2p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A román állami gáziparivállalat azt szeretné elérni, mentesítsék a kötelezettség alól, hogy szén-dioxidot tároljon a kimerült gázmezőkben.

A Romgaz az Európai Unió Bíróságához nyújtotta be a keresetet. A cég két jogszabály hatályon kívül helyezését kéri, amelyek előírják, hogy 2030-ig az uniós tagállamoknak évi 50 millió tonnás kapacitást kell biztosítaniuk a szén-dioxid tárolására, illetve azt is, hogy ez a mennyiség hogyan oszlik meg a tagállamok között – számol be róla az MTI.

Az NZIA-szabályzat néven ismert uniós jogszabály értelmében Romániára évi 10,25 millió tonnás kvóta jut, amiből a Romgaz részesedése 4,12 millió tonna.

A Romgaznak tengeri platformjai is vannak
A Romgaznak tengeri platformjai is vannak
Fotó: DepositPhotos.com

Aránytalannak találják

Beadványában a vállalat arra az aránytalanságra hivatkozik, hogy a román olaj- és gázipari cégek tárolási kötelezettsége a teljes uniós mennyiség több mint 20 százaléka, míg Románia hozzájárulása az EU szén-dioxid-kibocsátásához csupán 3 százalék körül van.

Keresetében a Romgaz felhívja a figyelmet a műszaki problémákra és a környezetvédelmi kockázatokra. Hangsúlyozzák, hogy mostanáig nagyrészt kimerült tengeri olaj- és gázmezőkbe fecskendeztek szén-dioxidot, egyes európai országok pedig törvénnyel tiltották meg a szárazföldi mezők ilyen célú felhasználását, ugyanis fennáll a talaj és a talajban található víz szennyezésének lehetősége.

„Első alkalommal kezd a cég ilyen eljárásba, a NZIA-szabályzat előírásainak a rá gyakorolt súlyos következményei miatt”- nyilatkozta Aristotel Jude, a Romgaz helyettes vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a szén-dioxid tárolásához szükséges beruházások miatt a vállalat által kitermelt földgáz ára az „elviselhető szint” fölé emelkedne.

A mintegy 5300 embert foglalkoztató Romgaz a legnagyobb romániai gázipari vállalat, tavaly 4,962 milliárd köbmétert földgázt termelt ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Zöld jelzést kapott a 4iG, élesedik az új partnerség
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 18:53
Rábólintott a német hatóság két tranzakcióra.
Vállalat Nem teljesen átlátható – kiejtették Mészáros Lőrinc cégét egy fontos körből
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 11:39
Az MFB döntéséről Kapitány István is tájékoztatást adott.
Vállalat Elkezdték a Paksi Atomerőmű 2. blokkjának felterhelését
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 19:41
Megkezdődött a paksi atomerőmű 2. blokkjának fokozatos felterhelése hétfőn 18 órakor – közölte a létesítmény a honlapján.
Vállalat Óriási tőkeemelés az állami tulajdonú banknál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 15:15
Ritka nagyságrendű üzleti döntés született az MFB-nél. 
Vállalat Patinás, több mint hetven éve alapított cég szűnhet meg Magyarországon
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 10. 08:54
Már több mint 4 éve húzódik Magyarország egyik legnagyobb és legrégebbi, hazai tulajdonban lévő téglagyárának a vesszőfutása. A Mályi Tégla Kft. az orosz-ukrán háborúval járó energiaválság miatt vált teljesen fizetésképtelenné, majd került felszámolási eljárás alá. Évekig úgy tűnt, hogy az állam mentőövet dobhat a cégnek, de most egy új tulajdonos érkezhet, akinek a tervei között nem szerepel a téglagyártási tevékenység folytatása.
Vállalat Magyar kézifegyver-gyártásról tárgyalt Washingtonban a 4iG vezetője
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 8. 11:14
Jászai Gellért a kézifegyvergyártó Troy Industries vezetői mellett a J.P. Morgan képviselőjével is egyeztetett.
Vállalat Magas rangú amerikai kormányzati szereplőkkel tárgyalt Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 15:36
Az űr- és védelmi ipar volt az egyik fő egyeztetési pont.
Vállalat A Mol bebiztosította erre az évre az olajszállítást
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 17:13
Megállapodtak a horvát olajvezeték üzemeltetőjével.
Vállalat A klímaváltozás már benyújtotta a számlát a vállalatoknak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 15:27
A rekordaszály után új korszak jön az energiaellátásban.
Vállalat Újabb nagy lépésre készülhet a 4iG Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 14:23
 Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke Washingtonban tárgyalt a cég amerikai partnerségeinek megerősítéséről kormányzati szervekkel és stratégiai ipari partnereivel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG