3p
Az Alibaba vezéréről, Kína egyik leggazdagabb és legismertebb üzletemberéről ezt maga a pártlap hozta nyilvánosságra.
Jack Ma. Kép forrása: Wikipedia

Kína leghíresebb kapitalistája kommunista. Jack Ma a Kommunista Párt tagja, és ezt az ország állami lapja, a People’s Daily írta meg. Az újság hétfői számában egy listát tett közzé, melyben köszönetet mondanak azoknak, akik sokat tettek Kína gazdaságának modernizálásáért, ebből derül ki Ma párttagsága.

Hogy Ma párttag, az sokakat meglepett: bár korábban voltak spekulációk az üzletember kommunista kötődéseiről, ezt ő nyilvánosan soha nem ismerte el, és a róla és az Alibabáról szóló 2015-ös könyv szerint ezt azért tehette, hogy megóvja nemzetközi imidzsét és vállalata érdekeit. Egy interjúban pedig azt a tanácsot adta a kormánnyal közelebbi kapcsolatba kerülő munkavállalóknak, hogy "szeressék őket, de ne házasodjanak össze velük."

Hogy a Kommunista Párt pontosan miért leplezte le Ma-t, az egyelőre nem tiszta. A Wall Street Journal szerint egyes elemzők úgy értékelik a húzást, mint a párt kísérletét arra, hogy polírozzon az imidzsén azzal, hogy az egyébként mindig előnyt élvező állami tulajdonú cégek mellett egy magántulajdonú cég érdemeit is elismerik. Egy másik felfogás szerint ez a gesztus pont, hogy arra jó, hogy még jobban az emberek orra alá dörgölje a párt dominanciáját. A kínai nyomulás újabb szakaszában fokozódhat a nem állami cégekre nehezedő nyomás azzal, hogy csak akkor működhetnek tovább zavartalanul a nyílt piacon, ha közben a párt jelvényét viselik.

Jack Ma szeptemberben jelentette be, hogy jövőre leköszön az Alibaba éléről, és emiatt akkor rögtön beindultak a spekulációk, hogy valójában a párt kényszerítheti a visszavonulásra. Ezt az elméletet Ma a nyilvánosság előtt elutasította. Egy elemző szerint ha konkrét nyomás alá nem is helyezték Ma-t, lemondása hátterében akkor is az állhat, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök alatt a Kommunista Párt vissza akarja szerezni a mindenekfelettállóságát. Ma pedig egyszerűen olvasott a jelekből, és önként állt fel a székéből, mielőtt még kopogtattak volna az ajtaján.

Az Alibaba bővebben nem kívánta kommentálni a leleplezést, csak annyit árultak el, hogy Ma párttagsága nem befolyásolta az üzleti döntéseit. Az egybként a People’s Daily cikkéből nem derült ki, hogy mikor lépett be Ma a pártba.

A kínai állam tekintélyelvű, de nem techellenes, és hagyja a netes vállalatokat szabadon működni, ha azok nem beszélnek az állam ellen. Erről itt írtunk bővebben.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A fix 3 százalékos hitel új lendületet ad a fejlesztéseknek
PR | 2025. november 14. 10:37
A fix 3 százalékos kamatozású vállalati hitelprogram a gazdasági növekedés mellett a mindennapi biztonságot is erősíti. A Cégkassza Podcast legújabb adásában Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára, valamint Palóc André, a minisztérium szóvivője részletesen kifejtették, hogyan mozdította meg a program a „fiókban maradt fejlesztéseket”, miként ösztönzi a kkv-k méretugrását, és milyen további könnyítések várhatóak az adminisztráció és az adózás területén.
Vállalat Előnyben a csalók, terjed a deepfake: így venné fel a kesztyűt a KiberPajzs
Imre Lőrinc | 2025. november 13. 16:59
Újabb eszközöket ad a kibercsalók kezébe a mesterséges intelligencia, ami egyelőre inkább a támadóknak kedvez, a lakossággal és a vállalatokkal szemben. Küzdeni kell a digitális támadások ellen, de a helyzetet nehezíti, hogy sokan a biztonság illúziójába ringatják magukat – hangzott el az OTP Bank és a KiberPajzs projekt közös sajtótájékoztatóján.
Vállalat Nyakon csípték a Red Bull-t
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 15:34
Az Európai Bizottság hivatalos versenyfelügyeleti eljárást indított annak kivizsgálására, hogy a Red Bull osztrák energiaital-gyártó vállalat jogellenesen korlátozta-e a versenyt az EU energiaital-piacán, megsértve ezzel az uniós versenyjogi szabályokat – közölte csütörtökön a brüsszeli testület.
Vállalat A Mol lehet a nyertese a szerbiai céget sújtó amerikai szankciónak
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 11:35
Bevásárolná magát a szerbiai Naftna industrija Srbije (NIS) olajvállalatba, részvényeket véve az orosz Gazprom többségi tulajdonostól.
Vállalat Akkumulátorgyár: a Toyota kedveskedik Donald Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 07:21
A Toyota Motor szerdán közölte, hogy megkezdte a termelést 13,9 milliárd dollár értékű észak-karolinai akkumulátorgyárában, miközben fokozza hibridgyártását, és megerősítette, hogy a következő öt évben 10 milliárd dollárt fektet be amerikai gyártókapacitásainak fejlesztésébe.
Vállalat Kevesebb bevétel mellett is profitot hozott a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 19:33
Itt a negyedéves gyorsjelentés.
Vállalat Felelős digitalizáció a Magyar Telekomnál
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 18:57
Bár az ESG kifejezés csak az elmúlt években épült be a köztudatba, a legnagyobb magyarországi vállalatok már több mint két évtizede készítenek fenntarthatósági jelentéseket környezeti, társadalmi és vállalatirányítási tevékenységeikről. Így van ez a Magyar Telekomnál is. A Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencián a cég ESG vezetője elmondta, hogy – bár a telekommunikációs szektor – nem tartozik a klasszikusan magas üvegházhatású gázokat kibocsátók közé, jelentős gazdasági szereplőként mégis érzik szerepüket, ezért is tesznek aktívan a klímavédelemért.
Vállalat Fenntartható IT – a laptopgyártók zöld stratégiái
PR | 2025. november 12. 09:50
Mindenre kiható digitális világunkban a technológia fejlődése már közel sem a csak a teljesítményről és innovációról szól. A felelősségvállalás legalább ilyen fontossá vált. A „fenntartható IT megoldás” már nemcsak egy üres, zöldre mosó jelszó, hanem a tudatos vállalatirányítás és fogyasztói döntéshozatal alapja kell, hogy legyen. Nézzük, mit értenek ez alatt a laptopmárkák!
Vállalat Nonstop védelmet kínál a Telekom
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 20:09
A Telekom Üzleti Net Nonstop csomagjai instant megoldásokkal biztosítják az üzletmenet folyamatosságát a vállalkozások számára, még szélsőséges körülmények között is.
Vállalat Megcsillant, de nem fénylett a Subaru csillagja az első fél évben
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 16:51
A Subaru Corporation japán autógyártó az egy évvel korábbinál kisebb profittal zárta pénzügyi évének első felét az 5,3 százalékos bevételnövekedés ellenére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG