1p
Egy felmérés szerint minden második cseh belépne egy magánnyugdíjpénztárba, ha a kormány tervei valóra válnak
Egy felmérés szerint minden második cseh belépne egy magánnyugdíjpénztárba, amennyiben a kormány szándékai szerint ez lehetővé válna. A harmincasok korosztályában a válaszadók kétharmada válsztaná a magánkasszákat.

A megkérdezettek 49 százaléka válaszolt úgy, hogy az új nyugdíjtörvény esetleges életbe lépése esetén a második pillér létrehozását követően nem változtatna jelenlegi helyzetén, azaz továbbra is csak az állami nyugdíjrendszer tagja lesz. Ilyen választ leginkább a 60 éven felüliek, illetve az alacsony iskolázottságúak, azaz az érettségivel nem rendelkezők adtak - írja a Lidove noviny cseh napilap. A második pillérbe leginkább a fiatalabb, harmincas korosztályhoz tartozók kívánnak átlépni, akik a törvény szerint jogosultak lennének erre. A korosztályba tartozók kétharmada válaszolt így.

A csehek mintegy 40 százaléka kíván önállóan megtakarítani nyugdíjas éveire. Több mint 22 százalékuk kevésbé kockázatos eszközökbe, míg 17,7 százalékuk jövedelmezőbb, ám kockázatosabb eszközökbe fektetne be. A válaszadók 10 százaléka, leginkább a 18-29 éves korosztályhoz tartozók még egyáltalán nem gondolkozott el nyugdíj-megtakarításain.

A cseh alsóház szeptember 9-én fogadta el azt a nyugdíjtörvényt, amely második pillért hoz létre. A törvény szerint a 35 évnél fiatalabbak dönthetnek arról, hogy az állami rendszerbe fizetett járulékból 3 százalékpontot magánpénztárba kívánják-e irányítani. Ezt azonban csak akkor tehetik meg, ha 2 százalékpontot saját zsebből hozzátesznek. A kieső nyugdíjjárulékok ellentételezéseként a kormány 10-ről 14 százalékra emelné az alacsonyabbik áfa-kulcsot.

Mindenki abba az irányba mozog, amilyen a magyar nyugdíjrendszer volt egy éve - ezt Bába Julianna, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke nyilatkozta a Privátbankárnak egy friss interjúban, melyben a cseh mellett a szlovák nyugdíjrendszer átalakítását is érintette. A magyar nyugdíjrendszer átalakításáról a pénztárak szemszögéből itt olvashat >>

MTI, Privátbankár

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Idén legyűrhetik a személyi kölcsönök az áruhiteleket
Hargitai-Szabó Kata | 2025. november 26. 19:32
A Black Friday akciók és a közelgő karácsonyi ajándékozás időszakában jelentősen nő a személyi kölcsönök és az áruhitelek iránti kereslet, ám az utóbbi időben az előbbi egyértelműen népszerűbb. A BiztosDöntés.hu összefoglalta a tudnivalókat a személyi kölcsönök és az áruhitelek közötti különbségekről.
Személyes pénzügyek A zártkertek is felkerülnek az Otthon Start térképére
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 09:21
Jövő év elejétől zártkerti ingatlanokra is fel lehet venni a kedvezményes állami hitelt.
Személyes pénzügyek Kiszámolták: ennyit spórolhatnak a nyugdíjasok a díjmentes készpénzfelvétel bővítésével
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 14:27
Amikor bevezették a 150 ezer forintos díjmentes készpénzfelvételt, az átlagnyugdíj még 118 ezer forint volt. Most több mint a kétszerese, ezért is időszerű a díjmentesen felvehető készpénz összeghatárát a kétszeresére emelni. Ezt azonban a parlamentnek is el kell fogadnia.
Személyes pénzügyek Célegyenesbe érkezett a milliós összdíjazású pénzügyi vetélkedő
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 12:34
Megvan a 20 technikumi és szakképző iskolai csapat, akik bejutottak a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjébe.
Személyes pénzügyek A babaváró hitel Idén eddig nem volt népszerű, de fordulat jöhet
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 07:23
Eddigi mélypontjára jutott a frissen megkötött babaváró hitel szerződések száma és összege.
Személyes pénzügyek Menekítik az adó elől a pénzüket a magyarok
Herman Bernadett | 2025. november 19. 19:01
Megugrott a tartós befektetési számlák (tbsz) és a nyugdíj-előtakarékossági számlák száma az elmúlt két évben. Az év vége további felfutást hozhat. Vannak, akik minden évben nyitnak egy új tbsz-t. 
Személyes pénzügyek Már csak négy hely kiadó az izgalmas pénzügyi verseny döntőjében
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 12:46
Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyék legjobb technikumi és szakképző iskolai csapatai csatlakoztak az országos döntő mezőnyéhez a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! vetélkedőben.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2025 ősz – 2. forduló 5. nap
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés vármegyei és budapesti csapatoknak!
Személyes pénzügyek Szép reálhozam lett a nyugdíjpénztáraknál
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 12:26
Nagyot nőttek az egészségkasszák lakáscélú jelzáloghitelek törlesztéséhez kapcsolódó kifizetései.
Személyes pénzügyek Könnyítés jön a CSOK Plusznál, örülhetnek a 40 fölötti kismamák
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 06:25
A CSOK Pluszt azok a gyermeket vállaló házaspárok igényelhetik, ahol a pár hölgy tagja a kölcsönkérelem beadásakor még nem töltötte be a 41. életévét. A jelenleg érvényben lévő szabályok alapján ez alól 2025. december végéig mentességet kapnak azok, kiknél a feleség már terhes és a magzat betöltötte a várandósság 12. hetét, ezt véglegesítették. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG