4p
Ez 7,8 százalékos növekedés a tavalyihoz képest.

Az információ, kommunikáció ágazat vállalkozásai 776 milliárd forint árbevételt értek el idén az első negyedévben, 7,8 százalékkal többet, mint egy évvel korábban - írta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetesi adatok alapján.

A legnagyobb súlyt jelentő információtechnológiai szolgáltatás és az információs szolgáltatás ágazatok vállalkozásainak együttes árbevétele 15,3 százalékkal 337 milliárd forintra emelkedett. A távközlési ágazat vállalkozásai az előző évinél 2,1 százalékkal több, 298 milliárd forint árbevételt realizáltak.

A KSH adatai szerint az első negyedév végén a mobiltelefon-előfizetések száma 11,8 millió - az egy évvel korábbival közel azonos - volt. A havidíjas előfizetések száma 300 ezerrel emelkedett, aránya 67 százalékra nőtt. A feltöltőkártyás előfizetések számának 8 éve tartó visszaesése tovább folytatódott, egy év alatt 248 ezerrel csökkent. Ebben szerepet játszott a feltöltőkártyás előfizetések ellenőrzéséről szóló, 2017 elején életbe lépett hatósági rendelet, ami előírja a kötelező adategyeztetést.

Idén az első negyedévben a magyar mobilhálózat adatforgalma 73 petabyte-ra emelkedett. Az összes adatforgalom 92 százaléka már 4G/LTE-rendszeren, 5,8 százaléka 3G/UMTS-rendszeren keresztül zajlott, 2,2 százaléka pedig GPRS4 (csomagkapcsolt adatátvitel) adatforgalom volt.

Az első negyedévben mobilhálózatból összesen 2,0 milliárd hívást indítottak, 4,0 százalékkal többet, mint az előző évben. A mobiltelefonálással töltött összes idő (5,9 milliárd perc) 7,8 százalékkal emelkedett. Egy mobilelőfizetésre átlagosan napi 5,5 perc beszélgetés jutott.

A KSH közölte: a vezetékes fővonalak száma stagnált, a negyedév végén 3,1 millió volt. Száz lakosra 32 vezetékes fővonal jutott. Az üzleti fővonalak száma 8,4 százalékkal csökkent, arányuk 13 százalék volt. Az egyéni előfizetők száma gyakorlatilag nem változott, és már hozzájuk tartozott a vezetékes vonalak 87 százaléka. A vezetékes hálózatból indított hívások száma 18 százalékkal kevesebb, időtartama 12 százalékkal rövidebb volt, mint tavaly az első negyedévben.

Azt is kiemelte a KSH, hogy az internetpiac dinamikus bővülése folytatódott az első negyedévben. Az internet-előfizetések száma a negyedév végén 10 millió volt, 4,0 százalékkal nőtt. A piac koncentráltsága magas, az előfizetések több mint 96 százaléka 10 szolgáltatóra jutott. Az internetelőfizetések 80 százalékát egyéni, 20 százalékát üzleti szerződések adták. A több éve tartó lendületes fejlődés mögött a szolgáltatók technológiai változásokhoz való gyors alkalmazkodása, illetve az okostelefonok elterjedése és a folyamatos árverseny áll, aminek eredményeként a mobilinternet-előfizetések egyre inkább megfizethetőek - írták.

Az internet-hozzáférési szolgáltatások nettó árbevétele folyamatosan nő, az idei első negyedév változása számottevően meghaladta az előfizetésszám bővülését. A 66 milliárd forintos árbevétel folyó áron 12 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál, és több mint fele mobilinternet hozzáférési szolgáltatásból származott.

Az infokommunikácós szektorban 85 ezren álltak teljes munkaidőben alkalmazásban, 3,8 százalékkal többen, mint az előző évben. A távközlés ágazatban 3,9 százalékkal csökkent a létszám, az információtechnológiai szolgáltatás és az információs szolgáltatás ágazatokban 8,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos negyedévit.

A bruttó átlagkereset 13 százalékkal 632 ezer forintra emelkedett egy év alatt a szektorban, a legnagyobb mértékben, 17 százalékkal a távközlés ágazatban nőtt. A legmagasabb átlagkereset az információtechnológiai szolgáltatás és az információs szolgáltatás ágazatokban volt, 658 ezer forint, 13 százalékkal több az előző évinél.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
Makro / Külgazdaság Hiába szedett be sokkal többet a magyar állam – még sokkal többet költött
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:33
Itt vannak a részletes adatok a költségvetés november végi helyzetéről.
Makro / Külgazdaság Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 11:27
Most az autósok másik csoportja örülhet.
Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
Makro / Külgazdaság Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 08:37
Félrehívták egy kicsit az uniós csúcs sorsdöntő pillanataiban.
Makro / Külgazdaság Ilyen még soha nem történt a magyar kereskedelemben
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 07:47
Csökkent a terminálok száma – de miért?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG