Közeleg a június 30-i határidő: a szolgáltatóknak eddig kell felülvizsgálniuk a meglévő előfizetői szerződésállományt. Egyrészt összesíteniük kell az egy kézben lévő kártyák számát, másrészt el kell végezni az előfizetőik adatainak egyeztetését és ellenőrizni kell a személyazonosításra alkalmas igazolványuk érvényességét is.
A jogszabály szerint a szolgáltatók kötelesek ellenőrizni egyfelől az új előfizetők személyazonosságát, valamint a már meglévő feltöltőkártyás ügyfelek adatait is egyeztetniük kell a központi nyilvántartásban lévőkkel.
Ha valaki nem a saját nevére szóló prepaid SIM-et használ, akkor a kártyát az eredeti tulajdonostól kell előbb megvásárolnia papíron, majd azt a szolgáltatóval kötött új szerződés megkötésével veheti a nevére. Az adategyeztetés ügyében egyelőre nem alakultak ki sorok a szolgáltatóknál a Világgazdaság cikke szerint, júniusban azonban lehetnek torlódások az ügyfélszolgálatokon.
Nem lehet akármennyi SIM-kártyád
A jogszabály azt is kikötötte, hogy egy magánszemély szolgáltatónként legfeljebb 10, míg egy cég legfeljebb 50 darab hanghívásra szolgáló feltöltőkártyával rendelkezhet.
A jelenleg limiten felüli darabszámú kártyával rendelkező ügyfeleknek június 30-ig kell nyilatkozniuk arról, melyik hívószámokat kívánják fenntartani. A szolgáltatók emlékeztettek, hogy amennyiben a nyilatkozattétel elmarad, vagy az ügyfelek személyazonosságának ellenőrzése sikertelen, megszűnnek az érintett feltöltőkártyás előfizetői szerződések.
Mi a teendő?
A tíznél több feltöltős SIM-kártyával rendelkező ügyfelek az elmúlt három hónap során már kaptak sms-értesítést – közölték a távközlési cégek a Világgazdasággal.
A lap friss cikke szerint az adatok egyeztetésére a Magyar Telekomnál online és telefonon is van lehetőség (még akciót is hirdettek: egy hétvégén át korlátlanul hívhatja a Telekom mobil- és vezetékes számait, aki telekomos feltöltőkártyás hívószáma adategyeztetését online végzi el), a Vodafone-nál telefonon vagy személyesen. A Vodafone-nál itt fel lehet iratkozni a mailcímünkkel, így értesítenek, mikor válik elérhetővé az online adategyeztető felület. Bár a cikk szerint a Telenor még csak dolgozik az online egyeztetés elérhetővé tételén, időközben ezt élesíthették, itt már megtaláltuk >>
A házastársadnak adhatsz SIM-et, az anyósodnak nem
A törvény egyúttal tiltja a feltöltőkártyás előfizetések továbbértékesítését. A SIM-kártya ingyenes átadása harmadik személynek csak akkor lehetséges, ha arról az előfizető előzetesen tájékoztatja a szolgáltatót és megadja a használó személyazonosító igazolványa (például fényképes személyi igazolvány, jogosítvány vagy útlevél) ellenőrzéséhez szükséges adatokat is, továbbá az ellenőrzés sikeres volt.
Ha az előfizetést közeli hozzátartozó részére adja át az ügyfél, azt nem szükséges a szolgáltató részére bejelenteni - de figyelni kell arra, hogy összesen 10-nél több SIM nem lehet a nevünkön.Közeli hozzátartozónak minősül a Világgazdaság cikke szerint a házastárs, az egyenes ági rokon, a testvér, de nem minősül ilyennek például az élettárs, az anyós, az após.
A terroristák és a bűnözők miatt van az egész Bár elméletileg korábban is lehetett volna tudni, ki használja a feltöltőkártyás telefonokat, a gyakorlatban ezt nem volt nehéz megkerülni - bűnözői körök és terroristák is egész simán tudtak hívásaikhoz magyar SIM-kártyákat használni a lebukás veszélye nélkül. A Terrorelhárítási Központ októberben közölte: összesen nyolc, a párizsi és brüsszeli merénylőkhöz köthető magyarországi hívószámot azonosított be, amelyek közül hatot aktiváltak egy hajléktalan férfinak a nevére, akinek nagyszámú magyar mobiltelefon-előfizetése volt. Lapinformáció szerint a három nagy magyarországi mobilszolgáltató cégnél milliós nagyságrendű SIM-kártya szerepel mindössze két tucat személy nevén. |