3p

Tájékoztatási hibákra, visszásságokra hivatkozott a jegybank.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 105 millió forint bírságot szabott ki a SET GROUP Nyrt.-re a rendkívüli tájékoztatási kötelezettségre, illetve a piaci manipuláció tilalmára vonatkozó jogszabályi rendelkezések megsértése miatt - közölte lapunkkal jegybank pénteken.

Megint lecsapott a jegybank a szabálytalankodóra. Fotó: MTI
Megint lecsapott a jegybank a szabálytalankodóra. Fotó: MTI

A tőzsdei kereskedését tekintve jelenleg is felfüggesztés alatt álló kibocsátónak záros határidőn belül a hiányzó pénzügyi jelentései pótlása érdekében is lépéseket kell tennie. Az MNB több témában a befektetők tájékoztatására kötelezte a kibocsátót és a megállapításai nyomán újabb feljelentést tesz.

Az MNB célvizsgálata jelentős tájékoztatási visszásságokat tárt fel a kibocsátónál. A SET GROUP egyrészt rendszeresen hozott nyilvánosságra olyan közzétételeket, melyek pozitív várakozásokat ébreszthettek a befektetőkben a kibocsátó jövőjét, üzleti lehetőségeit, teljesítményét és pénzügyi helyzetét illetően. A kibocsátó azonban a vizsgálat során számos esetben nem tudta igazolni ezen beharangozó közzétételei megalapozottságát, ami piaci manipulációnak minősül.

A SET GROUP emellett több esetben nem tájékoztatta a nyilvánosságot értékpapírjai értékét vagy hozamát, illetve a kibocsátó megítélését közvetlenül vagy közvetve érintő információról. Nem adott például információt csoporttagja eszközbeszerzésének meghiúsulásáról, leányvállalata üzletrész-értékesítéseiről, a konszolidációs körébe tartozó társaságai jelentős értékű szerződéseiről, illetőleg azok felmondásáról.

Az MNB most lezárt célvizsgálata nyomán több témát érintően is a befektetők tájékoztatására kötelezte a SET GROUP-ot és 20 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a rendkívüli tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó, illetve 85 millió forint piacfelügyeleti bírságot a piaci manipuláció tilalmára vonatkozó jogszabályok megsértése miatt. Kiemelt súlyosító körülménynek minősült, hogy a kibocsátó nem adott számot a bennfentes információk megfelelő azonosításáról és kezeléséről, azaz nem működött együtt a vizsgálat során. Az MNB a célvizsgálat megállapításaival összefüggésben tiltott piacbefolyásolás gyanújával feljelentést is tesz.

A SET GROUP jelenleg nem rendelkezik a 2019., 2020. és 2021. évre vonatkozó jogszabályszerű éves jelentéssel, valamint nem tette közzé a 2022. pénzügyi év első felére vonatkozó féléves jelentését sem.

Az MNB ezért a célvizsgálat lezárásával párhuzamosan felszólította a kibocsátót, hogy legkésőbb 90 napon belül gondoskodjon a szóban forgó jelentések közzététele feltételeinek megteremtéséről, és erről minden hónapban tájékoztassa az MNB-t. A jegybank ismételten felhívta a SET GROUP figyelmét: amennyiben nem tesz lépéseket a jelenleg is fennálló jogsértő állapot megszüntetése érdekében, az MNB kész a tőzsdei kibocsátókkal szembeni legsúlyosabb szankció, azaz a tőzsdei terméklistáról történő törlés alkalmazására is.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 34450 33780 34470 +2,29% 0 0 24 650 584 100 HUF 2025-11-26 17:09:19
MOL 2900 2878 2950 -0,82% 0 0 2 443 071 636 HUF 2025-11-26 17:07:51
MTELEKOM 1754 1742 1770 -0,68% 0 0 746 074 848 HUF 2025-11-26 17:05:28
RICHTER 9800 9695 9830 0,00% 0 0 3 602 900 240 HUF 2025-11-26 17:13:42
OPUS 530 476 543 +10,19% 0 0 510 553 458 HUF 2025-11-26 17:07:31
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Mi történt a forinttal? Mutatjuk az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 18:48
Erősödött kissé szerdán a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Rekordot döntöttek Budapesten, az OTP mutatta az irányt
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 18:27
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1213,46 pontos, 1,12 százalékos emelkedéssel, 109 827,02 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A Fed következő elnöke hozta izgalomba az amerikai befektetőket
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 16:14
Örülnek a várható jelöltnek.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP nyomát már bottal üthetik a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 14:43
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,41 pontos nyitás után emelkedett szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nem kell az esernyő az OTP részvényeseinek
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 11:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,41 pontos nyitás után emelkedett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Újabb kritikus árucikk ára robbant fel
Eidenpenz József | 2025. november 26. 10:35
Három hónap alatt újabb tizenöt-tizenhat százalékkal emelkedtek a ritkaföldfém-részvények. Nem is csoda, hiszen az USA és Kína között újra feszültségforrássá vált ez a stratégiai fontosságú terület. Kína próbálja konkurenseitől távol tartani a nyersanyagokat, hogy maga építhesse be termékeibe. Így mindenki próbál önállósodni: vannak, akik Ausztráliában próbálnak az ágazatba fektetni, mások Brazíliára esküsznek.
Részvény / Deviza / Áru Hajszálnyi csökkenéssel nyitott Budapest, de emelkedést várnak
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 09:35
A BUX 0,41 pontos csökkenéssel, 108 613,15 ponton nyitott szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nem tudja a forint, hogy melyik lábbal kelt fel
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 07:21
A magyar fizetőeszköz árfolyamának mozgása nem vett határozott irányt szerda reggel a bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru Kamatcsökkentési várakozások repítették magasra az amerikai tőzsdeindexeket
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 06:21
Az Nvidia azonban visszafogta a Nasdaq emelkedését.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment ma a Richter, de a tőzsde királyának a közelébe sem ért
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 18:35
Állami informatikai tendert nyert a Delta Group, a részvényeinek értéke pedig több mint 50 százalékkal emelkedett a hír hatására. Jó napot zárt a Richter is, amelynek árfolyama ismét közelíti a 10 ezer forintos szintet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG