3p

Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én
Merkely Bélával, Kóka Jánossal, Kulja Andrással, Zacher Gáborral
és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 11-ig kedvezményes áron!

Részletek és jelentkezés itt!

Egyelőre senki sem vállalta magára a hackertámadást, amellyel a kormány rendszereit terhelték túl.

Mostanáig semmilyen ország vagy szervezet nem vállalta magára a kormányzati informatikai hálózat elleni hétvégi, úgynevezett elosztott túlterheléses támadást, amellyel több kormányzati honlapot tettek részlegesen vagy teljesen elérhetetlenné - közölte a Belügyminisztérium (BM) szerdán.

Mindenki, egyszerre

A tárca azt írta: a hétvégén több hullámban - április elsején 16 és 18 óra között, valamint 22 és 24 óra között, továbbá április 2-án 11 és 13 óra között - jelentős mértékű túlterheléses támadás tette időszakosan elérhetetlenné a kormányzati rendszerek egyes nyilvánosan elérhető szolgáltatásait. A fő célpontok igazolhatóan a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal honlapja (kih.gov.hu), a kormany.hu és a Külgazdasági és Külügyminisztérium publikus szolgáltatásai voltak - közölte a BM.

A támadók az úgynevezett elosztott szolgáltatásmegtagadási támadás (DDoS - Distributed Denial of Service) módszerét alkalmazták. Ezt a támadók a célpontszerverek leterhelésével érhetik el olyan módon, hogy annyi adatot továbbítanak a támadott szerver felé, hogy az a valós kérésekre már nem képes válaszolni.

Fogalmuk sincs, kik lehettek

A BM közleményében kiemelte: az ilyen támadások során a támadó nem fér hozzá érzékeny információkhoz, ugyanakkor a szolgáltatások elérhetetlenné tételével jelentős társadalmi és anyagi kár okozására képes, ezért jelentős fenyegetést jelent többek között az elektronikus közszolgáltatások számára is.

A tárca szerint a mostani támadás összetettségét és komplexitását jellemzi, hogy a támadások során felhasznált számítógépek valós címeit rejtették, több DDoS támadásfajtát kombináltak, valamint a támadás erősségét - szükség szerint, annak hatását figyelve - növelték. Az elkövetők hamisított IP-címeket használtak fel, ami miatt a támadók, vagy akár a támadás céljából felhasznált számítógépek nem vagy nehezen azonosíthatóak.

A kiesett szolgáltatások elérhetőségének helyreállítása, az eset kivizsgálása és a hasonló esetek hatásának mérsékléséhez szükséges intézkedések végrehajtása jelenleg is tart. A támadás körülményeinek pontos megállapításához szükséges vizsgálatokat, a támadások nyomainak elemzését a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI) és a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ Zrt.) szakemberei jelenleg is folytatják, a NISZ Zrt. a szolgáltatások elérhetőségét biztosítja - fejtette ki a BM közleményében.

Az esetről szerda délelőtt kezdődött zárt ülésén az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is tárgyal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Az Orbán-kormány kiköltekezése nemcsak hiba, hanem bűn
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. március 6. 19:32
A piacok jól fogadták a jegybankelnökváltást, persze ahhoz a dollár gyengülése is kellett, hogy a forint euróval szembeni árfolyama több napon át a 400-as szint alatt maradjon. De mi lesz a jövőben? Képes lesz a tavaly év végén még kormánytag Varga Mihály független maradni, ellenállni például a pénzügyminiszteri teendőket is magához vonó, ám a gazdasági növekedést hajszoló Nagy Márton nyomásának, ha azok veszélyeztetik az MNB inflációs céljait? Eköré fűztük fel a Bod Péter Ákos egyetemi tanárral, közgazdásszal folytatott beszélgetésünket, amely során lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője felidézte, milyen volt, amikor ő került a jegybankelnöki székbe. És persze jutott idő a gazdaságpolitika elemzésére is. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 71. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Kamatot vágott az EKB
Privátbankár.hu | 2025. március 6. 16:15
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Újabb jel érkezett arról, hogy nincs minden rendben az orosz gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. március 6. 14:41
Kevesebb új autó került az orosz utakra. 
Makro / Külgazdaság Dacol a szankciókkal, de döccenget azért az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. március 6. 10:41
Hiába vannak a fronton százezrek, nőtt a munkanélküliség. A GDP-növekedés is lassulni látszik, a boltok forgalma viszont rendben van.
Makro / Külgazdaság Donald Trump fejére nőnek a radikálisok
Káncz Csaba | 2025. március 6. 09:34
Egyre több jel utal arra, hogy a radikálisok kezdik uralni az amerikai politikát. Trump szélsőséges tanácsadói gondoskodnak arról, hogy elhiggye: egy napon George Washingtonnal, vagy Abraham Lincolnnal veszik majd egy kalap alá – és persze megkapja a hőn áhított Nobel-békedíjat. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton még kilát ebből a gödörből? Ezt az adatot se fogják bekeretezve kitenni a kormányban
Privátbankár.hu | 2025. március 6. 08:44
Mínusz 3,9 százalék.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra várt Nagy Márton? Megszólalt a KSH
Privátbankár.hu | 2025. március 6. 08:30
A kiskereskedelem januári adatait közölték.
Makro / Külgazdaság Itt az uniós fegyverkezési terv – egy magyar ellenzéki politikus rögtön hátba is szúrta
Litván Dániel | 2025. március 6. 05:47
Radikális lépésekre van szükség Ursula von der Leyen szerint Európa és a demokrácia védelmében. A terv azonban nem annyira radikális, és máris ellenállásba ütközik. És Magyarországról sem csak Orbán Viktor tanúsít ellenállást.
Makro / Külgazdaság Büntetővámok: ki fizeti a cechet és ki kaszál rajta?
Buksza blog | 2025. március 5. 19:25
Az amerikai vállalatok egy része úgy gondolja, hogy hasznos lesz a számára az Egyesült Államok gazdaságának körkörös vámvédelme, ám ha megnézzük, melyekről van szó, akkor nem rózsaszín a kép.
Makro / Külgazdaság Vége a Matolcsy-érának – mit találhatott Varga Mihály a jegybankban?
Privátbankár.hu | 2025. március 5. 15:10
Egy X-posztban jelentette be Varga Mihály, hogy nem úgy mennek tovább a dolgok, ahogy eddig.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG