1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Folytatódott a lejtmenet a legtöbb részvénypiacon, miután Kína jelentős visszaesést közölt a külkereskedelmében. Ez viszont már csak hab a tortán az elmúlt napok zuhanása után, amit az európai problémák okoztak. Az euró padlón van, az olaj és az arany zuhanása egyelőre megállt, a forint viszont gyenge maradt. Hajnalban 290 forint fölött jegyezték az eurót.

Mínuszban áll reggel a legtöbb ázsiai részvénypiac, az amerikai WTI könnyűolajat 96,50 dolláron, az aranyat pedig néhány dollárral 1600 dollár alatt jegyzik. Az EUR/USD bőven tartja az 1,30 alatti értéket, az euró folyamatos gyengülésben van napok óta az európai fejlemények miatt, de mára virradóra rossz hír érkezett Kínából is. Friss árfolyamok>>

E szerint a kínai gazdaság annál jóval gyengébben muzsikál, mint korábban gondolták. Áprilisban 4,9 százalékkal bővült éves alapon az ország kivitele, míg a behozatal mindössze 0,3 százalékkal. Ez nagyon sokkal kevesebb, mint az elemzők várták, azok ugyanis 10 százalék körüli bővülésre számítottak mind a két irányból. A külkereskedelmi mérlege Kínának tovább szélesedett, ami elvileg jó hír is lehetne, itt viszont az áll a háttérben, hogy fogy Kína vásárlóereje, egyre csökken a kereslet a legszélesebb körben, az olasz luxusautóktól a pelenkáig. A hírre négyhavi mínuszba került a sanghaji tőzsde. Közben viszont jól teljesített az ausztrál dollár és az ausztrál tőzsde is, miután váratlanul nagy esés volt az ország munkanélküliségében. A forint egyelőre ott áll, ahova tegnap estére gyengült, az eurót 290 forint fölött jegyzik. Ahogy alább is látszik, ma reggelre kicsit gyengült a dollár és korrigált az arany ára.

Tartósak és súlyosak az európai gondok

Görögországban elhúzódó válságra lehet számítani, azonban egyre inkább valószínűsíthető, hogy annak végét az EU már nem fogja türelmesen megvárni, elképzelhető, hogy elengedik a görögök kezét nemsokára, így azok kikerülnek az euróövezetből. Egyelőre a víz felett tartják az euróövezet kormányai Görögországot: megállapodtak abban, hogy az ideiglenes euróövezeti mentőalapból (EFSF) folyósítják Athénnak az esedékes 5,2 milliárd eurót, de csak részletekben. A mentőalap, azaz az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz kormányzótanácsa úgy döntött, hogy csütörtökön átutalnak 4,2 milliárd eurót az adósságszolgálat teljesítésére fenntartott görög számlára. A fennmaradó egymilliárd euró folyósításának üteméről az eurózóna pénzügyminiszteri tanácsa a jövő héten hétfőn dönt majd. A nemrég 700 milliárd euróra növelt kapacitású pénzügyi mentőalap azzal indokolta a döntést, hogy Görögországnak nincs szüksége júniusig a fennmaradó egymilliárd euróra, amelyet majd a finanszírozási igények függvényében folyósítanak.

Athénnak 450 millió euró értékben kell törlesztenie hétfőtől olyan lejáró kötvényeket, amelyek tulajdonosai nem voltak hajlandóak csatlakozni a görög államadósság újrarendezésére kidolgozott és márciusban elfogadott programhoz. Emellett május 18-ig mintegy 3,3 milliárd eurót kell visszafizetniük a görögöknek az Európai Központi Banknak. Az Európai Bizottság előbb azt állította, hogy a politikai bizonytalanságok dacára átutalják Görögországnak a következő, 5,2 milliárdos részletet. Ám a vasárnapi görög parlamenti választások eredményeiből következő bizonytalanságok, a politikai patthelyzet miatt a hitelminősítők által legjobb adósként számon tartott, tripla A besorolású országok garanciákat kértek. Egy névtelenül nyilatkozó kormányzati forrás úgy fogalmazott, hogy szóba sem jött az 5,2 milliárd euró befagyasztása, mivel "mindenki tisztában van azzal, hogy nem folyósítani olyan lenne, mintha lábon lőnénk magukat, mivel ez a pénz a hitelezők, azaz a mi javunkat szolgálja".

Tegnap ismét 6 százalék fölé emelkedtek a spanyol állampapír-hozamok, miután kiderült, hogy az ország bankjai további tőkére szorulnak. Spanyolország az euróövezet legproblémásabb, egyben csaknem legnagyobb gazdasága és nem biztos, hogy az EU-ban van elég tűzerő a kimentésére, ha arra kerülne a sor. A spanyol gazdaság csődje pedig egyelőre beláthatatlan következményekkel járna.

 

 

 

A víz felett tartják az euróövezet kormányai Görögországot: szerdán megállapodtak abban, hogy az ideiglenes euróövezeti mentőalapból (EFSF) folyósítják Athénnak az esedékes 5,2 milliárd eurót, de csak részletekben.


A mentőalap, azaz az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz kormányzótanácsa úgy döntött, hogy csütörtökön átutalnak 4,2 milliárd eurót az adósságszolgálat teljesítésére fenntartott görög számlára. A fennmaradó egymilliárd euró folyósításának üteméről az eurózóna pénzügyminiszteri tanácsa a jövő héten hétfőn dönt majd.

A nemrég 700 milliárd euróra növelt kapacitású pénzügyi mentőalap azzal indokolta a döntést, hogy Görögországnak nincs szüksége júniusig a fennmaradó egymilliárd euróra, amelyet majd a finanszírozási igények függvényében folyósítanak.

Athénnak mintegy 450 millió euró értékben kell törlesztenie hétfőtől olyan lejáró kötvényeket, amelyek tulajdonosai nem voltak hajlandóak csatlakozni a görög államadósság restrukturálására kidolgozott és márciusban elfogadott programhoz. Emellett május 18-ig mintegy 3,3 milliárd eurót kell visszafizetniük a görögöknek az Európai Központi Banknak.

Az Európai Bizottság előbb azt állította, hogy a politikai bizonytalanságok dacára átutalják Görögországnak a következő, 5,2 milliárdos részletet. Ám a vasárnapi görög parlamenti választások eredményeiből következő bizonytalanságok, a politikai patthelyzet miatt a hitelminősítők által legjobb adósként számon tartott, tripla A besorolású országok garanciákat kértek.

Egy névtelenül nyilatkozó kormányzati forrás úgy fogalmazott, hogy szóba sem jött az 5,2 milliárd euró befagyasztása, mivel "mindenki tisztában van azzal, hogy nem folyósítani olyan lenne, mintha lábon lőnénk magukat, mivel ez a pénz a hitelezők, azaz a mi javunkat szolgálja".

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28040 27610 28050 +1,05% 28040 28050 8 530 193 840 HUF 2025-05-15 15:00:03
MOL 3120 3082 3128 -0,32% 3116 3120 1 064 144 918 HUF 2025-05-15 15:00:37
MTELEKOM 1712 1686 1712 +0,12% 1710 1712 979 032 250 HUF 2025-05-15 15:00:52
RICHTER 10450 10390 10510 0,00% 10460 10480 715 972 730 HUF 2025-05-15 14:57:01
OPUS 566 561 571 -0,70% 562 566 20 858 169 HUF 2025-05-15 14:37:51
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kellemetlen meglepetést okozott az Allianz
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:34
Egy indiai tranzakció rontotta le az allianzos számokat. 
Részvény / Deviza / Áru Szakadhat az üzemanyagár, hasít a magyar osztalékpapír
Eidenpenz József | 2025. május 15. 12:58
Rengeteg gyorsjelentés, bizonytalan és néha egymásnak is ellentmondó politikai hír, nyersanyagpiaci adat mozgatja a tőzsdéket, amelyek nemrég látott jelentős emelkedés után inkább lefelé tartanak. A BUX index kissé javít, a forint valamelyest gyengül. Nagy pofont kaptak az olajárak, ugrott a Coinbase részvénye.
Részvény / Deviza / Áru Ennyiért lehet eurót vásárolni
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 06:34
Picit erősebb lett a magyar deviza. 
Részvény / Deviza / Áru Itt egy jó hír, csak nézzen rá a forintra
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:35
Erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Túlszárnyalta a BUX az európai tőzsdéket
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:14
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1340,64 pontos, 1,42 százalékos emelkedéssel 95 473,35 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Budapest szembefordult Európával – A magyar benzinkutakat is elérheti Trump terve
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 12:14
Az amerikai tőzsdék majdnem teljesen ledolgozták 2025-ös veszteségüket, egyesek bizonyára jól kerestek a hullámvölgy megjárásán. A befektetők a kereskedelmi háború a további fejleményeit várják. Trump az olajjal „szemez”.
Részvény / Deviza / Áru Furcsaságok a forint árfolyamában – nézze csak, mi történt szerda reggel
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 07:32
Tétovázva kezdte a napot a forint.
Részvény / Deviza / Áru Egyre jobb bőrben van a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 18:44
Estére erőre kapott a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Régen láttak ilyen napot a tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 18:09
Történelmi csúcson fejezte be a napot a BUX. 
Részvény / Deviza / Áru Csodát tesz a forinttal a tűzszünet?
Kovács-Angel Marianna | 2025. május 13. 12:50
Kedden megtorpant az ázsiai részvénypiaci emelkedés, a dollár gyengült, miközben a befektetők újra a Trump-féle vámintézkedések világgazdasági hatásait mérlegelik. Az amerikai-kínai vámháború ideiglenes szünete sem tudta tartósan megnyugtatni a piacokat. A forint viszont enyhén erősödött – természetesen még mindig jócskán a lélektani, 400-as szint felett. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG