3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerint jogsértő az Auchan Magyarország Kft. több, összehasonlításokat tartalmazó reklámja, mert azok nem tárgyilagosan tüntették fel az árkülönbségeket.

Mivel volt a baj?

A GVH szerint az Auchan megsértette az ellenőrizhetőség, illetve a tárgyilagos összehasonlítás követelményét a 2012 júniusától 2014 júniusáig az egyes Auchan áruházakban kihelyezett különböző, saját és versenytársi blokkokat, illetve az árelőnyöket megjelenítő ár-összehasonlító reklámtábláival.

Az összehasonlított két termékkosár ugyanis egyebek között eltérő darabszámú terméket tartalmazott, az összehasonlított termékek nem voltak igazolhatóan azonosak, a kosárban az egyik termék akciós, míg a másik alapáras volt – írja a GVH közleményében.

A hatóság szerint az Auchan nem dolgozta ki sem az ár-összehasonlításra vonatkozó stratégiáját, sem az ellenőrzési vagy igazolási mechanizmusokat az áruházakban kihelyezett ár-összehasonlító reklámok közzétételekor, valamint nem tartotta be a saját maga által a későbbiekben felállított rendszert sem a kihelyezett tábláival, így sérült a szakmai gondosság követelménye;

A Tescóhoz és az Interspárhoz mérték magukat

A GVH azt is megállapította, hogy a hipermarket megsértette a tárgyilagos összehasonlítás követelményét a 2013 novemberétől 2014 júliusáig közzétett ár-, illetve árszínvonal-összehasonlítást tartalmazó televíziós és rádiós reklámjaiban is, mert a fogyasztók nem kaptak objektív képet az árszínvonalak különbségéről („a termékkosár a felmért Tescokban X%-kal, az Intersparokban Y%-kal került többe, mint az Auchanban” üzenetekkel) az összehasonlításokat megalapozó felmérések aggályos módszertana miatt.

A GVH a bírság kiszabásakor az összehasonlító bevásárlókosár megjelenítése, valamint a tévé- és rádióreklámok költségeire alapozott. Súlyosító körülményként értékelte többek között, hogy a jogsértő kereskedelmi gyakorlat hosszú ideig tartott, az intenzív és kiterjedt kommunikáció széles fogyasztói kört ért el.

Enyhítő körülményként vette figyelembe a GVH, hogy az Auchan feltárta a hiányosságok egy részét nyilatkozataiban, egyes nyilatkozatai hátrányára szóltak. Továbbá az Auchan igyekezett javítani a hibákon a vizsgált időszakban kialakított belső rendszerével, a reklámok alkalmasak lehettek árverseny generálására az érintett piacon, a reklámokkal szemben támasztott kifogások ellenére.

A jogsértés elkövetéséért 56 millió forint bírságot szabott ki a Versenyhivatal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Figyelmeztetést adott ki a Wizz Air, ekkor jön a leállás
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 13:25
Egy tervezett karbantartás lesz az ok.
Vállalat Itt tartunk! A NAV ellenőrzések támogatója: az AI
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 07:59
A mesterséges intelligencia is kiveszi a részét a csalárd adózók kiszűréséből.
Vállalat Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 11:41
Nagy változás vár a palackvisszaváltási rendszerre a jövőben.
Vállalat Fiatal innovátorokat vár a Bosch és a Richter
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 11:29
Közös pályázatot hirdet fiataloknak Magyarország két meghatározó nagyvállalata.
Vállalat Alig várja, hogy egy ilyen ügynök beépüljön a cégébe
Natív tartalom | 2026. február 21. 11:15
Idegesítő hiba a számlán, lassan érkező és nem túl kedves válasz, újabb körök az ügyfélszolgálattal a vásárlói oldalon. A másikon értetlen és sokszor arrogáns ügyfél, az adathalmazban magát és idejét is elvesztő munkatárs. Lehet, hogy az AI-ügynökök hozzák el az idilli megoldást?
Vállalat Külföldön terjeszkedik az Appeninn Holding
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:55
Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. a társaság 100 százalékos tulajdonában álló lengyel leányvállalatán keresztül megvásárolta a lengyelországi Tarnówban található Goodyear logisztikai központot – közölte az ingatlanbefektetési társaság pénteken az MTI-vel .
Vállalat Kiderült: gyönyörű éve volt tavaly a Graphisopt Parknak
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 09:44
A Graphisoft Park SE pro forma adózott eredménye tavaly 20,48 millió euró volt az előző évi 7,96 milliárd euró után, az eredményt egyszeri rendkívüli tételek húzták fel – közölte a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Vállalat Üzent a Molnak és a kormánynak az Adria vezetéket üzemeltető horvát cég
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 19:30
Közleményt adott ki pénteken a Janaf horvát olajvállalat az Adria-vezetéken Magyarország és Szlovákia felé történő kőolajszállításról. A horvát fél szerint ők „a partnerséget és a megbízhatóságot” tartják a vállalat legfontosabb üzleti értékeinek, és tevékenységük hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország és Szlovákia kőolajellátása továbbra is teljesen biztosított legyen.
Vállalat Minden kiderült a Széchenyi Kártya Programról: kamattámogatás nélkül még nagyobb bajban lennénk
Imre Lőrinc | 2026. február 20. 14:27
Az államilag támogatott termékek tartják lélegeztetőgépen a magyar vállalati hitelpiacot, ami ezek nélkül csökkent volna az elmúlt években. A KAVOSZ Zrt. sajtóeseményén jártunk, ahol bemutatták az Egyensúly Intézet tanulmányát a Széchenyi Kártya Program gazdasági hatásairól. Arra a kérdésre is választ kaphattunk, hogy mennyibe kerül a költségvetésnek a támogatott hitelek fenntartása.
Vállalat Újabb mérföldkő, ezzel az országgal erősíti a kapcsolatát Magyarország és a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 13:25
Új szintre lépett a stratégiai párbeszéd Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG