4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hágai választottbíróságnak elege lett abból, hogy a Mol és a horvát kormány egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat ad ki: most közösen kellett kiadniuk egy közleményt, utána pedig nem beszélhetnek az ügyről.

Az UNCITRAL szabályai szerint működő hágai állandó választottbíróság utasítására Horvátországnak és a Mol Nyrt.-nek közös nyilatkozatot kellett kiadnia a köztük lévő perről, a dokumentum tartalmazza azt is, hogy a felek és képviselőik az eljárás lezárásáig nem nyilatkozhatnak az ügyről.

A feleket azért kötelezte a választottbíróság a közös nyilatkozat kiadására, hogy tisztázzák a sajtóban megjelent az ellentmondó nyilatkozatokat.

Az egyik ezt mondta, a másik azt

A horvát gazdasági minisztérium korábban azt állította, hogy a választottbíróság kimondta: Horvátország bebizonyította, a vitatott megállapodásokat korrupt módon kötötték meg, azok érvénytelenek és semmisek. A döntést követően azt is közölte, hogy a Mol nem adhatja el az INA-részvényeket, illetve csak bizonyos feltételek mellett értékesítheti részvényeit.

A Mol viszont azt állította, hogy az UNCITRAL (The United Nations Commission on International Trade Law) szabályai szerint működő hágai állandó választottbíróság nem rendelte el az INA-részvények eladásának korlátozását, ezért mind a Mol, mind a horvát kormány az eljárás alatt is szabadon értékesítheti részvényeit. A Mol azt is közölte: bár a döntés és annak részletei bizalmasak, a törvényi követelményeknek megfelelően ezt a korlátozott információt nyilvánosságra hozza annak érdekében, hogy helyreigazítsa a médiában megjelent téves állításokat.

Ami igazából történt: a horvátok ideiglenes intézkedést kértek

A választottbíróság augusztus 16-án hozott döntést a Horvátország által a Mol ellen kért ideiglenes intézkedésekről.

Az MTI-hez eljuttatott hétfői közös nyilatkozat szerint június 30-án Horvátország egyebek között azt kérte a választottbíróságtól, hogy a testület a tárgyalásig bocsásson ki olyan átmeneti korlátozó végzést, amellyel eltiltja a Molt az INA-ban meglévő részvényei feletti rendelkezési jogától, és megtiltja, hogy a Mol úgy gyakorolja irányítási jogait, hogy azzal lehetővé váljon az INA finomítói kapacitásának csökkentése vagy finomítóinak bezárása. Kérte azt is, hogy a Mol ne csökkenthesse az INA munkavállalóinak létszámát, vagy bármilyen módon az INA üzleti érdekeivel ellentétesen cselekedjen.

A Mol ellenezte az intézkedések meghozatalát, de nem kért Horvátországgal szemben ideiglenes intézkedést.

El lehet adni a Mol részvényeit, csak macerás

A közös nyilatkozat szerint a választottbíróság döntése kimondta: Horvátország valószínűsítette ugyan az ügy érdemi részére vonatkozó állításait, de ez csak és kizárólag annyit jelent, hogy amennyiben Horvátország a választottbírósági eljárás során bizonyítani tudja a Mollal szembeni állításait, akkor megnyerheti ezt a pert. Mindez azon múlik, hogy a Horvátország által bemutatott bizonyítékokat a választottbíróság valóban bizonyító erejűnek tekinti-e majd.

A választottbírósági döntés rendelkező része tartalmazza, hogy a Mol minden esetben az INA legjobb üzleti érdekeinek megfelelően köteles gyakorolni jogait, beleértve a részvényesi jogokat is.

A Molnak biztosítania kell azt is, hogy ha eladja az INA-részesedését, akkor a vevő úgy lépjen a Mol helyébe, hogy a választottbíróság döntéseinek következményeit vállalja.

Mostantól mindenki maradjon csendben

A döntés szerint a választottbíróság az egyetlen hatáskörrel bíró fórum a döntéssel kapcsolatban felmerülő kérdésekben. A választottbíróság a költségekről nem határoz. A választottbíróság utasításának értelmében sem az ügyvédek, sem az általuk képviselt ügyfelek nem jogosultak az ügy nyilvánosság előtti további megvitatására - olvasható a közös nyilatkozatban.

Egy éve huzakodnak

A Mol és a horvát kormány között tavaly szeptember óta folynak egyeztetések az INA horvát olajipari vállalat jövőjéről, de emellett mindkét fél nemzetközi jogi fórumhoz is fordult a tulajdonosi viták rendezése érdekében. A magyar olajipari cég a washingtoni székhelyű Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központját (ICSID), míg a horvát kormány az ENSZ Genfben működő nemzetközi kereskedelmi jogi bizottságát (UNCITRAL) kereste meg a vita rendezése érdekében.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24400 24100 24490 +0,54% 0 0 5 627 968 010 HUF 2025-04-17 17:09:59
MOL 2856 2854 2894 -0,49% 0 0 725 555 982 HUF 2025-04-17 17:05:09
MTELEKOM 1620 1606 1628 +0,87% 0 0 382 092 388 HUF 2025-04-17 17:06:13
RICHTER 10280 10280 10480 -0,96% 0 0 720 296 160 HUF 2025-04-17 17:11:53
OPUS 530 527 540 +0,38% 0 0 89 390 360 HUF 2025-04-17 17:08:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Trump elintézte: hét hónapja nem volt ilyen olcsó a dollár a magyaroknak
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 08:46
A hosszú hétége alatt is érdemben gyengült a dollár a forinttal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Még csak most jön a vihar – öt jel figyelmeztet a közelgő összeomlásra
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 14:41
A piacok átmeneti nyugalma csalóka lehet.
Részvény / Deviza / Áru Meglódult a forint, érdemes lesz szombaton euróból vagy dollárból is bevásárolni
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 17:32
Mivel az ünnepnapnak számító nagypéntek miatt idehaza zárva tartott a bankközi devizapiac, alacsonyabb forgalomban ugyan, de a forint külföldön hasított.
Részvény / Deviza / Áru Tovább rontották az egyik lakossági állampapír feltételeit
Eidenpenz József | 2025. április 18. 11:19
Több új lakossági állampapírt kínálnak április 23-tól, egy részük kamatozása változatlan, csak a futamidőket hosszabbítják. A magyarok egyik kedvenc állampapírjánál azonban ismét kurtítottak a kamatprémiumon, ami mostanában nem ritkaság. Így is megveszik?
Részvény / Deviza / Áru Nagyobb kedve lesz húsvétolni, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 09:37
A forint erősebben áll, mint ahogyan a hetet kezdte.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom pezsgőzhetett a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 19:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX minimális, 44,94 pontos, 0,05 százalékos csökkenéssel 87 062,04 ponton zárta a csütörtököt. A vezető részvények közül csak az OTP és a Telekom erősödött az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Gyengülő forintot hozott a nyuszi
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 19:16
Gyengült a magyar fizetőeszköz árfolyama az euróval szemben csütörtök estére a reggeli szinthez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.  
Részvény / Deviza / Áru Bejelentést tett a BÉT egy magyar gyógyszeripari cégről
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) fölveszi a terméklistájára a Goodwill Pharma Orvos- és Gyógyszertudományi Nyrt. törzsrészvényeit jövő pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Fontos figyelmeztetés jött, egekben az arany ára
Eidenpenz József | 2025. április 17. 12:40
A részvénypiacok vegyesen teljesítettek ma, a rövid hét utolsó napján, a BUX pluszban áll, a forint kissé gyengül. Az arany viszont újabb rekordot döntött, és szépen tartja magát a bitcoin is. Nyugalomra vágynak a befektetők, jól fogynak a mikrochipek.
Részvény / Deviza / Áru Szemtelenül sokat kell fizetni egy euróért
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:46
Nem túl acélos a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG