4p

Nyugdíjas vezetőjét hozza vissza a Nike igazgatósága a cég élére, hogy rendbe tegye, amit elődje elrontott. A váltást egy aktivista tőzsdei befektető provokálta ki, aki máris bezsebelt egy rakás pénzt.

A Nike-nál korábban 32 éves karriert befutott 60 éves Elliott Hill váltja fel az amerikai sportruházat-gyártó cég élén a 64 éves John Donahoe-t. A Nike idén elvesztette tőzsdei értékének nagyjából a negyedét, és a részvényárfolyam 21 százalékkal marad el attól a szinttől, ahol Donahoe 2020-s kinevezésekor állt. Eközben a riválisok, az Adidas, a Deckers tulajdonában lévő Hoka és az On Holding 23,3 százalékos, 36,5 százalékos és 84,4 százalékos pluszt értek el 2024-ben.

Árfolyam

A vezetőváltás ugyan csak október 14-én lesz, ám a hírre egy csapásra nyolc százalékot nőtt a Nike részvényeinek tőzsdei árfolyama. Donahoe-t az eBay éléről igazolták 2020 elején. Stratégiája az volt, hogy erősíti a Nike exkluzív márka jellegét. Ennek szellemében az interneten és a saját boltokban folyó értékesítésre helyezte a hangsúlyt. A terv az volt, hogy az előbbi súlyát 50 százalékra növelik az eladásokban. A cégvezető arra hivatkozott, hogy ezen az értékesítési csatornán a világ bármely táján élő fogyasztókat közvetlenül elérhetik.

Nagy változások történtek a covid alatt

A koronavírus-járvány kitörése nyomán az új cégvezetés 2020 júliusában kénytelen volt elbocsátásokat kezdeni. Másfél évre rá bejelentették az RTFKT sportcipőgyártó cég felvásárlását azzal az indokkal, hogy ez a kulcsa a Nike digitális átállásának. A cég mobilalkalmazásán elért bevétel 2022 márciusára másfélszeresére ugrott.

Régi motoros érkezett
Régi motoros érkezett
Fotó: Nike

A pandémia lecsengése után, 2022 végére rekordbevételt értek el az online eladásokon és az üzletekbe is visszatértek a vásárlók. A bajok a tavalyi nyár elején kezdtek jelentkezni. A cég a 2024 áprilisában kezdődő pénzügyi évére gyenge kezdést ígért. Az indok az volt, hogy a 2022–2023-as magas infláció miatt a vásárlók visszafogták kiadásaikat.

Az elmúlt év végén megtakarítási programot jelentettek be, amelyben a termékpaletta karcsúsítása és újabb elbocsátások szerepeltek. A Nike részvényei lejtőre kerültek és megjelent a színen William Ackman aktivista, tőzsdei befektető, aki elkezdte felvásárolni a papírokat. A tőzsdecápa arra bazírozott, hogy a bajok nyomán hamarosan vezetőváltás lesz, ami szeptember közepén meg is történt. Így a 8 százalékos részvényár-emelkedés nagy nyertese Ackman lett.

Visszatér a cég élére a Nike egyik nagy öregje

Hill személyében olyan vezető tér vissza a sportruházhat-gyártó élére, aki korábban 32 éven át töltött be vezetői posztokat a vállalatnál. Legalulról kezdte az egyik cipőboltban beosztottként, ám kereskedői-promoteri erényeinek köszönhetően gyorsan haladt felfelé a szamárlétrán. Egyebek mellett végigjárta a családi tulajdonban lévő texasi sportboltokat, hogy bekapcsolja őket a Nike termékeinek értékesítésébe.

Mielőtt visszavonult 2020-ban, számos vezetői posztot töltött be Észak-Amerikában és Európában. Utolsó beosztásában fogyasztói piacterekkel és hirdetésekkel foglalkozó részlegért fellelt, valamint a Nike legendás Jordan márkájával foglalkozott. Szakértők szerint a Nike igazgatósága olyan vezért keresett, aki a kívülről-belülről ismeri a vállalat minden rezdülését.

Első feladata minden bizonnyal az lesz, hogy újraépítse a cég kapcsolatait a kis- és nagykereskedőkkel, akiket az önállóság jegyében az elmúlt években mellőztek. Hill „kiváló választás” volt – véli Thoma Hayes, a Great Hill Capital tőketársaság elnöke. Olyan vezető, aki helyre tudja állítani a Nike kapcsolatait a kereskedőkkel.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A Mol megvette az O&GD endrődi gázkitermelési érdekeltségeit
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:35
Ezzel a vezető hazai vállalat, reményei szerint „új lendületet” adhat a belföldi földgáztermelésnek.
Vállalat A Tesla eladásai márciusban ismét csökkentek Európában
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 14:40
Franciaországban és Svédországban a Tesla új autóinak eladásai immár harmadik egymást követő hónapban csökkentek, így a márka ezekben az országokban a leggyengébb első negyedéves eladási eredményét produkálta 2021 óta.
Vállalat Nagy Márton jelenlétében helyeztek bokrétát a 4iG űrközpontjára
Bózsó Péter | 2025. március 31. 17:35
A Remtech űripari gyártóközpont hétfői bokrétaavató ünnepségén a nemzetgazdasági miniszteren túl az Európai Űrügynökség (ESA) is képviseltette magát.
Vállalat A magyar kkv-szektor sokat profitálhat a kanadai kanadai cégek európai nyitásából
PR | 2025. március 31. 17:10
A globális gazdasági bizonytalanság és az egyre inkább eszkalálódó kanadai-amerikai vámháború új kihívások elé állítják a nemzetközi piacot és a tengeren túli vállalkozásokat. A Garantiqa támogatásával folyamatosan jelentkező Cégkassza Podcast legújabb epizódjának meghívott vendége ezúttal Nicholas Sarvari, a Kanadai Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke volt.
Vállalat Nagyot nőtt tavaly a Waberer’s is
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 15:54
Több mint 6 százalékkal növelte éves árbevételét a múlt év egészében a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett Waberer’s International Nyrt. Az üzemi (üzleti) tevékenység eredménye pedig 5 százalékkal 45 millió euróra nőtt, ami rekordot jelent a vállalat történetében. Az eredmény bővülésében a biztosítási és szerződéses logisztikai szegmens játszotta a főszerepet. A vállalat számos olyan stratégiai beruházást és akvizíciót hajtott végre 2024-ben, amelyek a menedzsment szerint biztosítják a jövőbeni növekedést, és tovább diverzifikálják a logisztikai és a biztosítási tevékenységeit. A cég szerint a Waberer’s Csoport célja, hogy a régió egyik legmeghatározóbb komplex logisztikai szolgáltatójaként működjön.
Vállalat Bepöccent a Lego, a bírósághoz fordultak
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 16:21
Jogvita alakult ki egy holland cég és a Lego között márkanévhasználat miatt.
Vállalat Új gyógyszerfejlesztésben ért mérföldkőhöz a Richter
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 18:01
Új, megfizethetőbb gyógyszer jöhet a rheumatoid arthritis és más gyulladásos betegségek kezelésére.
Vállalat Felvásárolták az albán Spar-üzleteket
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 16:07
A koszovói Viva Fresh Store vásárolta fel a Spar-üzleteket.
Vállalat Bejött az olcsómenüs lépés
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:41
Pápá Starbucks: egy évtizedet kellett várnia a McDonald’snak, hogy újra elnyerje azt az elismerést, amit korábban hosszú ideig egyetlen versenytársa sem tudott elvenni tőle. A türelem rózsát termett.
Vállalat Ennek nem örülhet Elon Musk: a Tesla európai eladásai ismét csökkentek februárban
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 13:10
A Tesla európai piaci részesedése tovább zsugorodott februárban, eladásai már a második egymást követő hónapban csökkentek, miközben az elektromos járművek értékesítése Európában összességében növekedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG