3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

A 4iG SDT Zrt. és a Kazakhstan Gharysh Sapary (KGS) állami űripari vállalat előzetes megállapodást írt alá a földmegfigyelés, a műholdas technológiák, az adatmegosztás, valamint a műholdas távérzékelési alkalmazások területén való együttműködésre.

Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke, valamint Magyarország nemzetközi üzleti kapcsolatok fejlesztéséért felelős rendkívüli és meghatalmazott nagykövete kétnapos hivatalos látogatáson vesz részt Kazahsztánban ahová elkíséri Sárhegyi István, a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. (4iG SDT Zrt.) vezérigazgatója, valamint Róna Ottó Iván, Magyarország kazahsztáni nagykövete.

A kedden megkötött megállapodás célja, stratégiai jelentőségű közös projektek indítása, valamint a vállalatok közötti tudástranszfer biztosítása ezekben a kulcsfontosságú technológiai szegmensekben. A Kazakhstan Gharysh Sapary egy állami tulajdonú vállalat, melynek feladata Kazahsztán űrtevékenységének felügyelete, megszervezése és fejlesztése.

Az aláírási ceremónián Jászai Gellért mellett Zhaslan Madiyev, Kazahsztán digitális fejlesztésekért, innovációért és űriparért felelős minisztere is részt vett.

A 4iG Csoport a mostani látogatást megelőzően, idén tavasszal Budapesten már tárgyalásokat folytatott a kazah féllel a lehetséges technológiai együttműködésekről, melynek során a műholdas kommunikációtól a földmegfigyelésen át a digitális infrastruktúráig több területet tekintettek át a felek.

A kazah főváros, Asztana ambiciózus fejlesztésekkel büszkélkedhet
A kazah főváros, Asztana ambiciózus fejlesztésekkel büszkélkedhet
Fotó: Depositphotos

Munkacsoportok, gyártás

Az együttműködés keretében a 4iG SDT és a KGS szakértői közös munkacsoportokat hoznak létre, amelyek feladata a konkrét projektek és tudástranszfer programok kidolgozása lesz a földmegfigyelési adatok megosztása, műholdas rendszerek fejlesztése, műholdas távérzékelési megoldások, valamint a gyártási együttműködések és a földi kiszolgálással kapcsolatos szolgáltatások terén. Az együttműködés egyik kiemelt területe a műholdfejlesztés és felbocsátás, a műholdfejlesztésben való együttműködés erősítése az országok közös űrképességeinek fejlesztése érdekében.

Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke a megállapodás kapcsán elmondta: „Célunk, hogy a 4iG Csoport nemzetközi terjeszkedésének részeként a közép-ázsiai régióban is hozzájáruljunk a modern távközlési és űrtechnológiai fejlesztésekhez, és ezzel erősítsük jelenlétünket a globális űripari színtéren.”

A magyar delegáció megbeszélései során kiemelt figyelmet fordítottak az alternatív Ázsia-Európa interkontinentális távközlési útvonalak kiépítésében való potenciális partnerségekre, illetve nagy kapacitású adatközpont fejlesztésekben való együttműködésekre.

Sárhegyi István, a 4iG SDT vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a mostani megállapodás kiváló alap a gyakorlati együttműködéshez: „Bízunk benne, hogy a közös munka révén hamarosan kézzel fogható eredményeket mutathatunk fel, legyen szó akár új műholdas szolgáltatásokról, akár a földmegfigyelési adatok hatékony hasznosításáról.”

További tárgyalások

Jászai Gellért és a magyar delegáció több magas szintű tárgyaláson is részt vesz Kazahsztánban. Egyeztetést folytatnak a Kazahsztáni Digitális Fejlesztési, Innovációs és Légiközlekedési Minisztériumban, tárgyalnak az űrkutatásért felelős miniszterhelyettessel, valamint találkoznak a Kazakh Invest, Kazahsztán állami befektetésösztönző ügynökségének vezetőivel is. A megbeszéléseken a digitális fejlesztések, az innováció és az űripari együttműködések jövője, illetve a magyar vállalatcsoport lehetséges szerepvállalása és beruházásai kerülnek napirendre.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Bevezetné az 5,5G-t, és piacvezető szerepre tör a One
Vámosi Ágoston | 2025. november 3. 15:59
Egy éves lett a One, de a márkát már nyár végén többen említették a piackutatóknak, mint a korábbi Digit, vagy a Vodafone-t. Néhány hónap alatt 35 százalékkal növelték a vezetékes internetszolgáltatásuk értékesítését, és hamarosan bevezetnék az 5,5G-t.
Vállalat Karikó Katalin egykori munkáltatója növelte bevételét a harmadik negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 14:51
Növekvő harmadik negyedéves bevételről jelentett a német BioNTech biotechnológiai kutatóvállalat hétfőn.
Vállalat Nagyot esett a második legnagyobb orosz olajcég nyeresége
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 11:23
A Lukoil, a második legnagyobb orosz olaj- és gázkitermelő cég adózott eredménye 352,479 milliárd rubel volt az idei első kilenc hónapban, 14,2 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – áll a cég közleményében.
Vállalat A BÉT korábbi vezére került a Kavosz élére
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 10:37
Hétfőtől Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) korábbi elnök-vezérigazgatója tölti be a Kavosz Zrt. vezérigazgatói pozícióját, közölte a cég.
Vállalat Digitális együttműködésről tárgyalt Jászai Gellért az egyiptomi elnökkel
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 09:16
A 4iG elnöke – úgyis mint a Nemzetközi üzleti kapcsolatok fejlesztéséért felelős rendkívüli és meghatalmazott nagykövet – Orbán Viktor delegációjának tagjaként részt vett a Nagy Egyiptomi Múzeum megnyitó ünnepségén.
Vállalat Jól fogy az Omoda és a Jaecco, terjeszkedik az autós cég
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 12:19
Megkezdte a terjeszkedést a közép-kelet-európai régióban az Omoda és Jaecoo autómárka magyarországi importőre, a Genius Automotive Europe Kft.: október végén elindította a romániai piacon a kínai Chery Group két márkájának forgalmazását, decemberben pedig Bulgáriában vezeti be őket – tájékoztatta a társaság az MTI-t.
Vállalat Nagy dobásra készül a Netflix, felvásárolhatja az HBO tulajdonosát
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 10:54
A Reuters értesülései szerint a Netflix mérlegeli a Warner Bros Discovery stúdió- és streaming üzletágának megvásárlását. Az üzlet révén a Netflix olyan hollywoodi franchise-ok jogait szerezhetné meg, mint a Harry Potter vagy a DC, az HBO és az HBO Max.
Vállalat Gary Lineker és a Temu: az árversenyben mindig a kínaiak nyernek
Imre Lőrinc | 2025. november 2. 06:06
Jóval több pénz áramlik ki Magyarországról az e-kereskedelmi forgalomban, mint amennyi bejön az online vásárlásokból. A hazai webáruházak nemcsak az olyan nagy globális szereplőktől vannak fényévekre lemaradva, mint a Temu, a Shein vagy az Amazon, hanem egyelőre a régióban sem tudnak labdába rúgni a cseh vagy a lengyel tulajdonú cégekkel szemben. Ami biztos, hogy a kiutat nem az árverseny megnyerése jelentheti.  
Vállalat Az óriási bérnyomás eltüntetheti a kkv-k árrését
Herman Bernadett | 2025. október 31. 10:01
Új hitelprogramokkal igyekszik a kormányzat és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élénkíteni a kkv-k beruházási kedvét. A hitelpiac növekedése azonban nem csak a kamatokon múlik – mondja Győr Tamás, a CIB Bank kkv üzletágának igazgatója. 
Vállalat Felfoghatatlan rekordot döntött meg az Nvidia
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 19:03
A cég értéke több mint ezerszerese a Mészáros-csoport értékének, és a világon először átlépte az ötezer milliárd dollárt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG