1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

2012 első négy hónapjában a kivitel volumene 0,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet, a behozatalé 0,2 százalékkal maradt el a bázisidőszak volumenétől. Az export és az import volumencsökkenése március után áprilisban is folytatódott, áprilisban 2,2, és 3,4 százalékos mérséklődést regisztráltak. A külkermérleg még így is magas többletet mutat.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az év első négy hónapjában a kivitel értéke 7728 milliárd forint (26 070 millió euró), a behozatalé 7102 milliárd forint (23 945 millió euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 626 milliárd forintot (2126 millió eurót) tett ki, 63 milliárd forinttal (428 millió euróval) kevesebbet, mint 2011 azonos időszakában.

2012 első négy hónapjában a termékforgalom forintban mért árszínvonala importban 9,6, exportban 6,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A cserearány 2,5 százalékkal romlott. A vizsgált időszakban a forint a dollárhoz képest 15,6, az euróhoz mérten 9,5 százalékkal gyengült.

Lejtmenetbe váltott a hazai export

Áprilisban az előző év azonos időszakához képest az import és az export volumene is jelentős csökkenést mutat. Az export tavaly áprilishoz képest 2,2, míg az import 3,4 százalékkal mérséklődött. Az export és az import volumencsökkenése már márciusban elkezdődött, amely úgy tűnik, hogy áprilisban is tovább folytatódott, annak ellenére, hogy a szakértők a Mercedes gyár üzembe helyezésétől az export megugrását várták. Az exportvolumen mérséklődése az idei évre prognosztizált GDP-növekedésre is kedvezőtlen hatással van, hiszen a hazai gazdaság növekedésének elsődleges forrását az export jelenti.

A gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene 5,4, illetve 3,9 százalékkal maradt el a 2011. január–áprilisi szinttől. Az árufőcsoporton belül tavaly június óta tart a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumenének visszaesése, a vizsgált időszakban mintegy harmadával csökkent. Ezzel szemben ötödével bővült az energiafejlesztő gép és berendezés kivitele, valamint egyszámjegyű exportvolumen-növekedést mértek az általános rendeltetésű ipari gép, a villamos gép, készülék és műszer esetében. A közúti jármű mindkét irányú forgalmának volumene mérsékelten nőtt.

A feldolgozott termékek export- és importvolumene 8,7, illetve 4,4 százalékkal volt több, mint egy évvel ezelőtt. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelének volumene több mint tizedével bővült, ugyanakkor a behozatalé némileg elmaradt a bázisidőszaki szinttől. A gumigyártmány, a vas és acél, valamint a fémtermék exportjában kétszámjegyű, míg importjukban egyszámjegyű volt a volumennövekedés.

Energiahordozókból nem csökkent a behozatal

Az energiahordozók importvolumene – az árak 26 százalékos növekedése mellett – alig változott az előző év azonos időszakához képest. Ellentétes tendencia érvényesült a két fő árucsoportnál: a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene 4 százalékkal bővült, míg a kőolajé közel azonos mértékben elmaradt az egy évvel ezelőtt regisztrált forgalomtól.

2012 első négy hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek importjának volumene alig, az exporté 3,8 százalékkal emelkedett. Az árufőcsoport kivitelének közel harmadát képviselő gabona és gabonakészítmény exportvolumenében – elsősorban a kukorica és a búza megnövekedett kivitelének köszönhetően – kétszámjegyű volt a növekedés. Ezzel szemben visszaesést regisztráltak az élő állat, a hús és húskészítmény, valamint a tejtermék és tojás mindkét irányú forgalmában.

Idén január–áprilisában az Európai Unióba irányuló kivitel volumene alig változott, az onnan érkező behozatalé 3 százalékkal volt több, mint 2011 azonos időszakában. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 135 milliárd forinttal, ezen belül a régi tagállamok vonatkozásában 128 milliárd forinttal romlott. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 1,8 százalékkal bővült, ugyanakkor az importé 7 százalékkal maradt el az egy évvel ezelőttitől. A külkereskedelmi mérleg hiánya 276 milliárd forint volt, 72 milliárd forinttal kevesebb, mint 2011 azonos időszakában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG