Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
1p
A szlovák kormány 9-ről 6 százalékra csökkentené a magánnyugdíjpénztárakba kerülő járulék arányát - adta hírül a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági napilap hétfőn saját forrásokra hivatkozva.

Az elképzelés megvalósítása esetén, a fennmaradó járulékösszeg a magán nyugdíjpénztárak helyett a nyugdíjbiztosítási rendszer első pillérébe, az állami nyugdíjbiztosítóhoz kerülne. Ez az összeg - éves szinten mintegy 280 millió euró - többletbevételt jelentene az állami biztosítónak és hozzájárulna a költségvetési deficit konszolidációjához is.

Robert Fico kormányának - a pénzügyi tárca előző vezetése által nyilvánosságra hozott, a közkiadások keretszámaival kapcsolatos előrejelzései szerint - 1,166 milliárd euró többletbevételt vagy kiadáscsökkentést kell elérnie 2013-as költségvetésben, ha tartani kívánja a EU által igényelt 2,9 százalékos GDP-arányos költségvetési deficitcélt.

A szlovák pénzügyminiszter, Peter Kazimír, múlt heti nyilatkozatában, azonban már ennél magasabb - másfél milliárd eurós - konszolidációs csomagról tett említést. Kazimír jelezte - mivel a közkiadások lefaragását irányzó lépések kiadáscsökkentő hatása hosszabb idő alatt érvényesül - a konszolidációs csomag nagyobb részét a költségvetés bevételi oldalán kell megvalósítaniuk.

A nyugdíjbiztosítási rendszer 2005-ben megvalósított reformját követően Szlovákiában a biztosítottak után, a bruttó bérükből számított járulékalap 28,75 százalékát fizetik be nyugdíjbiztosítási járulékként. Ezt az összeget a munkaviszonyban állóknál részben a munkavállaló, részben a munkaadó fizeti. A befizetett járulék több mint két harmada (a járulékalap 19,75 százaléka) a nyugdíjbiztosítási rendszer állami, első pillérébe folyik be, a fennmaradó rész (9 százalék) a második pillérbe kerül.

A tervezetről megoszlanak a vélemények. A magánnyugdíjpénztárak képviselői szerint a magánpénztárba fizetendő járulék arányának 1 százalékpontos csökkentése 11 százalékkal mérsékelheti ügyfeleik megtakarításainak végösszegét. Robert Fico, egy korábban tett kijelentésében viszont arra mutatott rá, hogy a nyugdíjbiztosítási rendszer jelen formájában fenntarthatatlan, mert a magánpénztárakba kerülő járulék hiányzik az első pillérből, és ez a költségvetés terheit növeli. Hasonló érveléssel kezdett neki a magánnyugdíjpénztári rendszer átalakításának a magyar kormány is közel két évvel ezelőtt.

Megnyitnák az állami rendszert, a biztosítók ezt nem hagyják

Fico jelezte, hogy ismételten lehetővé szeretné tenni a magánpénztári tagok számára a visszatérést az állami biztosítóhoz. A terv kivitelezése azonban kérdéses, mert a magánpénztárak azt üzenték Robert Ficonak, hogy ebben az esetben elállnak a kormány által infrastrukturális beruházásokra tőlük igényelt egymilliárd eurós kölcsön folyósításától.

Robert Fico kormánya a nyugdíjemelés kapcsán is újítást tervez. Néhány éves átmeneti időre - a jövőben nem adott százalékkal, hanem fix összeggel emelnék a nyugdíjakat. Az intézkedéssel a régebbi nyugdíjak elmaradását szeretnék csökkenteni a nyugdíjemelésre szánt összeg növelése nélkül, ami viszont a magasabb nyugdíjjal rendelkezőket érintené hátrányosan. A tervek szerint az elképzelés jövőre lépne érvénybe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Otthon Start: itt egy újabb fontos részlet
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 17:24
Enyhítik a korhatárt.
Személyes pénzügyek Hogyan használható fel a 3 százalékos lakáshitelhez a nyugdíjpénztár?
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 15:24
Az idén az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat is fel lehet használni lakáscélokra. Akár a most induló Otthon Start Program mellé is befogható önerőként az összegyűjtött nyugdíjpénz – erről is beszélt Herman Bernadett, lapunk főmunkatársa a Trend FM hétfői adásában. 
Személyes pénzügyek Indulnak az akciók: az egyik bank már 200 ezret ad az Otthon Start mellé
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 11:46
Ösztönözni próbálják a bankok az ügyfeleket, hogy minél hamarabb nyújtsák be a hiteligénylési kérelmet a ma induló Otthon Start hitelhez. 
Személyes pénzügyek Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 29. 09:18
Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Személyes pénzügyek Nem találta a helyét a forint, de estére elcsendesedett
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 18:40
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Személyes pénzügyek A magyarok közel fele hónapról hónapra él
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 14:36
A tavaszi adatokhoz képest még tovább csökkent a megtakarítási képesség a magyar lakosság körében: a megkérdezettek közel fele nem tud félretenni a havi jövedelméből, tízből egy válaszadó pedig adósságok árnyékában él – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. megbízásából, az Ipsos Zrt. által, a 18 év feletti lakosság körében végzett júliusi Barométer felméréséből. Miközben egyre többen kerülnek anyagilag kiszolgáltatott helyzetbe, a pénzügyi tájékozottság szintje is romló tendenciát mutat, különösen a társadalmilag sérülékeny csoportok körében – mutat rá a reprezentatív kutatás.
Személyes pénzügyek Rohamosan öregszik a nyugdíjpénztárak tagsága
Herman Bernadett | 2025. augusztus 28. 05:46
Szépek a hozamok, szorgosan fizetnek a tagok, de gyorsan öregszik az önkéntes nyugdíjpénztárak tagsága, és 20 éven belül a 70 százalékuk nyugdíjba vonulhat. A lakáscélú kifizetések elkezdődtek a kasszáknál, de időarányosan gyengén állnak, pedig egy adózási trükk miatt szinte mindenkinek érdemes kihasználnia a lehetőséget. 
Személyes pénzügyek Otthon Start hitel: a bankokon már semmi sem múlik
Gergely Péter | 2025. augusztus 26. 14:44
Előzetes regisztráció, jogosultsági ellenőrzés, ingatlan-értékbecslés – csak néhány lehetőség azok közül, amelyeket a szeptembertől elérhető Otthon Start hitel kapcsán kínálnak az érdeklődőknek a bankok. Az igyekezeten nem különösebben lehet csodálkozni a BiztosDöntés.hu gyűjtése szerint, hiszen könnyen lehet, hogy az új konstrukció már az előttünk álló hónapokban a lakáshitel-folyósítások legnagyobb szeletét adja majd.
Személyes pénzügyek Otthon Start: fontos döntést hozott a kormány, Gulyás Gergely elárulta
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 16:15
Az otthontámogatási rendszerben átjárhatóság lesz.
Személyes pénzügyek Mégsem olyan egyszerű ingatlant venni az Otthon Starttal?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 20. 10:21
A szeptemberben induló Otthon Start lakáshitellel akár 150 millió forintos ingatlant is vásárolhatnak vagy építhetnek az igénylők. Egy ekkora értékű ingatlanhoz azonban a minimum önerővel számolva már piaci lakáshitel felvételére is szükség van, és a törlesztőrészlet is kifejezetten magas lesz. A támogatott és a piaci hitelek együttesének már közel 700 ezer forintra jönne ki a havi törlesztőrészlete, amelynek fizetését már csak egy szűkebb réteg képes magára vállalni – hívják fel a figyelmet a Bank360 szakértői.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG