1p
A londoni Markit gazdaságkutató intézet eredményei szerint javult az euróövezeti beszerzési menedzser index (BMI) januárban és öt hónapja első alkalommal emelkedett az 50 pontos határ fölé.

Januárban öt havi csúcsra 50,4 pontra emelkedett az összesített euróövezeti beszerzési menedzser index a decemberi 48,3 pontról. Az eredményből arra lehet következtetni, hogy a magánszektor gazdasági aktivitása marginális bővülést mutatott januárban. Németországban a kibocsátás legnagyobb, míg Franciaországban szerény mértékű növekedését regisztrálták. A szolgáltató ipari alindex januárban 50,5 pontra emelkedett a decemberi 48,8 pontról, ami szintén 5 havi csúcsot jelent.

A feldolgozóipari alindex szintén emelkedett, hat havi csúcsra, de még az 50 pontos határérték alatt maradt. Az index januári értéke 48,7 pont a decemberi 47,1 pont után. A mutatók 50 pont feletti értéke a gazdasági aktivitás bővülését, míg az 50 pont alattiak a visszaesését jelzik.

Chris Williamson, a Markit vezető elemzője az adatokhoz hozzáfűzte, hogy az eurózóna gazdasága a stabilizálódás jeleit mutatja, amely 0,5-0,6 százalékos GDP növekedést jelent a tavalyi év utolsó negyedévéhez képest a BMI alapján. A javulás tükrözi a németországi fellendülést és Franciaország csekély mértékű bővülését, a legtöbb régiót azonban továbbra is a visszaesés jellemzi.

Az elemző a kedvező adatokhoz hozzátette, hogy nem szabad még semmit elkiabálni, ugyanis az új üzletkötések száma csökkenést mutat, amely arra utal, hogy a kibocsátás januári marginális növekedése a korábbi megrendeléseknek volt köszönhető.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
Makro / Külgazdaság Hideg zuhany év végén: visszaesett a bolti forgalom Európában
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:41
Havi összevetésben az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben decemberben, míg éves szinten a vártnál lassabb növekedést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság 300 milliárdot várt a kormány, 92 lett eddig belőle
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:12
Nem jöttek be az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek lakáscélú felhasználásával kapcsolatos várakozások.
Makro / Külgazdaság Hivatalosan is épül Paks II
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:56
Elindul az igazi kivitelezés, Szijjártó Péternek néhány év múlva igaza lesz?
Makro / Külgazdaság Újabb 165 milliárd forintot gyűjtött be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:22
És még sokkal többet is ajánlottak a befektetők. A kamatok csökkentek.
Makro / Külgazdaság Kilenc éve nem volt ilyen alacsony az infláció Csehországban
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 11:11
Az energiaárak közel 10 százalékkal csökkentek, ez is fontos szerepet játszott a 2016 decembere óta nem látott értékben.
Makro / Külgazdaság Mellár Tamás: 2012 óta kéthavi nyugdíjnak megfelelő összeggel lettek szegényebbek a nyugdíjasok
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. február 5. 10:11
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke, közgazdász  a február 4-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 91. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Mellélőttek az elemzők: meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 09:17
Csökkenés helyett jelentős növekedés.
Makro / Külgazdaság 34 év, 34 millió forint – mihez kapcsolódnak ezek a számok?
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 08:58
Már 750 milliárdot helyeztek ki a programban.
Makro / Külgazdaság Valami megmozdult a kiskereskedelemben?
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 08:30
Itt vannak a tavaly decemberi adatok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG