3p
A Corvinus átalakításában fontos szerepet játszik majd az intézményt kezelő alapítvány, ennek ellenére nem ment simán az egyetem alapítványának bejegyzése. Pedig a kormányt egy volt közigazgatási államtitkár ügyvédi irodája képviselte.
Fotó: Szilveszter Farkas

Dacára az állami közreműködőknek és a magyar gazdaság legjelesebb szereplőinek, a vártnál problémásabban sikerült csak bejegyezni a Budapesti Corvinus Egyetem mögött álló alapítványt, a Maecenas Universitatis Corvinit.

Az alapítvány nyilvántartásba vételéről hozott fővárosi törvényszéki végzésből kiderül, hogy első körben nem sikerült hibátlan alapító okiratot benyújtani, hiánypótlásra volt szükség.

A végzésben ez olvasható: "A kérelmező 2019. május 02. napján érkezett beadványában kérte a bíróságtól az általa alapított alapítvány nyilvántartásba vételét. Mivel a kérelem egyes elemeiben nem felelt meg a jogszabályok rendelkezéseinek, a bíróság 2. sz. végzésével hiánypótlásra hívta fel a kérelmezőt. A kérelmező a hiánypótlást 5. sz. alatt teljesítette, melyben kérte az alapítvány közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyá minősítését is. A kérelmező a hiánypótlási felhívás néhány pontja vonatkozásában eltérő jogi álláspontot jelentett be, illetve tartott fenn."

De mielőtt rátérnénk a vitatott részre, még egy érdekességre felhívjuk a figyelmet. A bejegyző magyar kormány képviseletében ugyanis egy olyan ügyvédi iroda - a Gál és társai -  járt el, amelynek irodavezetője több Orbán-kormányban is magas beosztásban dolgozott. Gál András Levente 1999 és 2002 között az akkori Oktatási Minisztériumban dolgozott miniszteri biztosként, később közigazgatási államtitkárként, majd 2010 és 2011 között a Közigazgatási és Igazságügyi minisztérium közigazgatási államtitkára volt. Ezt követően, 2011 és 2012 között a Jó Állam fejlesztési koncepció végrehajtásának összehangolásáért felelős kormánybiztos volt a tárcánál. Azóta megint ügyvédi praxisát folytatja.

Ügyvédi tevékenységéről az akkor még más tartalmi politikát követő origo közölt négy évvel ezelőtt egy terjedelmes cikket, rámutatva, hogy az ügyvédi iroda szoros kapcsolatban állt a Pokorni Zoltán vezette XII. kerületi önkormányzattal, valamint bemutatta, hogy milyen adóoptimalizációs ügyletekben vett részt kézbesítési megbízottként.

Visszatérve a törvényszéki végzésre, abból pedig az derül ki, hogy a vita lényege a 600 millió forintos vagyonnal - vagyis a törvényi minimummal - kistafírozott közérdekű vagyonkezelő alapítvány esetében az volt, hogy meddig terjedhet a vagyonrendelő, illetve a kuratórium joggyakorlása az alapítvánnyal összefüggésben. A dokumentum alapján a kuratórium erős felhatalmatást kapott, az alapító jogai az alapító okirat módosítását illetően is korlátozottak.

A kuratórium elnöke Hernádi Zsolt, a MOL Nyrt. elnök-vezérigazgatója, tagja pedig Csák János üzletember, volt londoni nagykövet, Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója, Martonyi János volt külügyminiszter és Lánczi András, a Corvinus rektora. Ők döntenek minden tartalmi kérdésben, ami a Corvinus jövőjét meghatározza. Ehhez a munkájukhoz az alapítvány 600 milliós vagyonán túl rendelkezésre áll az a mintegy 10 milliárd forint is, amit a MOL és a Richter-részvények átengedésével biztosított a kormány.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 37250 36710 37990 +5,17% 0 0 26 688 034 400 HUF 2026-04-01 17:07:18
MOL 3944 3902 3998 -0,30% 0 0 3 171 260 374 HUF 2026-04-01 17:05:13
MTELEKOM 2130 2074 2134 +3,15% 0 0 1 120 313 958 HUF 2026-04-01 17:12:46
RICHTER 12050 11850 12080 +1,77% 0 0 3 101 298 570 HUF 2026-04-01 17:14:19
OPUS 444 433 510 -5,23% 0 0 408 599 439 HUF 2026-04-01 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jót tett a tavasz visszatérése a forintnak
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 18:41
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Kilőttek az OTP-részvények
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 17:51
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2927,05 pontos, 2,41 százalékos emelkedéssel, 124 307,61 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Elfuserált erőművek használatára kényszeríthet bennünket a háború
Eidenpenz József | 2026. április 1. 17:35
Az Irán elleni háború nyomán ismét bebizonyosodott, hogy nem jó, ha az olajnak és a földgáznak kiszolgáltatjuk magunkat. Az atomenergia felhasználása logikus lenne, ám nincs elég urán, és nincs olyan technológia, amellyel elég gyorsan lehetne nukleáris erőműveket építeni. Sok politikus mégis a mini atomerőműveket tekinti megoldásnak.
Részvény / Deviza / Áru Erős negyedévet zárt a tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 16:03
Bár az eltelt időszakban mérséklődő tendencia rajzolódott ki, a BUX index – a Budapesti Értéktőzsde első számú mutatója – mégis 9,3 százalékkal emelkedett az első negyedévben, míg március végén 121 380,56 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru Tovább tart a bikapiac, ennyit számít egy nyilatkozat
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 12:00
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe emelkedett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Nálunk is kitört a hurráhangulat, az Egyesült Államokból fújta át a szél
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 09:30
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe jelentős erősödéssel kezdte a szerdai kereskedést.
Részvény / Deviza / Áru Maradt szufla a forintban, egyre jobban néz ki az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 08:05
Erősödött a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Itt a fordulat? Rég nem látott mozgások a tőzsdéken, Trump szerint még 2-3 hétig tarthat az iráni háború
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 06:30
Jelentős emelkedéssel zárták a keddi kereskedést az irányadó New York-i tőzsdeindexek.
Részvény / Deviza / Áru A gázba taposott a forint, mintha nem lenne Hormuz
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 18:40
A magyar fizetőeszköz erősödött a keddi nap folyamán a bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A Mol a pincébe, az OTP a padlásra jutott a nap végére
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 18:02
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 609,78 pontos, 0,5 százalékos emelkedéssel 121 380,56 ponton zárt kedden. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG