3p
Maga a megrendelő és a kivitelező számol olyan ütemezéssel, amely mellett hamarabb nem kerülhet hatósági pecsét a papírokra. Ebből nem lesz új blokk 2030 előtt.
(Fotó: Wikipedia)

Lapunk egy külügyminiszteri nyilatkozat alapján írt arról a napokban, hogy minden valószínűség szerint 2021-nél hamarabb nem kaphatják meg a létesítési hatósági engedélyt a Paksra szánt új atomerőművi blokkok. Szijjártó Péter ugyanis azt közölte egy tájékoztatón, hogy az Országos Atomenergia Hivatalhoz legkésőbb 2020 június 30-ig kell eljuttatni a kérelmet.

Ez alapján szakmai körökben úgy kalkulálnak, hogy a jóváhagyás nem születik meg 2021 ősze előtt. Abból indulnak ki, hogy a paksi projektért felelős orosz cég vélhetően a határidőhöz közeli időpontban fogja beadni a kérelmet, a hatóság pedig igénybe fogja venni a vonatkozó törvényben számára biztosított 1 év plusz 3 hónap vizsgálati időt.

Ezt a forgatókönyvet erősítette meg tegnapi találkozóján a magyar kormány és a kivitelező orosz cég képviselője. Az MTI beszámolója szerint az hangzott el Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezésért felelős tárca nélküli miniszter keddi, a Roszatom vezérigazgatójával tartott közös sajtótájékoztatóján Pakson, hogy már dolgoznak a létesítési engedélykérelem benyújtásához szükséges dokumentáción. Az orosz fővállalkozó által átadott anyagokat a Paks II. projekt szakemberei ellenőrzik, ezt követően kerülnek a tervek a hatósághoz, az Országos Atomenergia Hivatalhoz, illetve az általa felkért nemzetközi szakértőkhöz.

Ehhez azt tette hozzá Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója, hogy a tervezői szakembergárdát tovább erősítik annak érdekében, hogy a létesítési engedélykérelem összeállításához szükséges teljes dokumentációt 2020 tavaszán átadhassák a Paks II. Zrt. számára. A következő mérföldkő az engedélykérelem hatóság számára történő benyújtása lesz jövő nyáron.

Ez tehát azt feltételezi, hogy 2021 után kezdődhet meg az építkezés érdemi része, mint az megírtuk. Így viszont egyre biztosabbá válik, hogy nem lesz tartható az új blokkok átadásának eredeti, 2025-2026-os határideje. Szakértők szerint 2030 előtt nem lehet termelésbe állítani az új létesítményeket.

Ez egyben azt is jelenti, hogy tarthatatlan a beruházáshoz kapcsolódó hitelmegállapodás, amelyben az orosz fél 10 milliárd eurót biztosít az összesen 12,5 milliárd eurós projekthez. A megállapodásban foglalt határidők, a rendelkezésre állási díjak módosításáról már tárgyalt a magyar kormány az oroszokkal, de a módosításhoz meg kell szerezni az Európai Unió jóváhagyását is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tőzsdére megy az egyik legnagyobb hadiipari vállalat
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 16:31
Frankfurtban és Párizsban tervezi részvényeinek bevezetését a német-francia KNDS hadiipari vállalat, a Leopard 2 és Leclerc harckocsik, valamint a Caesar önjáró tüzérségi rendszerek gyártója – jelentette be a cég szerdán. A tőzsdei bevezetést követően a német és a francia állam egyaránt 40 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik majd a vállalatban, míg a fennmaradó 20 százalék intézményi befektetők kezébe kerül.
Vállalat A Rheinmetallnak se mindig jön be minden
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 14:19
Több mint 16 százalékkal esett a Rheinmetall árfolyama szerdán, miután a német kormány törölte a cégnek szánt fregattprogramot, és helyette a Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) által gyártott fregattokat rendel.
Vállalat Jól sikerült a kibocsátás az MBH Jelzálogbanknál
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 10:41
Nagy volt az érdeklődés.
Vállalat Új lehetőségekről is tárgyalt a 4iG vezetője az Egyesült Arab Emírségekkel
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 07:37
Az egyik legbefolyásosabb politikus-üzletemberrel.
Vállalat Több mint 40 millióba került a Mol-nak ez a késés
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 10:47
Nem megfelelőe jártak el, le is csapott a felügyelet.
Vállalat Jókora kamatemelés lépett életbe a legnépszerűbb céges hiteleknél
Herman Bernadett | 2026. június 23. 10:19
Felszámolják a kis- és középvállalkozások legkedveltebb hiteleihez kapcsolódó kiskapukat. A Gazdasági és Energetikai Minisztérium (GEM) úgy döntött, a Széchenyi Likviditási és Folyószámlahitelek kamata a jelenlegi fix 3 százalékról csaknem a duplájára, 5,89 százalékosra emelkedik. 
Vállalat Újabb űripari fejelménnyel rukkolt elő a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 06:29
Félezer műhold előállítására alkalmas üzemet is megtekintettek a tárgyalások alkalmával.
Vállalat Ötödik éve lett veszteséges Dzsudzsák Balázs vállalkozása
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 09:45
A tavalyi év sem hozta el az áttörést a DB7.hu Kft. sorsában. A 2023-as évez hasonlóan most sem volt bevétele, így nem csoda, ha ismét veszteséget termelt.
Vállalat A bőrükön érzik a hazai cégek a klímaváltozást – sivatag lesz Magyarország?
Sipos Ildikó | 2026. június 18. 16:42
A nagyvállalatok járnak az élen a fenntarthatóságban.
Vállalat Nagy döntés a kormánytól, módosítják a Széchenyi Kártya Programot
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 12:55
A Gazdasági és Energetikai Minisztérium módosítja a Széchenyi Kártya Program likviditási hiteltermékeinek kamatfeltételeit, amelyeket még tavaly október elején egységesített fix 3 százalékon az Orbán-kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG