6p
A német statisztikák szerint 596 542-re nőtt augusztusban a betöltetlen állások száma, ami több ezerrel haladja meg az előző havit és az egy évvel korábbit egyaránt. De mely iparágakban van esély elhelyezkedni, és mennyire keresnek szakképzett munkaerőt, mennyire nem?

 

A német munkaügyi szervezet, az Arbeitsagentur statisztikája szerint 596 542-re nőtt augusztusban az országban betöltetlen állások száma, ami 81 450 fős, 16 százalékos emelkedést jelent egy év leforgása alatt, pár ezer fős bővülés az előző hónaphoz képest.

 

Igaz, erre mintegy 2,8 millió munkanélküli jutott, a munkanélküliek száma azonban 106 ezerrel visszaesett 2014 augusztusa óta. Annak ellenére, hogy az országba erős a bevándorlás, a menekültek nélkül is, például Kelet-Európából, köztük Magyarországról.

Nyilván úgynevezett strukturális munkanélküliségről van szó, azaz egyes szakmákra nincsen elég szakképzett munkaerő, a munkanélkülieknek pedig nincsenek meg a megfelelő képességeik az egyes állások betöltéséhez. Kérdés, hogy a menekültekkel be lehet-e tölteni ezeket – sok szakember ebbe kételkedik, mivel nyelvtudásuk sincsen, és a képzettségük sem feltétlenül kompatibilis a német elvárásokkal. (Erről itt írtunk, a menekültek integrációjáról pedig itt.)

Úgy tűnik, a magyar munkavállalók is labdába tudnak még rúgni. Főleg, ha képzettek. Az említett 596 ezer munkahelyből ugyanis csak 105 ezer kisegítő munka („Helfer”), 395 ezer szakmunka („Fachkraft”), mintegy 50 ezer specialista és 46 ezer szakértő megnevezéssel fut.

Jobbnál jobb szakembereket keresnek tehát, nem szakképzetlen segéderőket. A menekültek várhatóan éppen a szakképzetlen dolgozók között fognak a leginkább versenyt támasztani – sokan, akiknek a tudása nem kompatibilis, kénytelenek lesznek pincérkedni, mosogatni, mezőgazdasági idénymunkákat végezni.

Amint a táblázatunkban látható, már nem igaz az, hogy Németországban nagyon sok informatikusra lenne szükség. Sok állás van a turizmusban, viszonylag sok takarítót keresnek, vannak helyek a gépiparban, ezekben az ágazatokban magyarok is biztosan szép számmal pályáznak. Jelentős mennyiségű járművezetőt keresnek, ami jó hír azoknak, akik a kormány és az EU pénzén fognak sofőri képesítést szerezni. Az építőiparba is keresnek embereket, az egészségügyben is sok a betöltetlen állás.

Ha Németországról beszélünk, nem szabad megfeledkezni a kelet-nyugat problémáról. Meglepő módon a legtöbb munkanélküli nem annyira Keleten, mint inkább Északon van. A nyugatnémet tartományokban 2,04 millió a munkanélküli, Keleten „csak” 754 ezer, de lakosságarányosan ez jóval több. (Kelet-Németország lakosságát 15 millióra becsülik, Nyugat-Németországé hozzávetőleg 67 millió fő.)

Ugyanakkor a szabad állások eloszlása is Nyugatra húz: ott 481 ezer betöltetlen munkahely volt, Keleten csak 113 ezer.

Betöltetlen állások Németországban
Kód Ágazat Összesen 596 542
Kisegítő munka 104 942
Szakképzett 394 536
Specialista 50 468
Szakértő 46 486
Egyéb 110
11 Land-, Tier-, Forstwirtschaftsberufe Összesen 2 332
Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás Kisegítő munka 587
21 Rohstoffgewinn,Glas-,Keramikverarbeitung Összesen 1 527
Nyersanyagkitermelés, üveg és kerámia feldolg. Kisegítő munka 808
22 Kunststoff- u. Holzherst.,-verarbeitung Összesen 20 680
Műanyag és faelőállítás, feldolgozás Kisegítő munka 6 307
23 Papier-,Druckberufe, tech.Mediengestalt. Összesen 4 537
Papír, nyomtatás, médiatechnika Kisegítő munka 2 121
24 Metallerzeugung,-bearbeitung, Metallbau Összesen 43 332
Fémelőállítás és feldolgozás Kisegítő munka 10 744
25 Maschinen- und Fahrzeugtechnikberufe Összesen 40 531
Gépipar és járműtechnika Kisegítő munka 1 750
26 Mechatronik-, Energie- u. Elektroberufe Összesen 40 318
Mechatronika, eneretika, elektromosság Kisegítő munka 3 158
27 Techn.Entwickl.Konstr.Produktionssteuer. Összesen 8 690
Építőipari technika, termelésirányítás Szakképzett 3 729
28 Textil- und Lederberufe Összesen 2 623
Textil- és bőripar Kisegítő munka 765
29 Lebensmittelherstellung u. -verarbeitung Összesen 24 526
Élelmiszergyártás és feldolgozás Kisegítő munka 9 508
31 Bauplanung,Architektur,Vermessungsberufe Összesen 4 180
Építészeti tervezés, építészet, méréstechnika Szakképzett 274
33 (Innen-)Ausbauberufe Összesen 15 253
Belsőépítészet Kisegítő munka 1 939
34 Gebäude- u. versorgungstechnische Berufe Összesen 19 687
Épület és ellátástechnikai foglalkozások (?) Kisegítő munka 1 550
41 Mathematik-Biologie-Chemie-,Physikberufe Összesen 4 883
Matematika, biológia, kémia, fizika Kisegítő munka 1 088
42 Geologie-,Geografie-,Umweltschutzberufe Összesen 463
Geológia, földrajz, környezetvédelem Szakképzett 48
43 Informatik- und andere IKT-Berufe Összesen 11 568
Informatika és más információ-technológia Szakképzett 2 412
51 Verkehr, Logistik (außer Fahrzeugführ.) Összesen 42 127
Közlekedés, logisztika járművezetés nélkül Kisegítő munka 21 654
52 Führer von Fahrzeug- u. Transportgeräten Összesen 34 500
Járművezetés és szállítóeszközök vezetése Kisegítő munka 9 841
53 Schutz-,Sicherheits-, Überwachungsberufe Összesen 12 762
Védelem, biztonság, felügyelet Kisegítő munka 945
54 Reinigungsberufe Összesen 14 112
Tisztítás Kisegítő munka 8 225
61 Einkaufs-, Vertriebs- und Handelsberufe Összesen 11 142
Beszerzés, forgalomba hozatal, kereskedelem Szakképzett 3 939
62 Verkaufsberufe Összesen 42 326
Eladás Kisegítő munka 3 854
63 Tourismus-, Hotel- und Gaststättenberufe Összesen 26 639
Turizmus, szállodaipar, vendéglátás Kisegítő munka 4 335
71 Berufe Unternehmensführung,-organisation Összesen 23 479
Vállalatvezetés, vállalatszervezés Kisegítő munka 2 660
72 Finanzdienstl.Rechnungsw.,Steuerberatung Összesen 12 271
Pénzügyi szolgáltatások, számvitel, adózás Szakképzett 6 030
73 Berufe in Recht und Verwaltung Összesen 7 457
Jog és közigazgatás Szakképzett 4 789
81 Medizinische Gesundheitsberufe Összesen 33 940
Orvosi egészségügyi állások Kisegítő munka 1 261
82 Nichtmed.Gesundheit,Körperpfl.,Medizint. Összesen 31 781
Nem orvosi egészségügy, testápolás, eü-technika Kisegítő munka 7 007
83 Erziehung,soz.,hauswirt.Berufe,Theologie Összesen 22 073
Nevelés, szociális ellátás, házi ellátás, teológia Kisegítő munka 2 026
84 Lehrende und ausbildende Berufe Összesen 3 995
Oktátás és kiképzés Szakképzett 19
91 Geistes-Gesellschafts-Wirtschaftswissen. Összesen 876
Szellemi társadalomtudományok Kisegítő munka 45
92 Werbung,Marketing,kaufm,red.Medienberufe Összesen 13 788
Reklám, marketing, média Szakképzett 11 273
93 Produktdesign, Kunsthandwerk Összesen 1 098
Terméktervezés, iparművészet Szakképzett 936
94 Darstellende, unterhaltende Berufe Összesen 1 290
Előadóművészet, szórakoztatás Szakképzett 392
01 Angehörige der regulären Streitkräfte Összesen 3
Reguláris fegyveres erők Szakképzett *
Forrás: Bundesagentur für Arbeit
2015 augusztusi állapot

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Hoppá! Ingyenessé vált ez a fizetős strand
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 12:13
Május elsejétől lett ingyenes a számtalan szolgáltatást kínáló fürdőző hely.
Személyes pénzügyek Lassan vége a jó világnak, jön a drágulás a bankoknál
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 19:34
Amint arra számítani lehetett, júliustól már érvényesítik az infláció hatását a lakossági számláik díjainál a bankok, miután június végével lejár a díjemelésekkel kapcsolatban vállalt moratórium. A BiztosDöntés.hu adatai szerint csütörtökön három pénzintézet tette közzé az év közepétől hatályos kondíciókat: az emelés mértéke az OTP Banknál és az Ersténél 4,4 százalék környéki, viszont a CIB Bank a 2024-es inflációt is érvényesíti az új díjakban.
Személyes pénzügyek Sok dúsgazdag magyar hátat fordított az államnak, és külföldre vitte a pénzét
Herman Bernadett | 2026. április 29. 14:24
A magyarok sokat takarítanak meg. Tavaly azok váltottak vissza több állampapírt, akiknek sok pénzük volt. A megtakarítások fele devizába került, és sokan fektettek külföldi eszközökbe. 
Személyes pénzügyek Hízik – egyre többet fizetnek be a nyugdíjpénztári tagok
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 13:46
Új csúcs látszik ezen a fronton, de a lemorzsolódásnál is javulást tapasztaltak.
Személyes pénzügyek Repülőrajtot vettek a nyugdíjpénztárak a választási eufóriában
Herman Bernadett | 2026. április 27. 15:19
Márciusig alig szedtek valamit magukra a nyugdíjalapok, áprilisban aztán eljött a repülőrajt. 
Személyes pénzügyek Ezért érdemes inkább a kamatot nézni az Otthon Startnál, mint az ajándékpénzt
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 08:42
Több mint egymillió forint megtakarítással jár egy átlagos Otthon Start hitelnél a maximális, 3 százalékos kamathoz képest adott 0,2 százalékpontnyi kedvezmény: tehát az alacsonyabb árral hosszabb távon jóval nagyobb előnyhöz juthatnak az ügyfelek, mint a kölcsön mellé adott egyszeri jóváírásokkal és egyéb engedményekkel.
Személyes pénzügyek Pénzügyi jelek és szimbólumok, amelyeket minden magyar befektetőnek ismernie kellene
Márkázott tartalom | 2026. április 24. 18:01
A pénzügyi írástudás — amit hazánkban egyre fontosabbnak tartanak, hiszen a Privátbankár.hu szervezése alatt évek óta fut a Pénzügyi Junior Klasszis diákverseny — nem csupán a kamatos kamat vagy a hozam fogalmának ismeretét jelenti. Ide tartozik a pénzügyi szimbólumrendszer megértése is: azok a jelek, betűrövidítések és grafikus elemek, amelyek nap mint nap jelen vannak a tőzsdei grafikonokon, az ISIN-kódokon, a kötvénydokumentációban és a banki kimutatásokon. Aki ezeket nem ismeri, olyan, mintha egy szöveget próbálna megérteni anélkül, hogy az írásjeleket ismerné. 
Személyes pénzügyek A bizalmi vagyonkezelést vagy a vagyonkezelő alapítványt választják a hazai gazdagok?
Csabai Károly | 2026. április 24. 10:11
Ha biztonságban szeretnék tudni a vagyonukat, saját maguk, vagy a családtagjaik számára, akkor két konstrukció jöhet szóba: bizalmi vagyonkezelés vagy vagyonkezelő alapítványok. Szakértő segítségével adunk fogódzókat a választáshoz.
Személyes pénzügyek Megvan a húsz legjobb pénzügyes gimnáziumi csapat
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:26
A több száz benevezett csapatból a verseny végére 20 maradt állva: kialakult a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny országos döntőjének mezőnye. Május 13-án kiderül, ki viheti el a pálmát és az értékes nyereményeket.
Személyes pénzügyek Újabb 24 gimnazista került az elitbe a milliós összdíjazású versenyen
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:49
Mire kell figyelni a 0 százalékos THM-mel meghirdetett áruhitelek esetében? Hogyan lehet kiválasztani a számunkra legkedvezőbb bankszámlát? Ilyen kérdések is szóba kerültek a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny második fordulójának második versenynapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG