3p
Sokkal lassabban halad a munka, mint tervezték, még a beruházási központ felépítése is több körös tenderen dől el. Közben már csak Brüsszelre kell várni, hogy hatályba léphessen a módosított hitelszerződés.

Az Államadósság Kezelő Központ statisztikája szerint az első negyedévi 7,86 milliárd forint után a második negyedév végén 8,06 milliárd forint volt a paksi atomerőmű új blokkjainak megépítésére lehívott devizahitel állománya. Az nem derül ki az adatokból, hogy ez az átértékelés hatása, vagy történt tényleges lehívás, mindenesetre elmondható, hogy az előző évi mintegy 24 milliárd forint után idén is igénybe veszi a magyar állam az oroszok által biztosított pénzügyi keretet. A tavaly lehívott összeget egyébként előtörlesztették a magyar költségvetésből, valószínűleg ez lesz a sorsa az idén lehívott összegnek is.

A hitelszerződés értelmében a 12 milliárd eurósra tervezett projekthez az oroszok 10 milliárd euró hitelt biztosítanak, a maradékot a magyar fél fedezi. A beruházás jelentős csúszásban van, már az engedélyezési, jóváhagyási fázisban sikerült több évvel elmaradni az eredeti ütemezéshez képest. A számítottnál többet kellett várni az Európai Unió jóváhagyására, de a magyar hatóságok is körültekintően igyekeznek eljárni, talán a kormány számára elfogadhatónál is körültekintőbben. Az alaposság oka, hogy az orosz technológia adaptációja nem megy könnyen az uniós jogszabályi, műszaki követelményekhez.

A csúszás eredménye, hogy idén a magyar kormány tárgyalni kezdett Moszkvával a hitelszerződés kondícióinak felülvizsgálatáról. A tavasszal elkezdődött egyeztetések célja, hogy a törlesztés kezdetét és végét módosítsák egy későbbi időpontra, mint a blokkok átadására eredetileg tervezett 2025-2026.

Nyár táján olyan hírek jelentek meg a Kormányinfón elhangzottak alapján, hogy a deal megköttetett, és már csak Brüsszel - megkerülhetetlen - jóváhagyására kell várni a megújított szerződés hatályba léptetéséhez. Erre a nyári szabadságolási időszak miatt eddig nem kerülhetett sor - a brüsszeli bürokraták is pihenni mennek ilyenkor - , de ősszel valószínűleg várható hivatalos bejelentés ebben az ügyben.

Ami a beruházás érdemi részét illeti, egyelőre az erőmű beruházási központjának megépítése jelenti a legnagyobb kihívást. A 300 fő ellátására, munkakörülményeinek biztosítására alkalmas tömbre pont a minap írt ki pályázatot a Paks II. felépítését koordináló társaság. Három céget fognak meghívni a tervek szerint a tenderre, azokat, amelyek a legvaskosabb referenciákkal rendelkeznek ezen a téren. A központra egyébként már tavaly is kiírtak egy pályázatot, amiből úgy tűnik, a reaktor üzemeltetéséhez közvetlenül nem kapcsolódó épületek felhúzása is több körös eljárásban folyik - ami a projekt időigényét jelzi, s tovább erősíti a vélekedéseket, hogy akár éveket is késlekedhet a blokkok átadása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A sikeres AI-bevezetés 80 százalékban nem a szoftveren múlik – De akkor vajon micsodán?
PR | 2026. július 23. 16:25
Reggel a munkatársak beírnak egy-két kérdést a ChatGPT-nek, délután háromkor viszont még mindig ugyanazt az Excel-táblát másolgatják. Az eszközök már ott vannak a vállalati gépeken, a havi zárásnál mégsem látszik, hogy a cég egyetlen perccel is gyorsabb vagy jövedelmezőbb lett volna. Miért várat magára a valódi megtérülés, és mit csinálnak másképp azok, akiknél már a profitban is mérhető az AI jelenléte?
Vállalat Elfogadta új stratégiai tervét a magyar tőzsde ingatlanpiaci nagyágyúja
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 13:30
Magyarország egyik meghatározó, integrált ingatlanszolgáltatási cégcsoportjává kíván válni a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett AKKO Invest, miközben öt éven belül tavalyi árbevételének duplázását tervezi megújuló stratégiájában – közölte a társaság.
Vállalat Lesújtott az Európai Bizottság az amerikai óriáscégre
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 13:10
Az Európai Bizottság 890 millió eurós büntetést szabott ki a Google-ra a digitális piacokról szóló rendelet megsértése miatt.
Vállalat Bődületesen erős számokat közölt a Google anyavállalata, de a befektetőket ez nem érdekelte
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 10:40
Az Alphabet, a Google anyavállalata a várakozásokat meghaladó bevételről számolt be a második negyedévben, miközben a felhőszolgáltatási üzletág kiemelkedő növekedést ért el. A vállalat ugyanakkor tovább emeli a mesterséges intelligenciához kapcsolódó beruházásait, ami kedvezőtlen piaci fogadtatásra talált.
Vállalat Megszólalt Musk a gyorsjelentés után: tovább csúsznak a Tesla tervei
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 07:58
Növekvő árbevétel mellett alacsonyabb nyereségről számolt be a Tesla a második negyedévben, miközben a vállalat jelentősen növelte beruházásait a humanoid robotok, a robotaxi-rendszer és a mesterséges intelligenciához kapcsolódó fejlesztések területén.
Vállalat Hiába a módosítások, a korrupció melegágya maradhat a közbeszerzési rendszer?
Imre Lőrinc | 2026. július 22. 08:43
Túlburjánzott, alacsony hatékonysággal működő intézmények, hiányzó felelősségi körök és a korrupció melegágya: hiába módosított a kormány a hazai közbeszerzési törvényen, a háttérrendszer reformja nélkül félő, hogy az évente 4-5 ezermilliárd forintot megmozgató piac alapjaiban nem fog megváltozni.
Vállalat Egy csapásra 13 százalékkal hízik az OTP
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 06:13
Régiós nagypályást tudhat magáénak a bank, ha sikerrel zárul ez az ügylet.
Vállalat Akkora bírságot kapott az AliExpress, hogy a Holdról is látszik
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 12:57
Nem jártak el kellő gondossággal. 
Vállalat Odavertek a kerozinárak és a vonakodó utasok a Ryanair profitjának
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 12:46
Azt meg még nem látják, mi jöhet a második félévben.
Vállalat Nagy bejelentés a Teslától – magához tér az európai villanyautópiac?
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 10:39
Jó évre számítanak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG