orbán Viktor Kiskundorozsmán utalt arra, hogy kit sejt a szerbiai akció hátterében
2026. április 6. 10:41
Csökkentek márciusban a kínai BYD Co. és az XPeng járműeladásai, eközben növelte értékesítését a Li Auto és a Nio. 




