2p
Az építőipari cégek számára a következő időszakban kihívást jelent a megrendelők megtalálása, mivel a beruházók sokkal óvatosabbak lettek részben az alapanyag-, nyersanyag- és energiaárak emelkedése, részben a kapacitáshiány miatt - közölték az ágazatban tevékenykedő cégek.

A Market Építő Zrt. 2023-ban az építőipari termelés lassulására számít a korábbi időszakhoz képest, amihez nagyban hozzájárulhat a kormányzati beruházások számának csökkenése, illetve későbbre halasztása. A globális és helyi szintű gazdasági problémák, valamint a megnőtt szállítási határidők komoly nehézséget jelentenek a szektornak - tették hozzá.

A következő időszakban kihívást jelent majd a megrendelők és megrendelések megtalálása, a megrendeléseket az infláció és a kapacitáshiány befolyásolja elsősorban - hangsúlyozták. A magyar vállalkozások a török és román-török építőipari cégek megjelenésével szembesülnek a régióban, ezek piaci térnyerésének megakadályozása érdekében sokkal felkészültebb magyar cégek kellenek - mutat rá a Market. Az idén ezért minden eddiginél nagyobb szerepet kap az alkalmazkodás képessége az építőiparban - hívták fel a figyelmet.

Nehéz év elé néz a hazai építőipar. Fotó: Depositphotos
Nehéz év elé néz a hazai építőipar. Fotó: Depositphotos

A KÉSZ Csoport szintén azt tapasztalja, hogy a beruházók óvatosabbak lettek a bizonytalan gazdasági körülmények miatt. Az építőiparban nehézséget jelent egyebek mellett az infláció felgyorsulása, amely a termelési árak növekedésén keresztül látszik a legjobban, valamint a magasabb kamatok miatt dráguló finanszírozás is.

Az iparágban régóta fennálló munkaerőhiány - mind a szakképzett, a diplomás és a fizikai dolgozóknál - szintén folyamatos kihívás elé állítja a cégeket - mutatott rá a KÉSZ Csoport, hozzátéve, hogy kiemelt célja az építőipari szakképzés támogatása, erősítése. Az építőipari szolgáltató szerint a mostani helyzetben a fenntartható, hatékony és költségkímélő módszerek és a digitális átalakulás lehet a megoldás. Az alapanyag- és energiaárak növekedése miatt az eddiginél is fontosabb kérdés lett a beruházások kiszámíthatósága, a költségek féken tartása és az energiatakarékossági szempontok - emelték ki.

Immár valamennyi új vagy induló építőipari beruházásnál nagy szerepet kapnak a fenntarthatóságot előtérbe helyező, környezettudatos megoldások - írta a cégcsoport, megjegyezve: a nehezülő gazdasági helyzet ellenére a KÉSZ Csoport stabil alapokon áll, és megbízható árbevételre számít az idén is. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Egyre rosszabb a helyzet, már 3 percenként jelentenek be kibertámadásokat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 16:59
Rekordot döntöttek az adatvédelmi incidensek Európában tavaly, a felügyeleti hatóságok emiatt összesen 1,2 milliárd euró bírságot szabtak ki – közölte a DLA Piper.
Vállalat Kiderült, mennyien vásároltunk tavaly az IKEA-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 16:30
Az IKEA Magyarország teljes kiskereskedelmi forgalma elérte a 144,3 milliárd forintot a 2024. szeptember 1-től 2025. augusztus 31-ig tartó pénzügyi évben. Ez 4,4 százalékos növekedés az előző pénzügyi évhez képest – közölte a vállalat csütörtökön az MTI-vel.
Vállalat A magyar piac is megdobhatta a H&M profitját
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 13:45
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), Európa második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a november végén zárult pénzügyi negyedik negyedévében. Mindez csökkenő bevételek mellett történt – áll a cég honalapján.
Vállalat Elkészült a legújabb közvéleménykutatás, mutatjuk a számokat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 12:59
A magyarok negyede dolgozik vagy dolgozott már kkv-nál, jellemzően kevesebbet keresnek, mint a multik alkalmazottai. 
Vállalat Jelentett a Microsoft, így áll most a világ negyedik legnagyobb cége
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 12:47
Az elemzők által vártnál jelentősebben nőtt az amerikai Microsoft technológiai vállalat negyedéves bevétele és nyeresége a december végével záródott pénzügyi második negyedévében.  
Vállalat Beindult a szekér a gazdaságban: viszik a hitelt a vállalatok
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 10:39
Szabados Richárd: beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására.
Vállalat Varga Juditék bútorgyártó cége él és virul
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 10:31
Ha nem is hatalmas változások történtek a cégnél, de látszik, hogy komolyan terveznek vele. 
Vállalat Amerikai céghez kerülhetnek a Lukoil külföldi érdekeltségei
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 10:11
A Lukoil-csoport megállapodást írt alá az orosz olajvállalat külföldi eszközeit birtokló Lukoil International GmbH eladásáról az amerikai Carlyle befektetési céggel – jelentették be csütörtökön.  
Vállalat Lejár a határidő: figyelmeztetést adott ki az adóhatóság
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 07:59
Most először kell a munkáltatóknak éves adatot szolgáltatniuk a 35 év alatti munkavállalóiknak adott lakhatási támogatásról. A határidő február 2-a, addig kell elektronikusan benyújtani a NAV-hoz a KLAKTAM jelű nyomtatványt – figyelmeztet csütörtöki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Vállalat Rekordösszegű beruházásokkal fordul a robotok és a robottaxik felé a Tesla
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 06:38
A Tesla idén több mint 20 milliárd dollárra növeli tőkekiadásait, ami több mint duplája a tavalyi 8,5 milliárd dollárnak, és új történelmi csúcsot jelent a vállalatnál. A beruházások döntő része nem a hagyományos, ember által vezetett elektromos autók gyártását szolgálja, hanem új, még kiforratlan üzletágakat, mindenekelőtt a teljesen autonóm járműveket és a humanoid robotokat.    
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG