3p

A kormányzat otthonteremtési programjának, valamint az idén előkészített és a jövőre induló beruházásoknak köszönhetően az építőipar 2021 első negyedévének a végére léphet túl a koronavírus-járvány következményein - mondta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

Koji László hozzátette, ahhoz, hogy az ágazat ismét tartós növekedési pályára tudjon állni, építésgazdasági akciótervre van szükség, amely a kormányzat és a vállalkozások feladatait egyaránt meghatározza.

A szakszövetség elnöke szerint a kormányzat szabályozással, megrendeléssel, támogatással és ellenőrzéssel tudja segíteni az építőipart, a cégek feladata az, hogy kormányzati segítséggel javítsák a hatékonyságukat, például képzésekkel, innovációkkal, amelyekbe a nagy és közepes cégeknek a mikro és a kisvállalkozásokat is be kellene vonniuk. Közölte, mindez azért fontos, mert a 114 ezer építőipari cég közül 108 ezer 5 embernél kevesebbet foglalkoztat, vagyis mikrovállalkozás vagy önfoglalkoztató.

Az ÉVOSZ elnöke pozitívan értékelte a kormány otthonteremtési programját, ugyanakkor megjegyezte, hogy annak elemei - az 5 százalékos lakásáfa ismételt bevezetése, a családi otthonteremtési kedvezmény kibővítése - a piacnak csak a keresleti oldalát élénkítik. A kínálati oldalon is szükség lenne ösztönzőkre: a kis- és közepes vállalkozásoknak beruházásra és képzésre igényelhető támogatásra - tette hozzá.

A lakásépítés pöröghet fel a leggyorsabban (fotó: Mester Nándor)
A lakásépítés pöröghet fel a leggyorsabban (fotó: Mester Nándor)

 

Koji László elmondta, hogy az ÉVOSZ az építőipar helyzetéről folyamatosan egyeztet a kormány képviselőivel, a legutóbbi tárgyaláson az akcióterv kidolgozása mellett épületenergetikai és az ágazat fehérítésére vonatkozó javaslatokat is bemutattak. Az eredeti tervek szerint 2021 január 1-től lépnek életbe az új épületenergetikai előírások, a szakszövetség azonban javasolta a kormánynak, hogy adjon fél éves haladékot az ügyben, mert a járvány miatt sok létesítmény átadása jövő év elejére fog csúszni.

Az építési piac fehérítésénél pedig azt javasolták, hogy az építési beruházási célú közbeszerzéseknél csak azok a cégek tehessenek ajánlatot, amelyek bizonyítani tudják, hogy dolgozóiknak megfizetik az elvárt bérminimumot, amelynek el kell érnie a nemzetgazdasági átlagnak legalább a 70 százalékát.

Koji László 2020-ról megjegyezte, az építőipar teljesítési értéke idén, 2018-hoz hasonlóan 4000 milliárd forint, az eredménnyel a szakszövetség elégedett. Elmondta, hogy a koronavírus-járvány az építőiparban csak most a második hullámban okozott csúszásokat: körülbelül 2000-2500 lakás átadása tolódik a járvány miatt jövőre. Ennek következtében bár az ÉVOSZ év elején még 25 000 új lakás átadásával számolt, ez a szám az előrejelzésük szerint az év végére nem lesz több 23 ezernél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Megszólalt Musk a gyorsjelentés után: tovább csúsznak a Tesla tervei
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 07:58
Növekvő árbevétel mellett alacsonyabb nyereségről számolt be a Tesla a második negyedévben, miközben a vállalat jelentősen növelte beruházásait a humanoid robotok, a robotaxi-rendszer és a mesterséges intelligenciához kapcsolódó fejlesztések területén.
Vállalat Hiába a módosítások, a korrupció melegágya maradhat a közbeszerzési rendszer?
Imre Lőrinc | 2026. július 22. 08:43
Túlburjánzott, alacsony hatékonysággal működő intézmények, hiányzó felelősségi körök és a korrupció melegágya: hiába módosított a kormány a hazai közbeszerzési törvényen, a háttérrendszer reformja nélkül félő, hogy az évente 4-5 ezermilliárd forintot megmozgató piac alapjaiban nem fog megváltozni.
Vállalat Egy csapásra 13 százalékkal hízik az OTP
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 06:13
Régiós nagypályást tudhat magáénak a bank, ha sikerrel zárul ez az ügylet.
Vállalat Akkora bírságot kapott az AliExpress, hogy a Holdról is látszik
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 12:57
Nem jártak el kellő gondossággal. 
Vállalat Odavertek a kerozinárak és a vonakodó utasok a Ryanair profitjának
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 12:46
Azt meg még nem látják, mi jöhet a második félévben.
Vállalat Nagy bejelentés a Teslától – magához tér az európai villanyautópiac?
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 10:39
Jó évre számítanak.
Vállalat Újabb fordulat az IKEA-sztrájk ügyében
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 12:41
Egy hetes türelmi időt kapott az IKEA a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetétől (KASZ), hogy érdemben reagáljon a dolgozók 6 százalékos alapbéremelési igényére, ez idő alatt a szakszervezet nem hirdet újabb sztrájkot. Ha a svéd bútoráruházlánc továbbra is elutasító marad, egész napos munkabeszüntetéseket szerveznek a vállalat számára legfájdalmasabb időpontokban, miután az elmúlt héten öt alkalommal tartottak rövidebb sztrájkot.
Vállalat Ötmilliárd dollárt is hozhat a koleszterincsökkentő tabletta
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 09:23
Nagyot kaszálhat a gyógyszergyár a most megkapott engedéllyel.
Vállalat Már 325 millióan tejelnek a Netflixnek, meg is látszik az eredményeken
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 08:09
Részvényenként 80 centes eredmény.
Vállalat Microsoft-partneri minősítést szerzett a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 11:13
A sikerben a 4iG-csoporthoz tartozó telekom-szolgáltató, a One is osztozik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG