1p
Az elmúlt időszak tőkepiaci mozgásai hatással voltak a megtakarítással rendelkezők biztonságérzetére. Ebben az időszakban még nagyobb odafigyelést igényelnek a hosszú távú befektetéseik, és az Aviva Életbiztosító által végzett felmérés szerint még azok is aktívabban kezelik a pénzügyeiket, akik korábban ezt nem tették.

A megkérdezettek 65%-a nyilatkozott úgy, hogy szeretné befolyásolni megtakarításai kezelését. Dr. Zolnay Judit, az Aviva Életbiztosító értékesítési és marketing vezérigazgató-helyettese szerint a tapasztalat azt mutatja, hogy egyre többen döntenek aktívan a hosszú távra befektetett pénzük sorsáról.

Őrszemeket alkalmazunk

A hosszú távú befektetések folyamatos figyelemmel kísérése, a növekvő  tudatosság abban is megnyilvánul, hogy a dinamikus alapok teljesítményének folyamatos figyelése érdekében is egyre többen veszik igénybe az árfolyamfigyelő szolgáltatást. A stop-loss es start-buy funkciókkal rendelkező őrszem árfolyamfigyelő rendszer segítségével a megtakarítók beállíthatják maguknak azt az árfolyam limitet, amelynél figyelmeztetést várnak a rendszertől, akár fölfelé, akár lefelé mozdul el az adott befektetés árfolyama.

Az árfolyamfigyelő szolgáltatás egyik nagy előnye, hogy tudatosította a megtakarítással rendelkező ügyfeleinkben: el kell dönteniük, hogy adott piaci körülmények között mekkora kockázatot hajlandóak vállalni – tette hozzá Zolnay Judit. Az Aviva Életbiztosító ügyfeleinek például csaknem 40%-a állította be az árfolyamfigyelő szolgáltatást, csaknem 85%-uk az árfolyamszintek mozgásakor automatikus portfólió átrendezést vesz igénybe.

A befektetők óvatossá váltak az utóbbi egy évben, és ez megmutatkozik az árfolyamfigyelő limitek beállításában, valamint a befektetési portfóliójuk diverzifikálásában is. Amíg korábban előfordult, hogy valaki egy, vagy két alapba helyezte a megtakarításait, addig mára átlagosan csaknem 5-féle portfólió között osztják meg pénzüket a megtakarítók – osztotta meg a felmérés eredményeit Zolnay Judit.

Egyértelmű trend, hogy minél magasabb egy adott alap árfolyam ingadozása, annál fontosabb a megtakarítók számára az árfolyamfigyelő szolgáltatás. A hosszú távú befektetésekhez 20%-os árfolyameltérés esetén javasolt beállítani a stop-loss limitet, mert a hektikus pénz- és tőkepiaci mozgások hatására nem ritka a napon belüli akár  5-6%-os mozgás sem, még a fejlett piacok esetében is. Azok a megtakarítók, akik 10%-nál kisebb árfolyammozgást tudnak elviselni, kifejezetten biztonságra törekvőnek, akik 10-20% között állítják be a limitet, trendkövetők, akik viszont ennél nagyobb határt is megengednek, a nagyobb hozam reményében kifejezetten magas kockázatot is vállaló befektetőnek számítanak.



Privátbankár

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Milliárdok a párnacihában: a bankjegyek fele már 20 ezres
Herman Bernadett | 2026. július 21. 05:44
Történelmi csúcson jár a hazai készpénzállomány. A lakosság kedvenc címlete a 20 ezres, minden második bankjegyen Deák Ferenc portréja szerepel. A készpénzállomány folyamatos megújítása évente 18-20 milliárd forintba kerül az országnak. 
Személyes pénzügyek A hullazsákon nincsen zseb – haljunk meg inkább egy fillér nélkül?
Eidenpenz József | 2026. július 20. 14:29
A hagyományos befektetési tanácsadók azt javasolják, takarékoskodjunk agresszíven idős napjainkra, hogy ne szenvedjünk majd semmiben sem hiányt. Egy újabb iskola képviselői szerint viszont inkább addig is éljünk folyamatosan jól, ne takarékoskodjunk túl sokat sem. Mert annak sincs értelme, hogy felhalmozzunk egy vagyont, amit aztán már el sem tudunk költeni. Melyik iskolának van igaza?
Személyes pénzügyek Vigyázni kell az ingyenesnek hirdetett bankszámlákkal
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 11:42
Egyáltalán nem biztos, hogy a 0 forint az tényleg nulla forint.
Személyes pénzügyek A Revolut-felhasználók kérték – és meg is kapták a hasznos funkciót
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 09:41
Régóta hiányzott ez a funkció az alkalmazásból.
Személyes pénzügyek Most kell lekötni a pénzt: az állampapírokat is verik a bankbetétek kamatai
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 07:58
Hiába a kamatvágások, a bankoknál továbbra is röpködnek a 6-8 százalékos kamatok. De vajon meddig?
Személyes pénzügyek Vigyázzon! Már az állampapírjaira is fáj a kibercsalók foga
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 11:44
A jegybaknak kellett figyelmeztetnie az egyre mohóbb tolvajok miatt.
Személyes pénzügyek Akkora hitelt vesznek fel a magyarok, mint még soha
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 09:18
Vajon mindenki addig nyújtózkodik, amíg a takaró ér? Repkednek a rekordok.
Személyes pénzügyek Nem tudott fizetni? Akadt egy kis gond a bankkártyákkal
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 11:38
Az OTP kártyáit technikai probléma érintette.
Személyes pénzügyek Akár egymilliós tiszta nyereség fél év alatt: hatalmasat kaszáltak a magánnyugdíjpénztári tagok
Herman Bernadett | 2026. július 8. 05:41
Mindössze 50 ezer körüli tagság maradt a magánnyugdíjpénztárakban, ők viszont nagyon jól jártak az idén. A részvénypiacok szárnyalása és az alacsony infláció miatt a tagok többségének több százezer, sokaknak akár egymillió forintnyi tiszta reálhozammal gyarapodott az egyéni számlája mindössze hat hónap alatt. Ha most visszalépnének a tb-be, ezt is zsebre tehetnék.
Személyes pénzügyek Bemondták a svájciak: veszettül hízik a dúsgazdagok vagyona
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 11:11
Rég láttak utoljára ehhez foghatót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG