3p
Ez helytakarékosabb megoldás: egyszerre több üveget tudnak szállítani, ami csökkenti a logisztikával járó károsanyag-kibocsátást, vagyis jobb a bolygónak.
Így néz ki egy lapos üvegekkel telepakolt karton. Tíz lapos flaska foglal akkora helyet, mint hagyományos borosüvegből négy. (Fotó: Garçon Wines)

Lehet, hogy hamarosan búcsút mondhatunk az évszázadok óta változatlan borosüvegeknek: egy cég most elkezdte nyomni a lapos borosüvegeket, mellyel pénzt és emissziót spórolnak meg. A Garçon Wines szerdán egy birminghami csomagolóanyag-konferencián mutatta be koncepcióját.

A 2017-ben alapított cég újrahasznosított műanyagból készítette el a flaskáit, melyek kupakja is műanyag, így a modell a továbbiakban is teljes egészében újrahasznosítható marad. Nem most rukkoltak elő az üveggel. Eddig úgy reklámozták a terméküket, mint az egyetlen borosüveg, melyet postaládába is lehet kézbesíteni, ám a konferenciáig ez az egész ötlet megmaradt a poénos-különleges ajándéktárgyak terepén - most viszont már azt tervezik, hogy betörnek vele a "rendes" borkereskedelembe, és reményeik szerint idővel a lapos borosüveg lesz az iparágban a norma.

A lapos borosüveg több szempontból is előnyös megoldás a cég szerint: rekeszben 40 százalékkal kisebb helyet foglal, mint az ugyanakkora űrtartalmú hagyományos borosüveg, és 87 százalékkal könnyebb nála. Darabszámra ez azt jelenti, hogy a Garçon Wines kartonjában tíz 75 centiliteres lapos flaska fér el, a már megszokott, ugyancsak 75 centiliteres palackból viszont csak négy.

A globális borkereskedelemben évente több mint 35 milliárd borosüveg utazik világszerte, ám a kartonokban, rekeszekben rengeteg a kihasználatlan tér. A Garçon Wines társalapító-vezetője, Santiago Navarro a csomagolási konferencián ezt aláhúzva arról beszélt, hogy a hagyományos borszállítás rengeteg fölösleges csomagolóanyaggal, pazarló és drága logisztikával és "groteszk" szénlábnyommal jár. Ezen nagyot lehetne faragni az ő üvegeikkel, mert egy raklapon náluk 1040 darab laposüveges bor fér el, míg a kerek üveges borokból csak 456 flaska. Ijesztő lehet ugyanakkor a palack anyaga, de Navarro szerint az általuk használt műanyag teljesen biztonságos, és nincs hatással a benne tartott bor ízére.

És ami az emisszió csökkentését illeti: a brit kormány hulladékkezelésért felelős testületének számítása szerint a 87 százalékos súlyspórolás üvegenként 500 grammal kevesebb károsanyag-kibocsátást eredményezne.

(Guardian)

Címkék: Vállalat Bor
A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Az ANY 40 százalékkal növelte nyereségét az első félévben
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 19:58
Az ANY Biztonsági Nyomda nettó eredménye 5,33 milliárd forintra nőtt – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden közzétett beszámolóban.
Vállalat Az MBH bankban a Matolcsy kör már nem tulajdonos
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 18:00
A Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. részesedése immár nulla, közölte a bank a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Vállalat A WING eladta 18 lakásprojektjét Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 14:05
Rekordértékű, több mint 223 milliárd forint (2 405 millió PLN) összegű megállapodás született a WING többségi tulajdonában lévő Echo Investment által fejlesztett, valamint a vállalat résztulajdonában álló Resi4Rent bérlakásplatform portfoliójának valamivel több mint felének értékesítéséről.
Vállalat Véget ért a sztrájk az Egyesült Államokba legtöbb járatot indító légitársaságnál
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 13:41
Az Air Canada és a légiutas-kísérők szakszervezete előzetes megállapodást kötött, amellyel véget ér a napok óta tartó sztrájk.
Vállalat Trump lemásolná Nagy Márton ötletét
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 12:59
Az amerikai Eli Lilly árat emelt Nagy-Britanniában, miközben a dán Novo Nordisk az Egyesült Államokban csökkentette a fogyasztó gyógyszer árát. 
Vállalat Nem akármilyen befektetők érkeznek az Intelbe
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 11:37
A Trump-kormányat és a Softbank is beszállna az Intelbe. A chip-gyártó üzletág felvirágoztatása a cél. 
Vállalat Felére csökken a fogyasztó csodaszer ára
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 09:47
A felére csökkenti a legnépszerűbb gyógyszerének árát a Novo Nordisk. 
Vállalat A füstben nemcsak az egészség vész el, hanem az igazság is?
Natív tartalom | 2025. augusztus 18. 14:22
Az internet által az emberiség történetében először jutottunk el oda, hogy bárki szinte bármiről bármikor információhoz juthat. Egy kattintással válhatunk szakértővé bármilyen témában, legalábbis látszólag. A valóság azonban árnyaltabb: a „korlátlan tudás” korszakában a bizonytalanság, az álhírek és a tévhitek is minden korábbinál gyorsabban terjednek.
Vállalat Kirobbanó erőben a hazai tőzsde prémiumpapírja
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 08:57
Javuló hatékonyság mellett 20 százalék felett bővült az AutoWallis árbevétele az első félévben.
Vállalat Itt az MNB és a bankok közös nagy dobása, ezzel mindenki jól jár
Herman Bernadett | 2025. augusztus 15. 05:49
Szeptemberben indul a Magyar Nemzeti Bank (MNB) minősített vállalati hitelprogramja (MVH), amelyben már több bank is jelezte, hogy részt venne. Az Erste is ezek közé tartozik, Cselovszki Róbert, a hitelintézet vezérigazgató-helyettese reméli, hogy a kezdeményezés fellendítheti az elmúlt években padlóra került vállalati hitelezést. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG