2p
Az MNB a KÖBE biztosítónál vizsgálódott, sok problémát találtak, de úgy tűnik, sikerült megelőzni a bajt. Bírság azért még járt.

Az MNB korábban átfogó vizsgálatot indított a KÖBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesületnél. Az aggasztó tartalékhelyzet miatt átmenetileg fel is függesztették a társaságnál a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) termék értékesítését - ezt márciusban oldották fel, miután a KÖBE pénzügyi tervet nyújtott be az MNB-hez, illetve emelte kgfb-díjtarifáit.

A jegybank a vizsgálatot lezáró, ma közzétett határozatában megszüntette a KÖBE-nek a biztosítástechnikai tartalékai és szavatoló tőkéje feletti szabad rendelkezési jogának eddig érvényben lévő korlátozását is. Ugyanakkor továbbra is rendkívüli adatszolgáltatási kötelezettség teljesítését írta elő a biztosító szavatolótőke-szükségletére vonatkozóan.

Vannak bajok

Az MNB vizsgálatában megállapította, hogy a KÖBE által kötött kiszervezési szerződések nem mindenben feleltek meg a jogszabályoknak, egy alkalommal pedig a biztosító függő közvetítőjét sem regisztrálta a biztosításközvetítői nyilvántartásban. Az ügyfél-tájékoztatási dokumentumok több esetben hiányosak voltak, s a kgfb-szerződésekkel kapcsolatos tájékoztatókat, értesítőket a biztosító számos esetben határidőn túl küldte meg ügyfeleinek. A szerződés-nyilvántartó rendszerből az ügyfélküldemények postázási dátuma sem volt kereshető vagy ellenőrizhető, illetve az sem volt minden esetben kontrollálható, hogy a biztosító a kárigényekre határidőben adott-e választ.

Fölösleges dokumentumokat is bekértek

A biztosító egyes jogszabálysértő szerződési feltételei több esetben olyan okiratok benyújtását írták elő ügyfelei számára szolgáltatása teljesítéséhez, amelyek nem voltak szükségesek a biztosítási esemény bekövetkeztének igazolásához. A KÖBE többször késedelmesen szolgáltatott adatot a kötvény-, illetve kárnyilvántartó szerveknek is, s panaszkezelése sem felelt meg teljesen a jogszabályi előírásoknak.

23 milliós bírság

Mindezek miatt a jegybank összesen 23 millió forint felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a biztosítóra, és kötelezte a feltárt jogsértések kijavítására. A bírság mértékét befolyásolta, hogy a KÖBE a jegybanki megállapítások jelentős részét már a vizsgálat során orvosolta.

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Jó hírt kapott az OTP
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 18:17
A Moody’s a bankfelvásárlás hírét értékelte így.
Pénzügyi szektor A kamatvágás sem rázta meg a forintot, alig változott az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 18:26
Az eurót délután hat órakor 361,77 forinton jegyezték a reggel hét órai 361,87 forint után.
Pénzügyi szektor Történelmi csúcson zárt kedden a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 17:54
A részvénypiac forgalma 31,8 milliárd forint volt.
Pénzügyi szektor Jelentős átalakulás: 80 ezer kriptós tűnt el a hazai piacról – hoz változást a Tisza?
Sipos Ildikó | 2026. július 20. 10:42
A Revolut kivonulása és a 2025-ös szigorú szabályozás felgyorsította a lemorzsolódást.
Pénzügyi szektor Van ilyen is? Rossz napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 18:48
Az euró jegyzése napközben 358,92 forint és 363,13 forint között mozgott.
Pénzügyi szektor Jó hangulatban zajlott a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 18:10
A részvénypiac forgalma 18,5 milliárd forint volt.
Pénzügyi szektor Vegyesen indítottak a New York-i tőzsdeindexek
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 16:07
Brent olajfajta hordónkénti ára 50 centtel (0,59 százalékkal) 85,45 dollárra nőtt.
Pénzügyi szektor 7 százalékkal nőtt az ABB második negyedéves nettó nyeresége
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 15:33
A svéd-svájci villamosberendezés-gyártó akvizíciós ajánlatot is tett. 
Pénzügyi szektor Emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe kora délutánra
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 15:00
A Mol kivételével erősödtek a vezető részvények. 
Pénzügyi szektor Sokan örülnek az új angol pénzügyminiszter-jelöltnek
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 18:15
Egyéves csúcsra emelkedett a brit font az euróval szemben szerdán, miután piaci várakozások szerint Andy Burnham leendő brit munkáspárti miniszterelnök a költségvetési fegyelem hívének tekintett Shabana Mahmoodot nevezheti ki pénzügyminiszternek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG