3p

Meredeken emelkedett ősz a vállalatok bankban tartott pénze.

Decemberben valósággal felrobbantak a céges betétek. Ez ugyan januárban visszaállt, de még így is tízezer milliárd forintnál nagyobb az állomány. A cégeknek a bankok hajlandóak magasabb kamatot fizetni, mint a lakosságnak, így aztán a lekötött betétek összege is szépen hízik - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Hihetetlen sok pénzről van szó. Fotó: depositphotos.com
Hihetetlen sok pénzről van szó. Fotó: depositphotos.com

A vállalatok bankokban elhelyezett pénze 11852 milliárd forintot tett ki tavaly decemberben. Bár már 2020. decembere is a bőséges forrásokról szólt, így is 40 százalék feletti növekedés jellemezte a betéteket a 2020 decemberi 8420 milliárd forinthoz képest. Májushoz képest négyezer milliárd forint felett alakult a vállalati pénztömeg növekménye, aminek a döntő része az év végén halmozódott fel.

Csak decemberben másfél ezer milliárd forintot tett ki a vállalati betétek emelkedése. Ez a növekedés viszont részben csak átmeneti volt, januárban szinte ugyanannyival csökkentek a vállalati betétek, mint amennyivel decemberben növekedtek. Viszont így is 10638 milliárdot tett ki az év első hónapjában a vállalatok által bankban parkoltatott pénzt.

A cégek a betett összeg 32 százalékát kötötték le januárban, ez a pénz pedig szinte kizárólag az éven belül lekötött vállalati betétekbe áramlott. Ilyen lekötésekre átlagosan 3,31 százalékot kaptak a vállalatok, ami jelentős növekedést jelenít meg az egy évvel korábbi 0,48 százalékhoz képest. Ez a tavaly decemberi 2,75 százalékos kamathoz képest 56 bázispontos emelkedés.

Így tehát a tavaly novemberben beinduló nagy kamatemelések, ha nem is teljes mértékben, de nagy részben érvényesültek a vállalati betéteknél. November elejétől a jelenleg irányadónak számító egyhetes betéti kamatot ugyanis az MNB 2,5 százalékkal emelte január végéig. Ugyanakkor a vállalati látra szóló betétek emelkedése ehhez képest jóval szerényebb volt, januárban 0,19 százalékra emelkedett a decemberi 0,15 százalékhoz képest.

A vállalati lekötött betétek viszont így is jelentősen kedvezőbb ajánlatot jelenítenek meg a lakossági lekötésekhez képest. A lakosság számára az éven belüli lekötött betétek átlagkamata 2,08 százalék volt tavaly decemberben, és meg ez az alacsonyabb átlagos érték is csak a betétek nagyjából 5 százalékát érintette. A vállalatok ezzel szemben több mint 1 százalékponttal magasabb kamatra számíthattak, amivel a cégek jelentős része, 32 százaléka élt is - írja a Bank360.hu.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Zuhannak a Tesla-eladások az amerikai adójóváírás megszűnése miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 17:34
Közben meglódultak a kínai eladások. 
Vállalat Három nagy légitársaság csap össze a portugál légitársaságért
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 15:31
Az érdeklődők között van a Deutsche Lufthansa, az IAG és most már az Air France-KLM is. 
Vállalat Erős évet zárt az AKKO Invest, de egy tétel lenyomta a profitot
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:37
Újabb rekordévet tudhatnak maguk mögött.
Vállalat A piac negyede az MBH lízingcégéé
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:33
Jó évet zárt az Euroleasing Zrt. 2025-ben is.
Vállalat Sikert és profitot érő kérdések és válaszok kkv-knak
PR | 2026. április 2. 10:27
A Garantiqa támogatásával készült Cégkassza Podcast azoknak szól, akik szeretnének tisztábban látni a vállalkozói pénzügyek, finanszírozási lehetőségek és kkv-trendek világában. Hiteles vendégek, aktuális témák, közérthető beszélgetések — minden, ami a tudatos üzleti döntésekhez kell.
Vállalat Vagyonból örökséget csinálna az OTP Private Banking
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 10:06
Új szolgáltatást integrálnak a vagyonkezelésbe.
Vállalat Megfürdették pénzben a ChatGPT fejlesztőit
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 09:48
Rekordösszegű tőkebevonás a cégnél.
Vállalat Újra indítja észak-koreai járatait az Air China
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 19:33
Nem máshova, mint egyenesen Észak-Koreába indítanak repülőket.  
Vállalat Komoly átalakulást hajtottak végre a Mol-nál
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 18:29
A Mol Nyrt. tavaly jóváhagyott szervezeti átalakulása értelmében április elsejétől holdingtársaságként működik tovább, amely személyi változásokkal is járt – közölte a társaság a BÉT honlapján szerdán.
Vállalat ÁKK: az első negyedév meghaladta a terveket
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 16:34
Az egész évre tervezett 5445 milliárd forint összegű nettó forrásbevonás teljesülése kedvező volt, az első negyedévben a lakossági állampapírokra vonatkozó éves terv 33 százaléka teljesült, a forint intézményi finanszírozás esetében 99 százalék, a deviza intézményi finanszírozás vonatkozásában pedig 66 százalék a teljesülési arány – közölte kedden az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A nettó kibocsátás mellett a bruttó állampapír-eladás is kedvezően áll időarányosan, még a háborús feszültség sem okozott komoly megingást a piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG