6p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egyre érdekesebbé válik a NAV vezetőjének lemondása körüli történet. A Magyar Nemzet és a Népszabadság szerint a NAV-osok azt érezték, megkérdezésük nélkül, a fejük felett döntenek róluk és szakmai ügyekben.

A Magyar Nemzet szerint Vida Ildikó szuverén, egyoldalú és megmásíthatatlan döntést hozott, amikor május 20-án benyújtotta lemondását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöki posztjáról Orbán Viktornak. Vida Ildikó közvetlenül a Fidesz 2014-es választási győzelme után már felajánlotta lemondását a miniszterelnöknek – már csak azért is, mert a hírek szerint eleve egy ciklust akart vállalni az adóhatóság élén.

Nem elég 60 nap az utód megtalálására?

A miniszterelnök még június elején jelezte: szakmai okok alapján nem tudja elfogadni Vida Ildikó NAV-elnök lemondását, azonban a személyes és családi okok alapján igen - közölte szerdán az MTI érdeklődésére Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. Kitért arra is: a kormányfő arra kérte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökét, hogy mindaddig, amíg a NAV új vezetőjéről nem döntenek, lássa el a feladatát. De mivel a lemondás benyújtását követő 60. napon megszűnik a vezetői munkaviszonya, e határidő után az új NAV-elnök kinevezéséig Varga Árpád elnökhelyettes látja el az intézményvezetői feladatokat - fűzte hozzá.

A nyilatkozat továbbra is homályban tartja azt, hogy elképzelhető-e az, hogy két hónapig a döntési (utódkeresési)m kompetenciával rendelkezők közül tényleg nem tudtak a lemondásról? Az, hogy a miniszterelnök "válaszolt" is a levélre, ezt azért kizárja. Ha viszont tudtak az illetékesek a lemondásról, érthetetlen, hogy miért nem sikerült 60 nap alatt alkalmas jelöltet találni a feladatra.

Ki tudott róla?

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnap úgy nyilatkozott a májusban megírt újabb lemondásról és az erről szóló is levélről, hogy "Nincs tudomásom arról, hogy rajtam kívül ki tudott róla." A Népszabadság szerint ugyanakkor a levélről még Vida közvetlen munkatársainak többsége is csak a keddi búcsúleveléből értesült.

A Népszabadság szerint tudva, hogy Vida május 20-án adta be a lemondását, új fényben tűnik fel, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter június elején egy fű alatt benyújtott módosító javaslattal próbálta magához vonni a NAV elnökének kinevezési jogát a kormányfőtől. De ez nem sikerült. (Érdekes, hogy Varga még hétfő este is úgy nyilatkozott, hogy nem tudott volna az elnök lemondásáról.)

Vitatémák

A Népszabadság szerint a lemondás robbanásig növelte a NAV-ban amúgy is meglévő feszültséget, amit az elmúlt hónapok politikai töltetű viharai okoztak.

Az egyik utolsó csepp a pohárban a Nemzetgazdasági Minisztérium által megrendelt, Vida szívügyeként kezelt NAV-os életpályamodell elfektetése volt, de ugyancsak gondot okozott, hogy a távozó elnök rossz néven vette azt is, hogy tavasz óta gyártottak a NAV feladatait és működését láthatóan nem ismerő "szakmai műhelyek" átszervezési ötleteket. Erről az ő véleményüket nem kérték ki – nyilatkozta a Népszabadságnak az elnök egykori bizalmasa. Állítólag boldog- boldogtalan készített átalakítási koncepciókat; a Miniszterelnökség, a szaktárca, de még talán a Belügyminisztérium is – írja egyként as Népszabadság és a Magyar Nemzet is, amely lap szerint a NAV-képviselőinek „könyörögniük kellett” az Államreform-bizottságnak, hogy meghallgassa véleményüket.

A pénztárgép-balhé

A Magyar Nemzet szerint Vida Ildikó és Varga Mihály konfliktusa az online pénztárgépek bevezetéséhez köthető: az adóhivatal szakemberei éppen annak a két kasszatípusnak a tesztelésénél nem voltak jelen, amelynek engedélyét az illetékes hivatal visszavonta. A Nemzetgazdasági Minisztérium által favorizált ALT Cash típusa nem bizonyult teljesen biztonságosnak, az engedély ideiglenes visszavonása súlyos zavart okozott tavaly év elején az online pénztárgépekre való átálláskor.

A Népszabadság szerint a NAV-nál nem igazán értik, miért panaszkodnak a szaktárcánál, hogy az adóhatóság nem támogatja eléggé munkájukat, amikor olyan feladatokat is a NAV végzett el, ami a minisztérium dolga lett volna. Ha Varga tényleg nem tudott a lemondásról, akkor a fentiek függhettek össze azzal, hogy a szaktárca vezetője az elmúlt hetekben már maga is jelezte, hogy ideje lenne a változásnak a NAV élén. (Ha viszont tudott a levélről, akkor meglehetősen vitatható ez a hozzáállás.)

Az adóhivatalnál azt is a bizalom hiányának tudják be, hogy szerintük az Állami Számvevőszék a jelentéseiben kifogásolható módon kritizálja a szervezetet, s ott is problémát vél felfedezni, ahol az EU mindent rendben lévőnek talált.

De a NAV-nál Lázár János ötleteivel sem tudtak mit kezdeni, s nem vették jó néven, hogy a miniszter az adózók ellenségének nevezte a NAV-ot. A kormányhivatalokhoz való kiszervezést kivitelezhetetlen ötletnek tartjáka NAV-nál, míg az elbocsátásokkal kapcsolatban megjegyzik: 2011 óta csak újabb feladatokat kapott a NAV.

Kitiltási ügy: csak a politikai érdek miatt álltak ki Vida mellett?

A Népszabadság úgy tudja, már a kitiltási botrány kapcsán sem volt egyértelmű a kormányzati kiállás a NAV elnöke mellett – noha látszólag a kormányfő és Szijjártó Péter külügyminiszter is kiállt a NAV-elnök mellett az amerikai ügyvivő, André Goodfriend állításait követően.

A Magyar Nemzet visszaidézi a kitiltási ügy kapcsán történteket, emlékeztetve, hogy a kitiltási botrányt nem Amerika, hanem az akkor a kormányközeli Századvég tulajdonában lévő Napi Gazdaság robbantotta ki tavaly október 16-án. A lap szerint a kitiltásáról szóló hivatalos levelet egyébként a Napi Gazdaság említett cikkének megjelenése után kapta kézhez Vida Ildikó. A lap emnlékeztet: az adóhivatalnak a Napi Gazdaság cikke alapján beazonosítható vezetőin kívül hivatalosan továbbra sem tudni semmit arról, milyen kormányzati vagy kormányközeli személyeket tiltott még ki az Egyesült Államok.

Paradox módon a kitiltási ügy egyszerre lehetetlenítette el és erősítette meg pozíciójában Vida Ildikót. A miniszterelnök ugyanis szuverenitáskérdésként kezelte az ügyet; semmiképpen sem akart külső nyomásra leváltani egy állami vezetőt. Inkább felszólította a NAV elnökét, hogy a homályos korrupciós vádakra válaszul perelje be André Goodfriend ideiglenes amerikai ügyvivőt. Ez meg is történt a várható eredménnyel: Amerika nem függesztette fel Goodfriend diplomáciai mentességét, így az eljárás meghiúsult. Vida Ildikó maradt, az ügyvivő pedig nemsokára távozott – írja a Magyar Nemzet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ígérete ennyi pénzt jelent a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 11:19
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG