1p
Ciprus megegyezett a trojkával, jöhet a 10 milliárd eurós segély. Mit kértek érte cserébe a nemzetközi pénzügyi körök? Mennyire szállt szembe a pénzvilág akaratával a ciprusi érsek? Egyáltalán, most örülni kell, vagy a betétek megadóztatása miatt inkább aggódni?

Már kedden rábólintottak a megállapodásra Cipruson, ennek eredményeként le is mondott a nem túlságosan kedvelt pénzügyminiszter, Michalisz Szarrisz, aki érdekes módon egy ideig a most bedőlni látszó Laiki Bank elnöke is volt. A tárgyalásokat a ciprusi államfő felügyelte és a megállapodás értelmében a ciprusi költségvetési kiigazító program idejét 2018-ig kitolták, ezzel párhuzamosan a 10 milliárd eurós hitelkeret 2,5 százalékos kamattal működik, de a törlesztést csak 10 év múlva kell megkezdeni és 12 éven keresztül fizeti majd vissza a szigetország.

Nikosz Anasztasziadisz, a ciprusi elnök
Forrás: wikipedia

A támogatásból egymilliárd eurót az IMF nyújt hároméves időkeretben, ha májusban az igazgatótanács rábólint. A gyógyítás menete kettős. Egyfelől a pénzügyi rendszert kell helyreállítani, lehetőleg úgy, hogy a két vezető bank átalakítását, ne az adófizetőkre tolt további plusz terhekkel oldják meg. Fontos az is, hogy például a "kis" betéteket értékmegőrzését ezután is garantálják, hiszen a ciprusi állampolgárságú betétesek 95 százalékának van 100 ezer eurónál kevesebb pénze a ciprusi bankokban.

Másfelől végig kell vinni a költségvetési kiigazítást, amelynek keretében a GDP 5 százalékát érintő kiigazítás mellett szükséges egy további 2 százalékos csomag. Ebben benne van a társasági adó felemelése 10-ről 12,5 százalékra éppúgy, mint a kamatjövedelmek adójának megduplázása, 15-ről 30 százalékra.

Szombatig mindenképpen maradnak a tőkekorlátozások, legalábbis az új pénzügyminiszter rendelete alapján. A 3 napos hosszabbítást az indokolta, hogy nem látják biztosnak a ciprusi pénzpiac likviditását és félő, hogy felgyorsul a betétek kiáramlása a szigetországból.

Mi a jó a megállapodásban a ciprusiaknak?

A pénzügyminiszter lemondását megelőzően egy sajtótájékoztatón foglalták össze a megállapodás Ciprus számára elért pozitívumait. Ezek között van például, hogy a szigetország kizárólagos joga lesz kezelni a tengeri talpazatnál lévő földgázmező kiaknázásából befolyó pénzt. Ugyanakkor két évvel, 2018-ig kitolták annak a határidejét, hogy a költségvetés elsődleges egyenlege némi többletet mutasson. Ötezer helyett csak 4500-zal kell csökkenteni az állami alkalmazottak számát. Létrejön a banki ombudsman intézménye, amely segít a megnehezült kölcsönök átütemezésében. Bár a trojka eredetileg ragaszkodott hozzá, végül engedett abban, hogy az osztalék ne legyen adóköteles.

A lépések így is húsbavágóak. Összehasonlításképpen: a milliós népességű Ciprusnál majdnem tízszer nagyobb lakosú Görögországban eddig 180 ezer állami alkalmazottnak mondtak fel, vagy függesztettek fel állásából, további kétezret valószínűleg azonnali hatállyal elbocsátanak majd a trojka görögökre vonatkozó megszorításai nyomán. Az athéni kormánynak 2015-ig összesen 200 ezer közalkalmazottól kell megválnia, akkor amikor Görögországban a legfrissebb statisztikák szerint a munkanélküliség már a 27 százalékot súrolja. A felfüggesztés egyébként azt jelenti, hogy a közalkalmazott még 1-2 évig "rendelkezésre áll" eredeti fizetése töredékéért, időközben találhat magának munkát, vagy ha szerencséje van, éppen eléri a nyugdíj korhatárt.

Egyházi segítség

Mit tud ilyen helyzetben a görögkeleti egyház tenni? Értesülések szerint a ciprusi érsek, Hriszosztomosz (beszédes a név jelentése, magyarul annyit tesz: Aranyszájú), fellebbezést nyújtott be korábban a Legfelső Bírósághoz a trojka bizonyos feltételeivel szemben, amelyek a Bank of Cyprus részvényeit érintették volna. Mivel az egyháznak igen erős a szava a vallásos ciprusiak körében, így a bírói testület most péntekig eltolta a bank részvényeit érintő döntések életbe lépését.

A ciprusi érsek
(Forrás: www.fimes.gr)

Az érsek egyébként azt mondta, hogy lépését követően a trojka képviselői azzal próbálták jobb belátásra bírni, hogy ha nem vonja vissza keresetét, akkor a válságban érintett mindkét bank működését felfüggesztik, tehát a Bank of Cyprusét és a Laiki Bankét.

A bírósági határozat egyébként azzal érvelt, hogy a lépés mindenképpen sértené többek között az Európai Egyezményben, az emberi jogok védelmében lefektetett, az egyéni tulajdonhoz való jogot, valamint a ciprusi alkotmány idevonatkozó rendelkezéseit is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Új világ jön a hitelezésben júliustól, és ez csak a kezdet
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:45
Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is – írja a bank360.hu.
Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG