2p
Az ÁSZ szerint már jobb a helyzet, de azért még lenne hová fejleszteni a jelenlegi állapotot.

Tovább kell erősíteni az állam cégek korrupciós védettségét, a többségi állami tulajdonú gazdasági társaságok egy részénél ugyanis még jelentős fejlődési lehetőség van az integritáskontrollok kiépítésére, ugyanakkor a társaságok jelentős része rendelkezik a jogszabályban kötelezően előírt szabályozásokkal - mondta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke.

Az ÁSZ 160 kérdést tartalmazó kérdőívet állított össze, amely rákérdez a tipikus korrupciós kockázatokra, valamint a korrupció megelőzést szolgáló kontrollokra. Ezek egy részének kiépítését jogszabályok írják elő. A kérdőív azonban a nem kötelező kontrollok meglétére is kitért, ugyanis a nem kötelező elemek alkalmazása tanúskodik arról, hogy a társaság vezetése elkötelezett-e a korrupció megelőzése iránt.

Az ÁSZ első alkalommal elvégzett, gazdasági társaságokat érintő integritási felmérése keretében 252 társaság küldött be értékelhető kérdőívet. A résztvevőknek egyrészt a kitöltés időpontjában fennálló állapotokról kellett nyilatkozniuk, másrészt pedig a 2013. január 1. – 2015. december 31-re vonatkozó adatokat kellett megadniuk.

Az irány jó, de nem elég

Bár a társaságok jelentős része rendelkezik a jogszabályban kötelezően előírt szabályozásokkal, ez azonban még csak szükséges, de nem elégséges feltétele a szervezeti integritás megteremtésének.

A feltárt összefüggések alapján megállapítható, hogy időszerű volt a számvevőszék integritás felmérését kiterjeszteni a többségi állami tulajdonú gazdasági társaságokra, és ily módon felhívni a tulajdonosok és a társaságok vezetőinek figyelmét a korrupciós kockázatok tudatosításának, és az ellenük irányuló célirányos védekezésnek a fontosságára.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Vonatjáratokat állítanak le a vasúttársaság adósságai miatt Romániában
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 15:47
Akkora hátralékai vannak a román vasúttársaságnak, hogy drasztikus intézkedéseket léptetnek életbe - közölte a cég csütörtökön.
Vállalat Örülhet a Richter, itt a gyógyszergyár új dobása
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 19:38
Megkapta a forgalombahozatali engedélyt egy készítmény.
Vállalat Neves céggel írt alá a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 13:37
Szándéknyilatkozat kötését jelentették be.
Vállalat Nem kockázik a LEGO, hanem kaszál, Magyarországon is bővítés jön
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 12:16
Rekordév a LEGO-nál, 24 új üzlet is nyílt.
Vállalat Dollármilliárdos jó hírt kapott a Richter
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 10:03
Zöld utat kapott a gyógyszer.
Vállalat A moszkvai bíróság megbüntette a Google-t, sőt a Wikipédiát is
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 26. 16:01
Az orosz főváros Taganszkij kerület bírósága bűnösnek találta a Google-t és a Wikipedia működtetéséért felelős alapítványt az orosz törvények megsértésében – közölte kedden a bíróság sajtószolgálata.
Vállalat Hazudott az Apple Watch – így látják Németországban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 26. 14:20
Az Apple nem hirdetheti többé Németországban, hogy az Apple Watch „szén-dioxid-semleges termék”, miután egy frankfurti bíróság kedden a környezetvédőknek adott igazat, és kimondta: a vállalat félrevezette a fogyasztókat.
Vállalat Az AutoWallis erre a panorámás helyre költözik
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 26. 13:10
Az AutoWallis Csoport több mint 400 munkavállalója számára mintegy 5600 négyzetméter irodaterületen alakította ki új székhelyét a WING által fejlesztett vegyesfunkciós Liberty komplexumban.
Vállalat Bizalom és kiszámíthatóság nélkül nincsenek beruházások
PR | 2025. augusztus 25. 14:33
A vállalkozások hosszú távú növekedésének kulcsa a jövőbe vetett bizalom. Egy-egy beruházási döntést mindig alapos mérlegelés előz meg: a gazdasági környezet, a finanszírozási lehetőségek és a piaci kilátások mind befolyásolják, hogy a cégek belevágnak-e a fejlesztésekbe. A Cégkassza Podcast legújabb adásában Szabó Levente, az MBH Bank egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: a vállalati hitelezés a finanszírozás mellett a bankok szerepéről is szól, akik partnerként támogatják ügyfeleiket a tudatos döntések meghozatalában.
Vállalat Óriási felvásárlást ütöttek nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 14:03
Mozgolódás a kávépiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG