2p

A beteg sok esetben az életmódjával felel a betegségéért. Ezt tudjuk, mégis szükségünk van időnként valamilyen sokkhatásra, hogy megértsük, máshogyan kell élnünk. Így van ez a gazdaságban is – véli Trautmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

A koronavírus egészségügyi és gazdaságpolitikai vonatkozásai szorosan összefüggenek. A mostani pandémiás helyzet egy erős ösztönzés, amely hatására reméljük, fenntarthatóbb fejlődési pályára kerül a világgazdaság és a magyar gazdaság is.A közgazdász arról is beszél a Piac & Profitban, hogy mely vállalatok fogják túlélni a mostani válságot, és melyek azok, amelyeket nem is érdemes megmenteni. Számukra a csőd lehet a fejlődés következő lépcsőfoka. 

Trautmann szerint megvannak azok az ideológiai és gazdasági, technológiai eszközök, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy mindenki erényesen éljen. Már látjuk, hogy a szeretet is tudja jól vezetni a gazdálkodókat, amellett, hogy profitra törekszenek és büszkék az elért üzleti nyereségükre. Az átállás azonban nem könnyű, hiszen egy 300 éves hagyományt kell újragondolni.

Trautmann László
Trautmann László

Az interjúból az is kiderül, a magyar kormányzat miért szigorúbb a fiskális engedményekben, mint a környező országok. Most az egészségügy vezeti a gazdálkodókat, az egészség szab normát a követeléseiknek. A járvány előtérbe hozta a reálgazdasági összefüggéseket. A monetáris eszközöknek elég alacsony a hatásosságuk, a jegybankoknak kicsi a mozgásterük, de napirendre került a monetáris és fiskális politika összhangja – mondja Trautmann.

Erről szól még az interjú:

•    Súlyosabb lesz a koronavírus pénzügyi hatása, mint az egészségügyi?
•    Mennyi idő alatt épülhet fel a betegségből a világ?
•    Hogyan alakul a globalizáció a vírus után?
•    Milyen ágazati váltásra kell, felkészüljön a világ és milyenre Magyarországnak?
•    Mik lehetnek a hazai gazdaság új kitörési pontjai?
•    Rosszabb helyzetben van Magyarország, mint a környező országok?

A teljes interjút a Piac & Profit áprilisi számában olvashatja ITT.  
 

Címkék: Vállalat

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Kilőttek a DH Group hitelközvetítései és a jutalékbevétele
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:25
Az ingatlanközvetítéssel és pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó DH Group csaknem 30 százalékkal növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit 2025 utolsó negyedévében.
Vállalat Nagyot robbantott a TSMC a negyedik negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 15:15
A mesterséges intelligencia térhódítása igen jól jött a tajvani chipgyártó vállalatnak.
Vállalat A Meta az atomerőművek karjaiba szaladt
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 14:24
Három atomenergia vállalattal is hosszútávú energiavásárlási megállapodásokat kötött.
Vállalat Kínával is dacolt a BMW, erős napot futnak a németek
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 14:05
A BMW Csoport 2025-ben világszerte 2 millió 463 ezer 715 járművet szállított ki, ami 0,5 százalékos növekedés az előző évhez képest – közölte a vállalat a honlapján közzétett jelentésben pénteken. A bővülést elsősorban Európa és az Egyesült Államok, valamint a Mini márka teljesítménye biztosította, miközben a kínai piac jelentősen visszahúzta az összesített számokat.
Vállalat Több száz millió forintos bírságot fújt be a szél a One ablakán
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 12:45
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 352 millió forint bírságot szabott ki a Vodafone Magyarország Zrt. jogutódjára, a One Magyarország Zrt.-re, mert a Vodafone 2022 októbere és 2024 májusa között nem megfelelően tájékoztatta a fogyasztókat az inflációkövető díjkorrekció alkalmazásáról – közölte a hatóság pénteken az MTI-vel.
Vállalat Óriási, közel egy évtizedes sorozat szakadt meg a technológiai nagyágyúnál
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 11:45
Az LG Electronics először jelentett negyedéves veszteséget kilenc év után.
Vállalat 2700 munkahely veszélyben: a Zalando bezárja az egyik legnagyobb logisztikai központját
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 16:21
Átszervezik a hálózatot, miután felvásárolták a versenytársukat. 
Vállalat Több mint 200 százalékkal nőtt a Samsung nyeresége
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:58
Lehengerlő utolsó negyedéves adatok jöttek.
Vállalat Nagy döntés nyertese Kecskemét
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 15:20
A városba kerül át Németországból a Mercedes A-osztály gyártása, elsősorban költségmegtakarítás miatt.
Vállalat Ez repítette a Kia tavalyi járműeladásait rekordmagasra
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 14:01
A dél-koreai Hyundai Motor Co. leányvállalata, a Kia Corporation járműeladásai tavaly éves összevetésben 2,0 százalékkal, rekordmagasra emelkedtek a terepjárók (SUV-ok) iránti élénk keresletnek köszönhetően.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG