3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az első becslésnél valamivel jobb lett a második: 1,8 százalékkal nőtt a GDP a második negyedévben az előző évhez képest a kiigazított adatok szerint. Az első negyedéves adatokat utólag javította a KSH. Kár, hogy a harmadik negyedévre már gyengébb teljesítményt ígér az ipar.

Még az első negyedév is jobb lett, mint gondoltuk

Egy kicsit igazított az első becslés adatain a KSH: a második negyedéves GDP a nyers adatok szerint továbbra is 2,6 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában, de a szezonálisan kiigazított adat valamivel jobb, 1,8 százalékos lett (az első becslésben még 1,7 százalék szerepelt).

Az előző negyedévhez képest mért növekedésen viszont kicsit rontott a KSH: 1,1 helyett csak 1 százalékos volt a növekedés. Ez azonban nem feltétlenül rossz hír, mivel hátterében az I. negyedéves adat felülvizsgálata áll: a kedvezőbb mezőgazdasági teljesítménynek köszönhetően 0,9 helyett 1,1 százalék volt a GDP első negyedéves növekedése a megelőző év azonos időszakához képest.

Mindez táblázatba foglalva:


Első becslés /
felülvizsgálat előtti adat
Második becslés / felülvizsgált adat
I. negyedév, az előző évhez képest, kiigazítatlan 0,9 1,1
II. negyedév, az előző évhez képest, kiigazítatlan 2,6 2,6
II. negyedév, az előző évhez képest, kiigazított 1,7 1,8
II. negyedév, az előző negyedévhez képest 1,1 1,0

Termelési oldal:

ŸA bruttó hazai termék 2016. II. negyedévi, 2,6%-os növekedéséhez a szolgáltatások 1,8, az ipar 0,9, a mezőgazdaság 0,4 százalékponttal járultak hozzá. A szolgáltatásokon belül a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás nemzetgazdasági ág hozzájárulása (0,8 százalékpont) volt a legjelentősebb. Az építőipar 0,9 százalékponttal mérsékelte a GDP növekedési ütemét.

ŸAz ipar hozzáadott értéke 3,9, ezen belül a feldolgozóiparé 3,7%-kal növekedett az előző év azonos időszakához mérten. A feldolgozóiparon belül a legtöbb ágazat hozzáadott értéke – így a közúti járműgyártásé is – bővült. A feldolgozóipar növekedését továbbra is visszafogta a gép, gépi berendezés gyártása ágazat teljesítménye.

ŸAz építőipar teljesítménye továbbra is csökken, ezúttal 24%-kal, az ágazaton belül leginkább az egyéb építmények építése esett vissza.

A mezőgazdaság hozzáadott értéke 13%-kal növekedett.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,3%-kal nőtt.

Felhasználási oldal:

A háztartások tényleges fogyasztása 4,6%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 5,1%-kal bővült.

A kormányzattól kapott természetbeni juttatások volumene 2,1, a közösségi fogyasztásé 2,8%-kal bővült.

A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 4,4%-kal emelkedett.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás 20%-kal visszaesett, ezt döntően az európai uniós forrásból finanszírozott fejlesztések befejeződése okozta, ami a költségvetési szervek beruházásait érintette inkább.

A bruttó felhalmozás az egy évvel korábbihoz képest 13%-kal csökkent.

A belföldi felhasználás a II. negyedévben összességében 0,2%-kal bővült.

Örüljünk, amíg lehet?

A II. negyedéves adattal egyidőben adta közre az ipar júliusi teljesítményéről szóló, igencsak kiábrándító adatot a KSH. Ez alapján a III. negyedévre nem várhatunk ilyen fényes adatot.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Milliárdokkal olcsóbban árulják Matolcsyék balatoni luxusüdülőjét
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 12. 10:10
 A mostani kikiáltási ár mindössze 7,47 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Hamarosan új világra ébredhetnek a leggazdagabbak Magyarországon
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 11. 19:50
Több, még az Orbán-rendszerhez köthető adóelkerülési kiskaput zár be a Tisza-kormány a július végén a parlament által is elfogadott adócsomaggal. A változtatások a bizalmi vagyonkezelést, a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat és a műemléki védettségű ingatlanokkal kapcsolatos közteherviselést érintik.
Makro / Külgazdaság Erről beszélt az új köztársasági elnök az Országgyűlésben
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 16:06
A megosztottságot is a legsúlyosabb gondok közt említette.
Makro / Külgazdaság Hivatalos: megválasztották Baka Andrást köztársasági elnöknek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 15:25
A Tisza Párt jelöltjét megszavazta a parlament.
Makro / Külgazdaság Vitatja a tartozását? Segítenek a pénzügyi békéltetők
Dr. Szente Krisztina | 2026. augusztus 11. 15:06
Az egyik leggyakoribb pénzügyi jogvita, amikor a fogyasztó nem ismeri el a pénzügyi szolgáltató követelésének jogosságát, összegét vagy egyáltalán a tartozást. Az ilyen viták bíróságon kívüli rendezésére a Magyar Nemzeti Bankon belül működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) eljárása nyújt lehetőséget.
Makro / Külgazdaság Nem akárhol rendeznek kormányülést Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 13:44
Nagy bejelentések jöhetnek.
Makro / Külgazdaság GKI: ezért lettünk a régió leglassabban növekvő gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 08:16
Románia 200 százalékot nőtt euróban mérve 15 év alatt. Magyarország 70 százalékot. A különbség nem véletlen.
Makro / Külgazdaság 21 nap maradt hátra az uniós pénzek hazahozatalára
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 13:40
A hónap végéig kell teljesíteni a magyar helyreállítási terv valamennyi elszámolható mérföldkövét.
Makro / Külgazdaság Júliusi költségvetési bravúr – több mint 500 milliárd forintos többlet
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 11:30
Júliusban a központi alrendszer többlete 524,3 milliárd forint volt, ami 537,1 milliárd forinttal kedvezőbb az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Banai Péter Benő: az euróbevezetés követelményeinek elérése a teljes gazdaság számára hasznos
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 06:12
A világgazdasági folyamatokat vizsgálva a jegybank által júniusban meghatározott 2 százalék alatti éves inflációs szint továbbra is reális – jelentette ki Banai Péter Benő az MNB Podcast legutóbbi adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG