3p

Több szabálytalanságot talált az MNB a CIB-csoportnál, de a bank ettől még megbízhatóan működik. 

 A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 68 millió forint bírságot szabott ki a CIB bankcsoportra, miután a felügyeleti vizsgálaton hiányosságot tártak fel egyebek közt a kiszervezett tevékenységek bejelentésében, nyilvántartásának vezetésében, a belső ellenőrzési területen, valamint a csalásmegelőzési folyamatok szabályozásában, nyilvántartásában.  Az MNB szerint a banknál feltárt problémák nem veszélyeztetik annak megbízható működését, ugyanakkor a felügyelet előírta a jogsértések mielőbbi kiküszöbölését. 

A jegybanki vizsgálat alapján kiderült, hogy a CIB Bank csoportszintű belső szabályozási keretrendszere nem áll összhangban a tényleges gyakorlattal, egyes témák szabályozása túlzottan széttagolt. Nehezen átlátható a bank hitelkockázati monitoringra vonatkozó belső szabályozása, és nem minden esetben biztosított a kockázatok hatékony nyomonkövetése sem. A problémás ügykezelés során a bank gyűjti a fedezetből származó megtérülési adatokat. Késedelmesen történt a vállalati ügyfélkörben a behajtási stratégiák előterjesztése és jóváhagyása, a lakossági oldalon pedig hiányzott a külső követeléskezelők kiválasztására vonatkozó tender és felülvizsgálat lefolytatása. Pontosításra szorult a bank ügyfélcsoportok meghatározására vonatkozó belső szabályzata, és az ügyfélcsoportokat nem mindenkor a jogszabályoknak megfelelően képezte meg. A bank egyes személyi kölcsönei kapcsán megsértette a jövedelemarányos törlesztőrészletre (JTM) vonatkozó szabályozást, illetve késedelmesen szolgáltatott adatot a Központi Hitelinformációs Rendszerbe is.  Az MNB megállapította továbbá, hogy hibásan, illetve hiányosan teljesültek egyes felügyeleti adatszolgáltatások is. A bank több lejárt gyártói támogatású informatikai (IT) rendszert, szoftvert alkalmazott. 

Több szabálytalanságot talált az MNB. Fotó: Depositphotos
Több szabálytalanságot talált az MNB. Fotó: Depositphotos

A jogsértések miatt a pénzügyi felügyelet a CIB Bankra 62,5 millió forint, a CIB Lízingre 5,5 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki. Kötelezte emellett az intézményeket, hogy a határozatokban megadott határnapokig számoljanak be a problémák megszüntetésére tett intézkedéseikről. A bírságösszeg meghatározásakor a CIB Bank esetében súlyosító körülménynek számított számos jogszabálysértés jelentős vagy magas kockázati súlya, illetve az a körülmény, hogy egyes, korábbi vizsgálatok során feltárt hiányosságokat a hitelintézet mostanáig sem küszöbölt ki maradéktalanul. Enyhítő körülménynek minősült ugyanakkor egyes szabályszegések egyedi vagy alacsony számú előfordulása, a CIB Bank együttműködő magatartása a vizsgálat során, illetve a problémák megoldására már végrehajtott, illetve tervezett intézkedései. (MTI)

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Jelentős veszteséggel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék, megugrott az olajár
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 19:17
Nagyon rossz nap volt a tőzsdéken. 
Pénzügyi szektor A forint gyengülését hozta a szerda este
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 18:47
Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 355,32 forintról 361,57 forintra emelkedett 18 órakor.
Pénzügyi szektor BÉT – Negatív hangulatban kereskedtek a tőzsdéken, már megint Trump az oka
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 17:48
Az amerikai elnök kijelentette, nincs Iránnal béketárgyalás.
Pénzügyi szektor Kapitány megint lépett, délután is menesztett két vezérigazgatót
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 16:38
A miniszter leváltotta a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség, valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatóját.
Pénzügyi szektor Ezt már tényleg nem lehet tovább húzni, az uniós bírósággal kell elszámolnunk
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 14:19
Az Európai Bizottság az uniós bíróság elé küldi Magyarországot az árréskorlátozások miatt.
Pénzügyi szektor Minden nap tartogat valami meglepetést: új vezetőt jelentettek be
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 13:54
2026. július 8-tól Kiss Zalán tölti be az EXIM Magyarország vezérigazgatói tisztségét.
Pénzügyi szektor Elhunyt Kádár Béla közgazdász, politikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 13:25
Elnunyt Kádár Béla közgazdász, akadémikus, az Antall-kormány egykori minisztere. 
Pénzügyi szektor Varga Mihály és csapata nagyon éhes, sokat akarnak a bankoktól
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 08:26
Újabb Magyar Közlöny jelent meg, ebből derültek ki a részletek. 
Pénzügyi szektor Kína devizatartaléka 26 milliárd dollárral csökkent júniusban
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 16:55
Kína devizatartaléka júniusban 26 milliárd dollárral csökkent az előző hónapban jegyzett több mint tízéves csúcsot követően – áll a kínai központi bank keddi jelentésében.
Pénzügyi szektor Önként adják oda a csalóknak a pénzüket – Nem tanulnak a magyarok
Sipos Ildikó | 2026. július 2. 05:46
Tízből csak három magyar képes felismerni, hogy online csalási kísérlettel áll szemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG